Články / Seriály

Preview: TransCentury Update

Preview: TransCentury Update

redakce | Články / Seriály | 23.10.2022

Mladý eklektický festival TransCentury Update probíhá od roku 2016 v Lipsku a jeho centrem a hlavním dějištěm je více než stoleté kino UT Connewitz. Unikátní prostor s neopakovatelnou akustikou slibuje vystoupení skvělých jmen alternativní scény, jako jsou například The Comet Is Coming, Crack Cloud, Ezra Furman, Anika nebo Caroline. Jako správný festival slibuje navíc i gastrozážitky, těšit se můžete na tradiční spodně kvašené pivo gose, do kterého se mimo jiné přidává koriandr. Ale zpátky k hudbě, na co se těšit? Doporučujeme!

Amyl & The Sniffers
Australští pankáči Amyl & The Sniffers nadchli už svou prvotinou, loňské album Comfort to Me pak pověst jedné z nejlepších současných kapel žánru jen potvrdilo. Pokud si po meditativních kapelách budete potřebovat vyhodit z kopýtka, zamiřte na Amyl & The Sniffers do kotle.Caroline
Smíchejte postpunk s folkem, přidejte trošku víc smyčců a máte americkou odpověď na Black Country, New Road. Osmičlenná kapela začínala hraním na svatbách, nebo cestovala jako folkové duo na objednávku. Ve volných chvílích se bavila také postpunkovým projektem, který vyústil ve vydání opěvovaného debutu, a to rovnou u Rough Trade.Ezra Furman
Pár dní před vystoupením v Lipsku se provokatérka Ezra Furman představí i v pražské Roxy. Slávu si vydobyla především díky soundtracku k seriálu Sex Education, svůj artpop pak plní vlastními příběhy o queer identitě, genderových otázkách i židovském původu.


Flore Laurentienne
V hudbě Flore Laurentienne se důmyslně protínají smyčcové kompozice s analogovými syntezátory. Za pseudonymem se skrývá kanadský skladatel Mathieu David Gagnon, který v Lipsku uvede čerstvou desku Volume II, inspirovanou přírodou rodného Quebecu. Na festival si odskočí rovnou z vystoupení na „sousedním“ Le Guess Who? – potřebujete další doporučení?Horse Lords
Baltimorský kvartet tvoří opravdoví hudební dobrodruzi. Hrají si s tóninami a laděním podle svého, tu přihodí modulár, tu nějaký ten algoritmus nebo polyrytmy. V hravosti si nijak nezadají se slavnějšími souputníky Black Midi, fanouškům jazz/art/math rocku a vůbec všelijakých experimentů a kudrlinek vřele doporučujeme. Nová deska Comradely Objects vyjde těsně před festivalem.


Lassie
Lipská Lochneska? Lassie! Punkové trio bydlí ve stejném domě na údajně nejnebezpečnější ulici v Německu a tvrdí, že Lipsko je jako New York osmdesátých let! V bezpečí kuchyně pak nejraději používají ujeté samply, riffy, tepající basu i drásající melodie. Domácí formace bude skvělým úvodem před Amyl & The Sniffers nejen pro ty, kdo rádi tančí.Omni Selassi
Německo-švýcarské trio, precizní záležitost. Krautrockoví Omni Selassi jsou čím dál známější v evropských undergroundových kruzích a dobrou pověst si vydobyli především desítkami koncertů. Čerstvě vydaná deska Dance or Dye je koláží studiových nahrávek, field recordings i experimentování, vyzkoušejte.Reymour
Partnerská dvojice Lou Savary a Luc Bersier si doma ve Švýcarsku sbalila kufry a rozhodla se začít nový život v Bruselu. Jejich prvotina Leviosa pod hlavičkou projektu Reymour reflektuje náklonnost k synth popu, šansonům i minimalistickým kompozicím. A výsledek zní tak trochu jako kabinet kuriozit, jemuž dominuje francouzský vokál, popisující všednost společného života v novém domově.

Info

TransCentury Update
10.–13. 11. 2022
Lipsko, Něměcko
web festivalu

foto © Johann Von Cargo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022

redakce 29.01.2023

Stejně jako v loňském roce, i letos vybíráme to nejlepší z celoroční úrody a nabízíme je k počtení i online.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Everybody´s fly“ (Song story Blondie – Rapture)

Karel Veselý 29.01.2023

Slovo „rapture“ má v americké angličtině výraznou náboženskou spojitost. U amerických fundamentalistů označuje poslední vzkříšení, které nastane, až se Kristus vrátí na zem.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Now it’s time for you to cherish (Tour report Billow)

Jakub Zbořil 28.01.2023

Reporty z turné jsou jedním z oblíbených žánrů, který v posledních letech téměř zcela vymizel. Velmi se povedl veselské trojici Billow, ze šňůry po Japonsku.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Příběhy v tanci

Maria Pyatkina 26.01.2023

Čiperná a usměvavá Ann Van den Broek nám po představení prozradila, že šlo o napodobování jejího dlouholetého kamaráda Toma Barmana – frontmana kapel Deus a Taxi Wars.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Partnerství jako alchymistická laboratoř (Irena a Vojtěch Havlovi)

Aneta Kohoutová 25.01.2023

S Irenou a Vojtou Havlovými se potkáváme v čajovně v den oslavy Vojtových šedesátin. Je horké květnové odpoledne, když se ve dveřích objeví dvojice s obrovskými hudebními nástroji na zádech...

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Cesty do centra dění (Michal Nanoru)

František Formánek 24.01.2023

Popsat v krátkosti Michala Nanoru není snadné, tak to vezmu osobně... Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Nová vlna domácích umělkyň

Nora Třísková 24.01.2023

Na úspěchu mladých umělkyň má tak mimo jiné zásadní podíl i změna vnímání jejich pozice, ať už ze strany hudebního průmyslu nebo publika.

Vstupní prohlídka: Alen

redakce 23.01.2023

Loni na podzim vydala klavíristka, zpěvačka a textařka u Polí5 své druhém album, ve spolupráci s Martinem E. Kyšperským.

Vstupní prohlídka: Page Turners

redakce 17.01.2023

Page Turners loni odehráli pěknou řádku koncertů a už se soustředí na jarní sezónu, kterou odstartují se spřízněnými The Silver Spoon.

Žebříčky Full Moonu: očekávání roku 2023

redakce 16.01.2023

Co si přát a na se těšit v roce příštím? Velké otazníky budí nadcházející festivalová sezóna a to, kolik návštěvníku bude po pandemii na akce jezdit.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace