Články / Sloupky/Blogy

Preview: CTM 2019

Preview: CTM 2019

Jan Starý | Články / Sloupky/Blogy | 22.01.2019

V Berghainu bude hrát Venetian Snares – vykřičníky dosazujte dle libosti. V případě berlínského CTM ale nikdy nešlo jen o prestiž nejslavnějšího klubu v Evropě a velké postavy experimentální a elektronické scény. Vedle těch, o kterých se mluví už dvacet let, a těch, jejichž jména zní po celý rok před lednovou edicí festivalu, tu bývá i nemálo interpretů, kteří budou sbírat nadšené recenze v roce aktuálním. A pak tu jsou projekty, o kterých se už mluvit nebude. Obývákové pokusy, multidisciplinární díla na zadání, divoké spolupráce. Někdy skvělé, jindy otřesné. Obří desetidenní akce, která probíhá v řadě prostorů rozesetých po Berlíně, sází narozdíl od jiných velkých festivalů především na ponor do neznáma a nejistoty.

Známá norská experimentátorka Ratkje se věnuje všemu od hluku přes konceptuální hudbu po současnou klasiku, v projektu Avant Joik ale bude využívat svůj základní nástroj, hlas. Spolu s Katarinou Baruk představí variaci na tradiční sámské zpěvy: melancholie folklóru se propojí se svěžími experimenty.

Monom je hypermoderní prostor se zcela výjimečným zvukovým prostředím, ve kterém zvuk vychází skutečně ze všech stran. Na CTM se v něm představí mimo jiné bývalý člen Coil Drew McDowall, který na loňském albu rázně vykročil od snového zvuku Coil k vlastním, experimentálnějším vizím, anebo duo Yair Elazar Glotman (aka Ketev z Opal Tapes) a Mats Erlandson (jinak vydává na Posh Isolation), které kombinuje potemnělé plochy s akustickými nástroji, přesně jak to bývá na skvělém labelu Miasmah zvykem.

CTM se dlouhodobě snaží představovat různé neevropské hudby stylem a nehledá přitom ani nedotčenou idylu, ani nápodobu západních vzorů. Poměrně velkým letošním tématem bude zřejmě hudba indonéská. Projekt Tarawangsawelas navazuje na sakrální hudbu ze západní Jávy a na CTM se představí s elektronickým producentem Beainim.

Loke Rahbek z labelu Posh Isolation má na kontě jednu z nejosobitějších desek posledních let, Love Means Taking Action, zvláštní, industriální/gotický synth pop, který je zároveň andělský i slizký. Croatian Amor bude ideální do berghainské noci.

Jak známo, v Berghainu se zdaleka nevyužívá celý prostor. To dává CTM možnost realizovat v něm různé divoké projekty, z nichž je letošní bruslení za doprovodu elektronické hudby zdaleka nejšílenější a nejzábavnější.

Vzhledem k rozsahu festivalu a obskurnosti většiny vystupujících zkrátka není možné se orientovat ve všem. Budou letos nejlepší íránské projekty? Místní berlínský underground? Něco úplně jiného? Ta neustálá nejistota je důvod, proč jezdit na CTM rok co rok.

Info

CTM Festival 2019
25. 1. - 3. 2. 2019
Berlín, Německo
fb událost

foto © Scout Paré-Phillips

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Michal Pařízek 03.12.2021

Nikdy jsem nehodnotil cizí motivace a odpovědnost, nebo dokonce jejich absenci. Jenže... i tenhle přístup vzal v poslední době za své.

Šejkr #66: Pozdravy (z) Utrechtu

Michal Pařízek 19.11.2021

Opatrnější, ale stále dobře naladění. Záviděníhodné. Zvlášť když pak o pár dní později vidím záběry z pražských oslav 17. listopadu.

Le Guess Who? 2021: To nejlepší

redakce 15.11.2021

Tradiční výběr toho nejlepšího z okruhu redakce a dalších obvyklých podezřelých. Bylo to krásné a náročné...

Šejkr #65: Ještě to nekončí…

Michal Pařízek 05.11.2021

Setkání s Jaromírem z Priessnitz jsou vždycky milá a přínosná, aktuálně spolu děláme rozsáhlý rozhovor pro knihu jeho textů, která vyjde v příštím roce... O podzimních srážkách.

Šejkr #64: „I got a feeling I just can't shake“

Michal Pařízek 22.10.2021

Courám se po Skalitzer Straße, tradičně fouká, ale vlastně je teplo. Míjím zavřený Privat Klub, novou sicilskou kavárnu, kterou si okamžitě zařazuji do záložky jménem Jednou jistě...

Šejkr#63: Báječná léta

Michal Pařízek 08.10.2021

Sedím na osiřelé zahrádce Barriquády v zapnuté bundě a pohodlí kupodivu nepomáhá ani sklenice kremžského ryzlinku, kterou si trochu tvrdohlavě objednám...

Šejkr #62: Elán mezi oblázky

Michal Pařízek 24.09.2021

Fouká tak, že i zavřené slunečníky se komíhají jak sbor opilých baletek a chudák číšník z místní taverny má s rovnáním neposlušných lehátek slušnou honičku...

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace