Články / Recenze

Prostor pro vzájemnou interakci (Jean Grae, Quelle Chris)

Prostor pro vzájemnou interakci (Jean Grae, Quelle Chris)

Lucie Tlustošová | Články / Recenze | 24.07.2018

Životní partneři Jean Grae a Quelle Chris využívají ve svých sólových kariérách hiphopové postupy ke zpracování netradičních témat pro tento hudební styl. V roce 2016 se poprvé spojili a vydali společné EP Goodnight Courtney, příběh dívky, kterou nikdo neměl rád. Nahrávka i přes krátkou stopáž ale působila jako zdlouhavé předčítání knihy na dobrou noc, navíc na ní nezbyl prostor pro vzájemnou interakci, což byl bezpochyby prvek, na který byla fanouškovská základna zvědavá. To naplňuje až nová deska Everything's Fine.

Jean Grae se na rozdíl od svého muže soustředí na techniku. Hraje si s polohou hlasu, mění tempo. Pracuje se zpěvem i rychlou a agresivní flow. Quelle Chris naopak nevyužívá svůj hlas jako estetický nástroj, ale jako nositele sdělení, monotónní projev ukrývá svoji kvalitu v hravých textech. Zdánlivě neslučitelné styly se na Everything's Fine nebijí, ale doplňují. Oba také dokazují, že neladí jen sami k sobě, ale že umí přirozeně splynout i s různorodou produkcí. Ať už je to píseň House Call laděná do tónů G-funku, lo-fi funková My Contribution to This Scam, Gold Purple Orange pohrávající si s experimentálním jazzem nebo Peacock stavějící základ svého zvuku na syntezátorech.

Střídání žánrů nahrávku ozvláštňuje a dělá ji zábavnější. Na druhé straně jí nedovoluje vybudovat kompaktní celek a přechody mezi skladbami mnohdy působí nepřirozeně, až křečovitě. Album drží pohromadě jen tematický koncept, satira na ignorování každodenních problémů, od stresových situací po nezaměstnanost. Texty nabírají i vážnějšího tónu, když ukazují prorůstání apatie do celospolečenských otázek, jako je například přehlížení policejní brutality (Breakfast of Champions).

Přestože je myšlenka desky závažná, dvojice ji podává ironicky, protkanou suchým humorem. Everything's Fine je jako na první pohled nevýrazný člověk, který s vámi sedí u stolu a moc nemluví. Ale když už otevře pusu, vypadne z něj trefná věta, nad kterou se musíte zamyslet, než se můžete rozesmát. Přitom se ale smějete jen tak napůl a tak trochu nervózně, protože vám dochází, že humorná poznámka jen diskrétně obaluje nepříjemnou pravdu.

Info

Jean Grae, Quelle Chris – Everything's Fine (Mello Music Group, 2018)
bandcamp kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace