Články / Sloupky/Blogy

Preview: Bazaar festival

Preview: Bazaar festival

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren je uměleckým ředitelem Bazaar Festivalu, jehož šestý ročník proběhne 20. října - 1. listopadu 2020 v divadlech Ponec, Archa, Studia Alta a Prostor39. U této příležitosti jsme nechali Ewana, který žije a pracuje v České republice už třicet let, aby vybral několik špeků z letošní programové nabídky.

Vloni, když ještě šlo cestovat (vzpomínáte?), jsem se díky programu EU Culture i-Portunus vydal na cestu do spousty středo- a východoevropských zemí, od Baltu po Balkán, kde jsem byl na festivalech a setkal se s nezávislými tanečními a divadelními tvůrci. Hledal jsem ty, kteří překvapujícím způsobem reagují na dění v jejich městech a společnosti. A brzy bylo jasné, že letošní program bude sestaven z prací úžasných žen. Tím také vzniklo téma Superhrdinek.

Lighter Than Woman
Estonská nezávislá výtvarnice a performerka Kristina Norman zahajuje v úterý 20. října v Ponci Bazaar Festival s krásnou inscenací Lighter Than Woman o nesnesitelné těžkosti pracovat jako žena. Tak se těším, až diváci uslyší její krásný hlas, uvidí dokumentární video Erika Norkroose a potkají ženy z Ukrajiny, které musely opustit své vlastní děti, aby se staraly o staré lidi v cizí zemi. A také potkají jednu z mála žen na světě, která těžkost života překonala tak, že dosáhla opravdového stavu beztíže. Když jsme spolu posledně hovořili, řekla mi, že přijedou do Prahy zahrát, i kdyby musela do karantény po návratu do Tallinnu!

Pure Gold Is Seeping Out of Me (Renata Piotrowska-Auffret)
24. října uvádíme v Ponci čiré zlato hrdě nezávislých umělkyň z Polska. Renata Piotrowska-Auffret a její dechberoucí taneční inscenace Pure Gold is Seeping Out of Me nabízí odvážné příběhy tanečnic a dalších žen, jejichž cesty k otěhotnění byly nebo jsou složité. Vede nás do niterné zkušenosti se životem a smrtí na naši zeměkouli, s mocí, kterou si myslíme, že držíme nad těmito základními otázkami, s technologiemi, se kterými se snažíme tohle všechno ovlivnit, s kritickým časem, který nám z ničeho nic tak rychle utíká, a – slovy Renaty –: „především o tělech žen v jejich současném sociálním, politickém, i ekonomickém prostředí“. A i ekologickém, podle mě.

Noc buřiček
Posledního října vypukne amok… Uvádíme Sobotní Bazaar, který je pomyslným centrem festivalu a jehož první část se uskuteční ve Studiu Alta, a ta druhá v Prostoru39, kam budete mít dostatek času se přemístit. Jedná se o přehlídku několika úryvků budoucích děl tanečních a divadelních umělců z Gdaňsku, Budapešti, Colorada, Zvolenu, Drážďan a samozřejmě z Prahy. Sledujeme, jak využívají nových forem, aby se poprali s palčivými problémy dotýkajícími se života ve střední Evropě, přes klimatické otázky až po samotné zákony fyziky. Sobotní program uzavřeme v Prostoru39 komponovaným večerem složeným ze dvou hotových inscenací provokativních evropských umělkyň pod výmluvným názvem Noc buřiček.

Together
A to nejlepší nakonec. O co, že to zvládnete: Šestihodinová elektrizující výzva pokládající věčnou otázku, co to opravdu znamená „být spolu“! Během představení je možné kdykoliv přicházet, odcházet a vracet se zpět. Přijďte do Archy s partnerem či partnerkou v neděli 1. listopadu zažít na vlastní kůži jednu z nejvýznamnějších divadelních událostí slovinské scény posledního desetiletí a staňte se svědky nekompromisního komentáře k tempu současného života. Leja a Marko celou dobu improvizují, ale nemluví, celou dobu běží hudební podkres, a oni dopředu nikdy nevědí, která z písní zrovna zazní, ani to, co udělá partner na jevišti… Together je riskantní, vtipné, násilné, přehnané i lidské, inteligentní a odvážné. Tohle nezmeškejte!

Info

Bazaar Festival
20. 10. – 1. 11. 2020
Praha
web festivalu

foto © Vojta Brtnický

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…

Milý Dušane Svíbo!

Ondřej Bezr 18.08.2020

Přečetl jsem si tvůj příspěvek o Martinu Věchetovi, potažmo nadcházejícím festivalu TrutnOFF BrnoON. Není to bohužel nic jiného než normální hejt...

Děti nebes, nebo smějící se (rudé) bestie?

Dušan Svíba 17.08.2020

Trutnovský „Woodstock“ byl vždycky známý svým hraním si na indiány a na underground. A taky na chudáky.

Loni (jsem nebyl) v Marienbadu

cyril kosak 06.08.2020

Ahoj, mami. Tak jsem vyrazil do Mariánských Lázní, na Moody Moon Noize.

Oplatky z kolonády aneb Moody Moon Noize v letmých ohlasech

redakce 04.08.2020

Víte, jak poznáte povedenou akci? Nikomu se nechce domů. Na kolonádě to bylo přesně takhle, někdo se zdržel o den déle, jiný o dva...

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.