Články / Seriály

Preview: Le Guess Who? 2022

Preview: Le Guess Who? 2022

redakce | Články / Seriály | 08.11.2022

Těšíme se. Zjevně. Podrobné preview letošního ročníku festivalu Le Guess Who? v nizozemském Utrechtu přineslo už vydání Full Moonu #138, zmínky o akci se objevily v mnoha dalších textech v posledních číslech, jednoduše se nemůžeme dočkat. Poslední ochutnávkou budiž tradiční Spotify playlist, ale protože návštěva Utrechtu není „pouze“ o koncertech, tak v rámci povzbuzení chuti nabízíme ještě několik dalších lákadel.


Tradičně bohatý doprovodný program je na přehlídce v Utrechtu samozřejmostí. Filmová sekce nabízí čerstvou ódu na Chelsea Hotel, portréty legendární zpěvačky Cesárie Évory nebo charismatické popstar Bobiho Winea, který v roce 2021 kandidoval na prezidenta Ugandské republiky, domovské země labelu Nyege Nyege Tapes. (Nevyšlo to.) Dalším lákadlem bude snímek Jeremyho Dellera Everybody in the Place: An Incomplete History of Britain 1984–1992, který mapuje pionýrské roky britské rave kultury. Neméně zajímavá bude jistě unikátní zvuková instalace vytvořená přímo pro festival Straight/Wandering v podání skladatele Renata Fiorita a architektky Chiary Mazzarella, která zkoumá interakci mezi zvukem a architekturou a změnu jejího vnímání v městském kontextu, nebo výstava Double Act v městském muzeu, která staví do kontextu místní malířské mistry ze 17. století a moderní umělce jako Marinu Abramović, Steva McQueena a Billa Violu reagující na slavná díla slovutných mistrů vlastními artefakty.


Samozřejmostí na Le Guess Who? je bohatý DJský program, tentokrát opepřený o několik skutečně výjimečných jmen. Pestrou exotickou selekci přinese například DJ Fitz, irský booker a agent, který si kromě bohaté zásoby LP přiveze do Utrechtu několik hudebních těles, mezi nimi Flash Amazonas, na které jsme zvědaví náramně. Stejně jako na alias DJ Garbage Man, pod nímž se neskrývá nikdo jiný než Liz Harris (Grouper), která představí směs obskurního popu, terénních nahrávek, klasiky nebo noisu. Za labelem Habibi Funk stojí v Berlíně usazený Jannis Stürtz, jehož selekce raritních nahrávek popu, funku a jazzu z arabských zemí zahřeje taneční parket do běla, podobně žhavá očekávání nabízí slibovaný set věhlasného producenta Dennise Bovella, stojícího za nahrávkami The Pop Group, The Slits, Marie Pierre nebo Lintona Kwesiho Johnsona.


A vynechat nemůžeme ani gastronomická lákadla. O bohatém výběru ramenů z místního podniku Sanju se nám zdá už několik týdnů, stejně tak jako o kávě z vyhlášeného bistra The Village Coffee & Music. Oba podniky najdete na místní party ulici Voorstraat. Další povinnou zastávkou je rybárna a bistro Visjes, jejichž fish & chips jsou nepřekonatelné podobně jako domácí koriandrová majonéza, pivní speciály všeho druhu zase nabízí nedaleké Café DeRat, kde se musíme stavit už jen kvůli fotografii pro kolegu Viktora Paláka, který se letos omluvil. Wijncafé Lefebvre kromě bohatého vinného lístku nabízí například alsaskou obdobu pizzy flammkuchen, kterou zde podávají hned v několika lákavých provedeních, povinnost je zkusit variaci s kozím sýrem, fíkovým kompotem a medem. A pokud by někomu snad nestačila nabídka místních podniků, tak je - nebo spíš byla - tu možnost vyzkoušet akci Le Feast, která vás zavede přímo do jídelen místních občanů. Pro letošní rok už je ovšem kompletně plno. Tak třeba příště!

Info

Le Guess Who? 2022
10.-13. 11. 2022
Utrecht, Holandsko
web festivalu

foto © Tess Janssen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Jay Delver

redakce 30.11.2022

Čtěte o hraní v kapele i o fungování světa.

Preview: Alhambra Monkey Week 2023

Michal Pařízek 24.11.2022

Lákadlem budiž pohled do line-upu, ale i vidina vlahého přelomu podzimu a zimy v Andalusii. Pojďme.

Vstupní prohlídka: Earie

redakce 23.11.2022

Debutový singl Paralysed je souhrou různých kytarových zvuků a efektů navozujících temnou atmosféru, která je jádrem nahrávky.

Pod pultem Kabinetu Ricardo Delfino

redakce 16.11.2022

Ricarda Delfina jsme našli nečekaně za výlohou brněnského Kabinetu múz. Poslouchejme s ním, podporujme kluby!

Vstupní prohlídka: M¥ss Keta

redakce 08.11.2022

Co chce vždycky najít v backstagi? A jak vlastně vypadá její život na turné? Čtěte vstupní prohlídku italské rapperky, Venuše milánské klubové scény.

Vstupní prohlídka: Cold Venus Revisited

redakce 03.11.2022

Cold Venus Revisited se dali dohromady v Česku, jejich kořeny ale sahají od severu Ruska až po Turecko. Dystopie, existencialismus, melancholie.

Tak daleko, tak blízko: Kryštof Kříček (Haru, fyield)

redakce 01.11.2022

Zajděte se podívat na pražský křest projektu fyiel, a podívejte se na svět i očima Kryštofa Kříčka v naší rubrice Tak daleko, tak blízko.

10 + 1 = Daniel Brandt (Brandt Brauer Frick Ensemble)

redakce 29.10.2022

Minimalismus ovlivněný technem, ten si říká o živé provedení, ovšem projekt Brandt Brauer Frick se rozrostl do podoby živého akustického souboru.

Tak daleko, tak blízko: Lizz Wright

redakce 26.10.2022

Dnešní Toulavou kameru uvádí Lizz Wright, oceňovaná vokalistka, která na sklonku října zahraje na festivale JazzFestBrno.

Pořadatelská: Jan Starý (Jednota, Punctum)

redakce 25.10.2022

Jednota jako volné a stále se měnící uskupení promotérů, co dělají koncerty na okraji? Některé věci se mění, jiné zůstávají. Pojďte!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace