Články / Seriály

Preview: Le Guess Who? 2022

Preview: Le Guess Who? 2022

redakce | Články / Seriály | 08.11.2022

Těšíme se. Zjevně. Podrobné preview letošního ročníku festivalu Le Guess Who? v nizozemském Utrechtu přineslo už vydání Full Moonu #138, zmínky o akci se objevily v mnoha dalších textech v posledních číslech, jednoduše se nemůžeme dočkat. Poslední ochutnávkou budiž tradiční Spotify playlist, ale protože návštěva Utrechtu není „pouze“ o koncertech, tak v rámci povzbuzení chuti nabízíme ještě několik dalších lákadel.


Tradičně bohatý doprovodný program je na přehlídce v Utrechtu samozřejmostí. Filmová sekce nabízí čerstvou ódu na Chelsea Hotel, portréty legendární zpěvačky Cesárie Évory nebo charismatické popstar Bobiho Winea, který v roce 2021 kandidoval na prezidenta Ugandské republiky, domovské země labelu Nyege Nyege Tapes. (Nevyšlo to.) Dalším lákadlem bude snímek Jeremyho Dellera Everybody in the Place: An Incomplete History of Britain 1984–1992, který mapuje pionýrské roky britské rave kultury. Neméně zajímavá bude jistě unikátní zvuková instalace vytvořená přímo pro festival Straight/Wandering v podání skladatele Renata Fiorita a architektky Chiary Mazzarella, která zkoumá interakci mezi zvukem a architekturou a změnu jejího vnímání v městském kontextu, nebo výstava Double Act v městském muzeu, která staví do kontextu místní malířské mistry ze 17. století a moderní umělce jako Marinu Abramović, Steva McQueena a Billa Violu reagující na slavná díla slovutných mistrů vlastními artefakty.


Samozřejmostí na Le Guess Who? je bohatý DJský program, tentokrát opepřený o několik skutečně výjimečných jmen. Pestrou exotickou selekci přinese například DJ Fitz, irský booker a agent, který si kromě bohaté zásoby LP přiveze do Utrechtu několik hudebních těles, mezi nimi Flash Amazonas, na které jsme zvědaví náramně. Stejně jako na alias DJ Garbage Man, pod nímž se neskrývá nikdo jiný než Liz Harris (Grouper), která představí směs obskurního popu, terénních nahrávek, klasiky nebo noisu. Za labelem Habibi Funk stojí v Berlíně usazený Jannis Stürtz, jehož selekce raritních nahrávek popu, funku a jazzu z arabských zemí zahřeje taneční parket do běla, podobně žhavá očekávání nabízí slibovaný set věhlasného producenta Dennise Bovella, stojícího za nahrávkami The Pop Group, The Slits, Marie Pierre nebo Lintona Kwesiho Johnsona.


A vynechat nemůžeme ani gastronomická lákadla. O bohatém výběru ramenů z místního podniku Sanju se nám zdá už několik týdnů, stejně tak jako o kávě z vyhlášeného bistra The Village Coffee & Music. Oba podniky najdete na místní party ulici Voorstraat. Další povinnou zastávkou je rybárna a bistro Visjes, jejichž fish & chips jsou nepřekonatelné podobně jako domácí koriandrová majonéza, pivní speciály všeho druhu zase nabízí nedaleké Café DeRat, kde se musíme stavit už jen kvůli fotografii pro kolegu Viktora Paláka, který se letos omluvil. Wijncafé Lefebvre kromě bohatého vinného lístku nabízí například alsaskou obdobu pizzy flammkuchen, kterou zde podávají hned v několika lákavých provedeních, povinnost je zkusit variaci s kozím sýrem, fíkovým kompotem a medem. A pokud by někomu snad nestačila nabídka místních podniků, tak je - nebo spíš byla - tu možnost vyzkoušet akci Le Feast, která vás zavede přímo do jídelen místních občanů. Pro letošní rok už je ovšem kompletně plno. Tak třeba příště!

Info

Le Guess Who? 2022
10.-13. 11. 2022
Utrecht, Holandsko
web festivalu

foto © Tess Janssen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Protokol: Ed Isola (The 502s)

redakce 04.12.2023

Americká kapela The 502s zhudebňuje ty nejobyčejnější situace, jejich písničky pak přináší sluneční energii floridských pláží, kamkoliv přijede.

Preview: Alhambra Monkey Week 2023

Michal Pařízek 20.11.2023

Z bohatého programu vybíráme desítku jmen, stejnou měrou jako na hudbu se ale těšíme na rušné ulice andaluského města, tapas i pomerančovníky, které tam najdete skoro všude.

Kam na rajz s Ondrou Kubíčkem (NOC6)

redakce 19.11.2023

Jedním z hlavních organizátorů je Ondřej Kubíček, který má v dejvické Klubovně na starost booking, produkci i dramaturgii a který nás pozve i na další bohulibé akce nejrůznějšího charakteru.

Le Guess Who? 2023: To nejlepší

redakce 14.11.2023

Pravidelná dávka nejlepších kapel i koncertů na světě nezklamala ani tentokrát.

Pořadatelská: Tomáš Slunský (Ostrava Kamera Oko)

redakce 13.11.2023

"Pokud máte čas, určitě přijďte, ta akce si na pět dní zaslouží celé vaše srdce."

Pořadatelská: Mikuláš Hamerla

redakce 07.11.2023

Co vyznává Mikuláš Hamerla nejen v souvislosti s koncertováním dalších umělců v rámci série Softspot?

Tak daleko, tak blízko: Benedicte Maurseth

redakce 31.10.2023

Krátký rozhovor nasáklý atmosférou severských hor. Fjordy, spisovná norština a zase fjordy. A koncert v Divadle X10.

Kam na rajz s týmem Kina Brasil

redakce 25.10.2023

Událost, která kromě filmů přináší i prolínání milovníků brazilské kultury s diváky vyhledávajícími méně obvyklé a dostupné filmy.

Vstupní prohlídka: daniel b

redakce 24.10.2023

Slibný písničkář vydal před pár dny druhý singl a my už vyhlížíme debutové album, které by mělo vyjít na podzim.

Kam na rajz s Honzou Gregarem

redakce 22.10.2023

V industriálním areálu Holešovické tržnice se můžete mimo jiné těšit na unikátní scénografii a světelný design, neotřelá mezinárodní hudební jména jako Alfa Mist a další.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace