Články / Offtopic / / Movie/dox

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Jaroslav Kejzlar | Články / Offtopic / / Movie/dox | 01.10.2022

Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle. V kulisách současného Říma vypráví brakovou kriminální zápletku, ve které jde sériový vrah po krku luxusním prostitutkám, a to tak, že na ně číhá v křoví před hotely, nahání je po městě v dodávce nebo je neohroženě navštěvuje v jejich obydlích. V nerovném souboji se proti násilníkovi staví prostitutka Diana, která po jednom z jeho útoků oslepne. Nehodlá se ale vzdát lacino a za pomoci slepecké hole a malého čínského chlapce, jenž kvůli vrahovu řádění přijde o oba rodiče, se dává na útěk opuštěnými ulicemi italského velkoměsta i nevyzpytatelnou okolní přírodou.

V nejsvětlejších momentech Argento odkazuje na scény ze svých slavných filmů – třeba když si vodící pes krvelačně pochutnává na lidském mase, podobně jako v Suspirii. Jen občas ale nechává tajemného vraha démonicky se zjevovat zpoza rohu a s gustem vlastním svému režijnímu stylu okázale mrzačit toho, kdo mu zrovna přijde do cesty. Svým citem pro křiklavou exploataci překvapivě šetří. Výsledkem je tak zdlouhavý úprk spoře oděné slepé ženy, který je nejen plný výplňkových konverzačních pasáží, ale hlavně postrádá nepříjemnou atmosféru a pohybuje se za hranou směšnosti.

Vznik Černých brýlí působí jako důsledek nutkání starce, který se ještě touží podívat na prsa mladých žen a zavzpomínat na staré dobré časy, kdy byl italský horor na vrcholu. Tato tvůrcovská noc oživlých mrtvol ale postrádá jakýkoliv audiovizuální náboj či dramatičnost na to, aby byla poctou žánru, a jakékoliv soudobé nosné téma, aby mohla promlouvat k dnešnímu obecenstvu.

Info

Černé brýle
režie Dario Argento, 2022

živě: Be2Can
5.-12. 10. 2022
Lucerna, Edison Filmhub, Cinema City Slovanský dům, Praha
web

foto © se svolením Vision Distribution

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pestrobarevná nálož lidského úpadku (The Island)

Tereza Bonaventurová 14.12.2022

Surrealistická jízda plná symbolů, repetetivních rýmů a popkulturních odkazů vás vezme na vesele imaginativní výpravu za těmi nejhoršími problémy současného světa.

Rap a drogy stranou (Banger.)

Julie Pátá 01.12.2022

Můžeme si pokládat otázku, zda Sedlák natočil film, který má oslovovat generaci Z. Hledání odpovědi však nemá smysl. Banger.

Ako spolu prežiť karanténu a všetko ostatné (Sami doma)

Jakub Blaho 14.11.2022

Filmár a hudobník Jan Foukal nasadzuje ružovejšiu optiku a v novom filme dokumentuje silnejúce priateľstvo s Albertom Romanuttim, frontmanom Bert & Friends.

Není lehké býti rodičem (C’mon C’mon)

Andrea Kubová 29.09.2022

Joaquin Phoenix navštěvuje různá města v Americe, kde se ptá dětí a mladých lidí, jak si představují svoji budoucnost a jak vnímají svět kolem sebe.

Vzpomínky na písek (Desolation Center)

Štěpán Nezbeda 17.09.2022

Na pozvání platformy Synapse Knowledge přijede do pražské MeetFactory americký producent a režisér Stuart Swezey. Recenzujeme jeho dokument Desolation Center.

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek 04.06.2022

Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Přípravy k filmu T: Posmutnělé čekání na konec světa

Štěpán Nezbeda 09.12.2021

Do kin tento měsíc vstupuje Zvláštní cenou poroty MFDF Ji.hlava oceněný snímek Přípravy k filmu T. šestapadesátiletého debutanta Milana Klepikova.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace