Články / Sloupky/Blogy

Preview: Bazaar festival

Preview: Bazaar festival

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren je uměleckým ředitelem Bazaar Festivalu, jehož šestý ročník proběhne 20. října - 1. listopadu 2020 v divadlech Ponec, Archa, Studia Alta a Prostor39. U této příležitosti jsme nechali Ewana, který žije a pracuje v České republice už třicet let, aby vybral několik špeků z letošní programové nabídky.

Vloni, když ještě šlo cestovat (vzpomínáte?), jsem se díky programu EU Culture i-Portunus vydal na cestu do spousty středo- a východoevropských zemí, od Baltu po Balkán, kde jsem byl na festivalech a setkal se s nezávislými tanečními a divadelními tvůrci. Hledal jsem ty, kteří překvapujícím způsobem reagují na dění v jejich městech a společnosti. A brzy bylo jasné, že letošní program bude sestaven z prací úžasných žen. Tím také vzniklo téma Superhrdinek.

Lighter Than Woman
Estonská nezávislá výtvarnice a performerka Kristina Norman zahajuje v úterý 20. října v Ponci Bazaar Festival s krásnou inscenací Lighter Than Woman o nesnesitelné těžkosti pracovat jako žena. Tak se těším, až diváci uslyší její krásný hlas, uvidí dokumentární video Erika Norkroose a potkají ženy z Ukrajiny, které musely opustit své vlastní děti, aby se staraly o staré lidi v cizí zemi. A také potkají jednu z mála žen na světě, která těžkost života překonala tak, že dosáhla opravdového stavu beztíže. Když jsme spolu posledně hovořili, řekla mi, že přijedou do Prahy zahrát, i kdyby musela do karantény po návratu do Tallinnu!

Pure Gold Is Seeping Out of Me (Renata Piotrowska-Auffret)
24. října uvádíme v Ponci čiré zlato hrdě nezávislých umělkyň z Polska. Renata Piotrowska-Auffret a její dechberoucí taneční inscenace Pure Gold is Seeping Out of Me nabízí odvážné příběhy tanečnic a dalších žen, jejichž cesty k otěhotnění byly nebo jsou složité. Vede nás do niterné zkušenosti se životem a smrtí na naši zeměkouli, s mocí, kterou si myslíme, že držíme nad těmito základními otázkami, s technologiemi, se kterými se snažíme tohle všechno ovlivnit, s kritickým časem, který nám z ničeho nic tak rychle utíká, a – slovy Renaty –: „především o tělech žen v jejich současném sociálním, politickém, i ekonomickém prostředí“. A i ekologickém, podle mě.

Noc buřiček
Posledního října vypukne amok… Uvádíme Sobotní Bazaar, který je pomyslným centrem festivalu a jehož první část se uskuteční ve Studiu Alta, a ta druhá v Prostoru39, kam budete mít dostatek času se přemístit. Jedná se o přehlídku několika úryvků budoucích děl tanečních a divadelních umělců z Gdaňsku, Budapešti, Colorada, Zvolenu, Drážďan a samozřejmě z Prahy. Sledujeme, jak využívají nových forem, aby se poprali s palčivými problémy dotýkajícími se života ve střední Evropě, přes klimatické otázky až po samotné zákony fyziky. Sobotní program uzavřeme v Prostoru39 komponovaným večerem složeným ze dvou hotových inscenací provokativních evropských umělkyň pod výmluvným názvem Noc buřiček.

Together
A to nejlepší nakonec. O co, že to zvládnete: Šestihodinová elektrizující výzva pokládající věčnou otázku, co to opravdu znamená „být spolu“! Během představení je možné kdykoliv přicházet, odcházet a vracet se zpět. Přijďte do Archy s partnerem či partnerkou v neděli 1. listopadu zažít na vlastní kůži jednu z nejvýznamnějších divadelních událostí slovinské scény posledního desetiletí a staňte se svědky nekompromisního komentáře k tempu současného života. Leja a Marko celou dobu improvizují, ale nemluví, celou dobu běží hudební podkres, a oni dopředu nikdy nevědí, která z písní zrovna zazní, ani to, co udělá partner na jevišti… Together je riskantní, vtipné, násilné, přehnané i lidské, inteligentní a odvážné. Tohle nezmeškejte!

Info

Bazaar Festival
20. 10. – 1. 11. 2020
Praha
web festivalu

foto © Vojta Brtnický

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Eurosonic Noorderslag 2021: To nejlepší

redakce 19.01.2021

Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

prof. Neutrino 19.01.2021

Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.

Žebříčky Full Moonu: hudební zdroje roku 2020

redakce 18.01.2021

Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2020

redakce 17.01.2021

Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce 16.01.2021

Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2020

redakce 15.01.2021

Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2020

redakce 14.01.2021

Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?

Žebříčky Full Moonu: song roku 2020

redakce 13.01.2021

Bangery, refrény, hity i city. Kterou píseň jsme nemohli pustit z hlavy? Která byla hymnou roku 2020?

Žebříčky Full Moonu: album roku 2020

redakce 12.01.2021

Víte, jak hlasovali jednotliví redaktoři? A víte, co je na jednotlivých deskách tak okouzlilo?

Žebříčky Full Moonu: kapela roku 2020

redakce 11.01.2021

Redaktoři Full Moonu a jejich blízké okolí rekapitulují proběhlý rok s výročními žebříčky, začínáme u hudebních těles.