Články / Offtopic / / Komix

Pro příběhy stojí za to žít (Legendy o Myší hlídce)

Pro příběhy stojí za to žít (Legendy o Myší hlídce)

redakce | Články / Offtopic / / Komix | 15.07.2018

Kdo potěší má ouška tím nejpoutavějším příběhem, tomu všechny staré dluhy smažu.

Svět pohání příběhy. Každé vysvětlení, každé vyprávění by mělo mít začátek, konec, a co je nejdůležitější, pointu, na kterou dnes někteří tvůrci, především ve filmové branži, bohužel zapomínají. Nemusí být nijak převratná, ale měla by posluchači případně čtenáři něco dát, ponaučení do života, s trochou štěstí i nápad, „návod“, jak vyřešit nějakou životní situaci. Petersenovy příběhy o myší hlídce (Myší hlídka 1-3, Comics Centrum, 2016-2017) jsou prototypem dobrého vyprávění, které předávají znalosti tím správným způsobem, a díky jejich historickému zasazení jde často o archetypy a základní kameny uvědomělého chování. O to větší překvapení je, že Legendy o Myší hlídce takové nejsou, rozhodně ne ve všech případech.

Tři pravidla: Historku nesmím znát, část musí být vymyšlená a část musí být pravdivá.

V Legendách o Myší hlídce se sešli kromě Petersena i další vypravěči a kreslíři, kteří měli svět nebojácných hlodavců rozvést ve stylu Boccacciova Dekameronu. V oblíbené hospůdce v Kůrové kamenici si myši vyprávějí příběhy podle pravidel hospodské Rudolfy. Téměř každý příběh je o hrdinství, o setkání s neobvyklými tvory, případně o smrti. Mezi myšími štamgasty se najde i fanoušek Edgara Allana Poea a dočkáme se tak svojské verze slavného Havrana, komiksové adaptace se dočká i bajka starého Ezopa Lev a myš.

… má snad být smyslem našeho života ctít šelmy a čekat, že se staneme kořistí jejich zloby a po smrti budeme jen další trofejí zavěšenou na jejich hnízdě? Máme pak jen prázdnými důlky shlížet k zemi a litovat ty, kteří ještě žijí?

Proměnlivý vizuální styl má silnější i slabší momenty. Některé obrazy by měly viset nad krbem panského sídla, jiné jako by vypadly z časopisu Sluníčko. Rozmanitá kresba je na celé knize asi to nejzajímavější a vždy malinko mění atmosféru světa hlídkařů; z třinácti příběhů pak vyniká ten Viktorínův s fantastickou malbou Karla Kerschla.

Některá povolání vedou k hrdinským skutkům po mnohem klikatějších stezkách.

Stejně jako u ostatních myších hlídek i Legendy skrývají bohatou bonusovou sekci, kde kromě obvyklých map najdeme stručné představení všech myší v hospůdce u Rudolfy nebo celostránkové obrazy, pojící se s hlídkařskými legendami. A právě k legendám je třeba se obracet, protože někdy je lepší přetváření starého než rádoby originalita, která nemá co říct.

Info

David Petersen a další - Legendy o Myší hlídce: Kniha první (Comics Centrum, 2018)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Úsměv (Harleen)

3DDI3 08.09.2020

Šejić si přímo libuje v sexuálním pnutí, významech snů a ženských pochybnostech.

Smrt a muzika (Fatale: Modlitba za déšť)

3DDI3 29.08.2020

Z lesa se vypotácí nahá kráska celá od krve. Krachující frontman grungeové kapely, který s uloupeným balíkem peněz ujíždí z banky, udělá chybu a zastaví, chce jí pomoci.

Smrťák smrťoucí (Zelená krev 2)

3DDI3 23.08.2020

Sedm samurajů a Sedm statečných jsou příkladem, že to funguje ve filmu, Zelená krev ukazuje, že to jde i v komiksu… Pardon mangám.

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.