Články / Sloupky/Blogy

Preview: Ostrava Kamera Oko

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 21.09.2020

Štěpánka Ištvánková studovala filmovou vědu na Univerzitě Palackého a řadu let se intenzivně organizátorsky věnovala místnímu kulturnímu životu. Pravidelně přispívá do periodika Film a doba a čtvrtým rokem je součástí týmu Mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko, kde osciluje mezi dramaturgií a public relations. „Oko“ se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat. Pět tipů Štěpánky Ištvánkové na první víkendový program, který na vás čeká poslední zářijový víkend v ostravském kině Etáž.

Moderní lásky
režie: Matías Meyer
2019 | 83 min.

Tohle drama má všechno, co má správný film mít. Frustrace i naplnění. Smrt i zrození. Vášeň i absurdní formu domácího porodu. Vše je zasazeno do poutavého prostředí moderního Mexico City a doplněno o chytlavý soundtrack, který jste už určitě někde slyšeli.

Lampa s čepičkou
režie: Radu Jude
2006 | 23 min.

Rumunská kinematografie nás baví a Radu Jude je naprostý favorit. Jeho filmům věnujeme pozornost již delší dobu a pro tento speciální ročník jsme vybrali netradiční selekci čtyř krátkometrážních děl, z nichž jsem si osobně nejvíce oblíbila snímek Lampa s čepičkou. Jde o příběh otce a syna, kteří se rozhodnou vypravit na velké dobrodružství se starým televizorem a s odhodláním, které nebere ohled na nehostinnost vesnice ani města.

Kontora
režie: Anshul Chauhan
2019 | 145 min.

Už jste někdy byli na silent movie? Je to jako silent disco, jen se místo tance díváte se sluchátky na film. To abyste mohli sedět! Budeme promítat japonský snímek Kontora, který loni dobyl Black Nights Film Festival v Tallinnu a taky moje srdce, a jediné, co jsem si od té chvíle přála, bylo ukázat ho českému publiku. Tak se to konečně děje a mám z toho neskutečnou radost. Je to film o nelehkém vztahu otce a dcery. O utajených vzpomínkách dědečka, letce druhé světové války. O předsudcích i přátelství bez hranic. O cestě do minulosti s poctou budoucím generacím. Bude to stát za to.

DAU. Degenerace
režie: Ilja Chržanovskij
2020 | 355 min.

Tohle je hodně velké. Emočně, tematicky i rozsahem. Finální 13. díl eposu DAU, neotřele simulujícího socialistickou diktaturu v Sovětském svazu. Celá série se začala natáčet před patnácti lety ve věrohodně zrekonstruovaných moskevských ulicích a především areálu sovětského výzkumného ústavu vedeného držitelem Nobelovy ceny Levem Landauem (přezdívaným Dau). Herci i neherci byli snímaní dnem a nocí, natočeny byly stovky hodin materiálu, často velmi sexuálně a násilně explicitního. Jedná se o silný autentický zážitek stylizované “reality-show” pro odvážné, který měl premiéru na letošním Berlinale a sklidil značně kontroverzní ohlasy.

Doprovodný program: Japonský speciál
Film Kontora promítneme v letním kině před Etáží. A protože jsme si vědomi, že se nemusíme potkat s nejteplejším večerem, tak jsme si pro návštěvníky, kromě dek, připravili japonský speciál v podobě teplého ramenu, který bude vařit mistr ostravské fusion restaurace Tsurī Jakub Lašek. O správný hudební podkres se postarají DJ's Gin&Platonic.

Info

Ostrava Kamera Oko
25.–27. 9. 2020
Ostrava
web festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Bazaar festival

redakce 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren zve na říjnový Bazaar Festival.

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…

Milý Dušane Svíbo!

Ondřej Bezr 18.08.2020

Přečetl jsem si tvůj příspěvek o Martinu Věchetovi, potažmo nadcházejícím festivalu TrutnOFF BrnoON. Není to bohužel nic jiného než normální hejt...

Děti nebes, nebo smějící se (rudé) bestie?

Dušan Svíba 17.08.2020

Trutnovský „Woodstock“ byl vždycky známý svým hraním si na indiány a na underground. A taky na chudáky.

Loni (jsem nebyl) v Marienbadu

cyril kosak 06.08.2020

Ahoj, mami. Tak jsem vyrazil do Mariánských Lázní, na Moody Moon Noize.

Oplatky z kolonády aneb Moody Moon Noize v letmých ohlasech

redakce 04.08.2020

Víte, jak poznáte povedenou akci? Nikomu se nechce domů. Na kolonádě to bylo přesně takhle, někdo se zdržel o den déle, jiný o dva...

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.