Články / Offtopic / / Komix

Pro příběhy stojí za to žít (Legendy o Myší hlídce)

Pro příběhy stojí za to žít (Legendy o Myší hlídce)

redakce | Články / Offtopic / / Komix | 15.07.2018

Kdo potěší má ouška tím nejpoutavějším příběhem, tomu všechny staré dluhy smažu.

Svět pohání příběhy. Každé vysvětlení, každé vyprávění by mělo mít začátek, konec, a co je nejdůležitější, pointu, na kterou dnes někteří tvůrci, především ve filmové branži, bohužel zapomínají. Nemusí být nijak převratná, ale měla by posluchači případně čtenáři něco dát, ponaučení do života, s trochou štěstí i nápad, „návod“, jak vyřešit nějakou životní situaci. Petersenovy příběhy o myší hlídce (Myší hlídka 1-3, Comics Centrum, 2016-2017) jsou prototypem dobrého vyprávění, které předávají znalosti tím správným způsobem, a díky jejich historickému zasazení jde často o archetypy a základní kameny uvědomělého chování. O to větší překvapení je, že Legendy o Myší hlídce takové nejsou, rozhodně ne ve všech případech.

Tři pravidla: Historku nesmím znát, část musí být vymyšlená a část musí být pravdivá.

V Legendách o Myší hlídce se sešli kromě Petersena i další vypravěči a kreslíři, kteří měli svět nebojácných hlodavců rozvést ve stylu Boccacciova Dekameronu. V oblíbené hospůdce v Kůrové kamenici si myši vyprávějí příběhy podle pravidel hospodské Rudolfy. Téměř každý příběh je o hrdinství, o setkání s neobvyklými tvory, případně o smrti. Mezi myšími štamgasty se najde i fanoušek Edgara Allana Poea a dočkáme se tak svojské verze slavného Havrana, komiksové adaptace se dočká i bajka starého Ezopa Lev a myš.

… má snad být smyslem našeho života ctít šelmy a čekat, že se staneme kořistí jejich zloby a po smrti budeme jen další trofejí zavěšenou na jejich hnízdě? Máme pak jen prázdnými důlky shlížet k zemi a litovat ty, kteří ještě žijí?

Proměnlivý vizuální styl má silnější i slabší momenty. Některé obrazy by měly viset nad krbem panského sídla, jiné jako by vypadly z časopisu Sluníčko. Rozmanitá kresba je na celé knize asi to nejzajímavější a vždy malinko mění atmosféru světa hlídkařů; z třinácti příběhů pak vyniká ten Viktorínův s fantastickou malbou Karla Kerschla.

Některá povolání vedou k hrdinským skutkům po mnohem klikatějších stezkách.

Stejně jako u ostatních myších hlídek i Legendy skrývají bohatou bonusovou sekci, kde kromě obvyklých map najdeme stručné představení všech myší v hospůdce u Rudolfy nebo celostránkové obrazy, pojící se s hlídkařskými legendami. A právě k legendám je třeba se obracet, protože někdy je lepší přetváření starého než rádoby originalita, která nemá co říct.

Info

David Petersen a další - Legendy o Myší hlídce: Kniha první (Comics Centrum, 2018)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace