Články / Offtopic / / Movie/dox

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Jaroslav Kejzlar | Články / Offtopic / / Movie/dox | 01.10.2022

Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle. V kulisách současného Říma vypráví brakovou kriminální zápletku, ve které jde sériový vrah po krku luxusním prostitutkám, a to tak, že na ně číhá v křoví před hotely, nahání je po městě v dodávce nebo je neohroženě navštěvuje v jejich obydlích. V nerovném souboji se proti násilníkovi staví prostitutka Diana, která po jednom z jeho útoků oslepne. Nehodlá se ale vzdát lacino a za pomoci slepecké hole a malého čínského chlapce, jenž kvůli vrahovu řádění přijde o oba rodiče, se dává na útěk opuštěnými ulicemi italského velkoměsta i nevyzpytatelnou okolní přírodou.

V nejsvětlejších momentech Argento odkazuje na scény ze svých slavných filmů – třeba když si vodící pes krvelačně pochutnává na lidském mase, podobně jako v Suspirii. Jen občas ale nechává tajemného vraha démonicky se zjevovat zpoza rohu a s gustem vlastním svému režijnímu stylu okázale mrzačit toho, kdo mu zrovna přijde do cesty. Svým citem pro křiklavou exploataci překvapivě šetří. Výsledkem je tak zdlouhavý úprk spoře oděné slepé ženy, který je nejen plný výplňkových konverzačních pasáží, ale hlavně postrádá nepříjemnou atmosféru a pohybuje se za hranou směšnosti.

Vznik Černých brýlí působí jako důsledek nutkání starce, který se ještě touží podívat na prsa mladých žen a zavzpomínat na staré dobré časy, kdy byl italský horor na vrcholu. Tato tvůrcovská noc oživlých mrtvol ale postrádá jakýkoliv audiovizuální náboj či dramatičnost na to, aby byla poctou žánru, a jakékoliv soudobé nosné téma, aby mohla promlouvat k dnešnímu obecenstvu.

Info

Černé brýle
režie Dario Argento, 2022

živě: Be2Can
5.-12. 10. 2022
Lucerna, Edison Filmhub, Cinema City Slovanský dům, Praha
web

foto © se svolením Vision Distribution

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sám a nevědět nic (Karaoke Blues)

Tomáš Jančík 05.01.2024

Kaurismäki vytvořil nadčasový snímek o opuštění a strachu ze sblížení, ale s notnou dávkou humoru a romantiky.

Ladies and gentlemen, Beyoncé (Renaissance: A Film by Beyoncé)

Klára Řepková 05.12.2023

K tomu se přidává propracovaná choreografie se skupinou tanečníků, kapela a skvělé album inspirované discem ve středu pozornosti a velkolepý spektákl je na světě.

Krvavý epos (Zabijáci rozkvetlého měsíce)

Tomáš Jančík 30.11.2023

Scorsese si v mocných stopážích už desítky let libuje, takže i když pracuje s pomalejším tempem, není tu prostor na slepá místa a délka je adekvátní obsahu.

Buď já, nebo ona! (Přišla v noci)

Tomáš Jančík 09.11.2023

Na Letní filmové škole se sál oprávněně bavil celou hodinu a půl a po skončení sklidil film nadšený potlesk, následovaný ovacemi pro svéráznou představitelku matky Simonu Pekovou.

Tři hodiny v Taylorlandu (The Eras Tour)

Klára Řepková 20.10.2023

Když letos na jaře americká zpěvačka Taylor Swift vyjela na turné, rychle se z toho stal pořádně megalomanský projekt. Filmová verze koncertu jako alternativa?

Ponurost lidského bytí (Asteroid City)

Andrea Kubová 12.10.2023

Ačkoliv pro některé zůstávají jeho charakteristické manýry nepostradatelné, pro jiné se stávají jaksi okoukanými.

I panenky mají své dny (Barbie)

Tomáš Jančík 22.08.2023

Tvůrčí svoboda, jakou od mateřské firmy snímek dostal, je až překvapivá, protože od prvního momentu se s ní hlas vypravěčky nemaže.

Pestrobarevná nálož lidského úpadku (The Island)

Tereza Bonaventurová 14.12.2022

Surrealistická jízda plná symbolů, repetetivních rýmů a popkulturních odkazů vás vezme na vesele imaginativní výpravu za těmi nejhoršími problémy současného světa.

Rap a drogy stranou (Banger.)

Julia Pátá 01.12.2022

Můžeme si pokládat otázku, zda Sedlák natočil film, který má oslovovat generaci Z. Hledání odpovědi však nemá smysl. Banger.

Ako spolu prežiť karanténu a všetko ostatné (Sami doma)

Jakub Blaho 14.11.2022

Filmár a hudobník Jan Foukal nasadzuje ružovejšiu optiku a v novom filme dokumentuje silnejúce priateľstvo s Albertom Romanuttim, frontmanom Bert & Friends.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace