Články / Sloupky/Blogy

Preview: MENT 2019

Preview: MENT 2019

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 28.01.2019

Festival MENT v Lublani máme ve Full Moonu moc rádi a do slovinské metropole se pravidelně těšíme, přestože tam na přelomu ledna a února nebývá právě vlídno. Ale v Metelkově naštěstí hoří v nejedněch kamnech, o sympatickém prostředí Kina Šiška nemluvě. Tým z MENTu pokaždé také myslí na někoho z Čech a Slovenska, letos se zde představí Acute Dose, Zabelov Group nebo slovenský producent Isama Zing. U příležitosti pátého ročníku také organizátoři oznamují nová venues, včetně očekávaného vpádu na věhlasný lublaňský hrad, za hvězdy jsou letos v Lublani Sevdaliza nebo dánští floutci IceAge, ale o velká jména tu rozhodně nejde v první řadě. Níže devět tipů z line-upu, zítra očekávejte komplet playlist a ve středu detailní pohled na místní borce.

Bad Zu (RU)
Labelu Hyperboloid bude patřit jedna celá noc, zástupců značky tedy přijede celá řada. Vybíráme projekt s tajuplným názvem Bad Zu, pod kterým se skrývají producent Phil Alexandrov a bubeník Alexander Malyshev. Africké tribální masky, působivé projekce a divoká směs footworku, grimeu nebo dancehallu, často využívající předtočených vokálů. Dlouhohrající debut Zupreme zní zatraceně slibně.

KLΞIИ (BE)
Jerome Klein dokonale využívá své klasické vzdělání, zároveň ale přináší svěží a moderní zvuk založený na pozoruhodné souhře a kombinaci tradičních nástrojů jako klavír nebo vibrafon s aktuální elektronikou a propracovaným sound designem. Čtyřčlenná formace se sevřeným, hutným a přímočaře tanečním zvukem.

Mohama Saz (ES)
Pouštní blues ze Španělska? Žádný problém. Zvuk Mohama Saz stojí zejména na strunném nástroji saz, který prohánějí přes všemožné efekty a distorze. V rozhovorech mluví členové kapely o neopsychedelii, inspiracích ze šesté a sedmé dekády, ale také o Goat nebo Čajkovském.

Rosemary Loves A Blackberry (RU)
Nejlepší název kapely? Jednoznačně. Diana Burkot zaujme ale nejen dobře zvoleným titulem, umí toho spoustu dalšího – vystudovala moskevskou univerzitu improvizace a hraje na bicí v několika různých kapelách, stylově od jazzu po punk. Coby Rosemary si hraje pouze s elektronickým borůvkami a jde jí to náramně.

Slumberland (BE)
V programu přehlídky označují belgický projekt za křížence Suicide a Swans, což se jistě nedá zpochybnit, ale tak přímočará přirovnání si Jochem Baelus aka Slumberland možná nezaslouží. Hlukové monumenty v jeho podání jsou daleko soběstačnější, než by se mohlo zdát, živě zapřahuje hned dvojici bubeníků a mluví se rovnou o rituálech. A vzhledem k tomu, že novinku Sea, Sea, Sea Drifter / See, See, See Drifter produkoval Radwan Ghazi Moumneh, tedy hlava a srdce projektu Jerusalem in My Heart, tak určitě ne bezdůvodně.

Squid (UK)
Jedna z největších nadějí pro letošní rok podle portálu The Line of the Best Fit, zatímco Rough Trade singl Dial zařadili vedle jmen jako Beak>, Viagra Boys nebo Idles na kompilaci toho nejlepšího z roku 2018. Pozoruhodná je na tom všem zejména skutečnost, že Squid žádnou pořádnou nahrávku nemají, na debutovém albu společně s producentem Danem Careym (mj. Bat for Lashes nebo Franz Ferdinand) teprve pracují.

Tús Nua (HR)
Album Horizons chorvatské dívčí trojice Tús Nua nám tu loni v lednu nechali spolu se srdečným doporučením jejich krajanky Žen. Tús Nua ke známější trojici nemají daleko – elegantní a zasněná kombinace shoegazu, dream popu a postrocku může Žen snadno připomenout, stejně jako nečekaný důraz a síla, které z povedeného debutu prýští.

Warrego Valles (SI)
Warrego Valles se do programu festivalu vrací po dvou letech, tentokrát už s plnohodnotným debutem Botox, který vyšel loni v březnu. Dvojice producentek Nina Hudej a Nina Belle překvapuje apokalyptickými vizemi, dekonstruovaným minimalismem a bohatou paletou zvukových barev.

Yegor Zabelov (BEL)
O Zabelov Group už byla řeč, zábavné ale je, že Roman nebude jediným Zabelovem, který se na MENTu objeví. Podobně jako před dvěma týdny na Eurosonicu se zde totiž ukáže také jeho bratr Yegor, který našel sice zalíbení v poněkud hlasitější produkci, ale akordeon ovládá s nemenší virtuozitou. Talentovaná rodina.

Info

MENT Ljubljana 2019
30. 1. - 1. 2. 2019
Lublaň, Slovinsko
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Šejkr #53: Bude konec světa?

Michal Pařízek 21.05.2021

Galerijní absence možná sehrála svou roli i při nadšení z výstavy Siegfrieda Herze v pražském Doxu, ale mám za to, že bych byl podobně ohromený i bez efektu korony.

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek 22.04.2021

Třetí největší město ve Španělsku, jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jak to poznamená dnešní Šejkr na Radio 1?

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace