Články / Sloupky/Blogy

Preview: Ostrava Kamera Oko

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 21.09.2020

Štěpánka Ištvánková studovala filmovou vědu na Univerzitě Palackého a řadu let se intenzivně organizátorsky věnovala místnímu kulturnímu životu. Pravidelně přispívá do periodika Film a doba a čtvrtým rokem je součástí týmu Mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko, kde osciluje mezi dramaturgií a public relations. „Oko“ se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat. Pět tipů Štěpánky Ištvánkové na první víkendový program, který na vás čeká poslední zářijový víkend v ostravském kině Etáž.

Moderní lásky
režie: Matías Meyer
2019 | 83 min.

Tohle drama má všechno, co má správný film mít. Frustrace i naplnění. Smrt i zrození. Vášeň i absurdní formu domácího porodu. Vše je zasazeno do poutavého prostředí moderního Mexico City a doplněno o chytlavý soundtrack, který jste už určitě někde slyšeli.

Lampa s čepičkou
režie: Radu Jude
2006 | 23 min.

Rumunská kinematografie nás baví a Radu Jude je naprostý favorit. Jeho filmům věnujeme pozornost již delší dobu a pro tento speciální ročník jsme vybrali netradiční selekci čtyř krátkometrážních děl, z nichž jsem si osobně nejvíce oblíbila snímek Lampa s čepičkou. Jde o příběh otce a syna, kteří se rozhodnou vypravit na velké dobrodružství se starým televizorem a s odhodláním, které nebere ohled na nehostinnost vesnice ani města.

Kontora
režie: Anshul Chauhan
2019 | 145 min.

Už jste někdy byli na silent movie? Je to jako silent disco, jen se místo tance díváte se sluchátky na film. To abyste mohli sedět! Budeme promítat japonský snímek Kontora, který loni dobyl Black Nights Film Festival v Tallinnu a taky moje srdce, a jediné, co jsem si od té chvíle přála, bylo ukázat ho českému publiku. Tak se to konečně děje a mám z toho neskutečnou radost. Je to film o nelehkém vztahu otce a dcery. O utajených vzpomínkách dědečka, letce druhé světové války. O předsudcích i přátelství bez hranic. O cestě do minulosti s poctou budoucím generacím. Bude to stát za to.

DAU. Degenerace
režie: Ilja Chržanovskij
2020 | 355 min.

Tohle je hodně velké. Emočně, tematicky i rozsahem. Finální 13. díl eposu DAU, neotřele simulujícího socialistickou diktaturu v Sovětském svazu. Celá série se začala natáčet před patnácti lety ve věrohodně zrekonstruovaných moskevských ulicích a především areálu sovětského výzkumného ústavu vedeného držitelem Nobelovy ceny Levem Landauem (přezdívaným Dau). Herci i neherci byli snímaní dnem a nocí, natočeny byly stovky hodin materiálu, často velmi sexuálně a násilně explicitního. Jedná se o silný autentický zážitek stylizované “reality-show” pro odvážné, který měl premiéru na letošním Berlinale a sklidil značně kontroverzní ohlasy.

Doprovodný program: Japonský speciál
Film Kontora promítneme v letním kině před Etáží. A protože jsme si vědomi, že se nemusíme potkat s nejteplejším večerem, tak jsme si pro návštěvníky, kromě dek, připravili japonský speciál v podobě teplého ramenu, který bude vařit mistr ostravské fusion restaurace Tsurī Jakub Lašek. O správný hudební podkres se postarají DJ's Gin&Platonic.

Info

Ostrava Kamera Oko
25.–27. 9. 2020
Ostrava
web festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #62: Elán mezi oblázky

Michal Pařízek 24.09.2021

Fouká tak, že i zavřené slunečníky se komíhají jak sbor opilých baletek a chudák číšník z místní taverny má s rovnáním neposlušných lehátek slušnou honičku...

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace