Zprávy / Festivalové

ProtimluvFest otevře 12. ročník

ProtimluvFest otevře 12. ročník

redakce | Zprávy / Festivalové | 09.10.2018

Stavte se na již 12. ročníku Mezinárodního literárního festivalu ProtimluvFest 2018. Tato ostravská přehlídka přivítá na 25 literárních hostů ze sedmi zemí Evropy a ve třech dnech, od středy 17. října do pátku 19. října, uvede kromě autorských čtení a debat také workshop, výstavu ilustrací autorů dětského nakladatelství Baobab nebo koncert rakouské kapely Pendler.

Festival předznamenává téma osmičkového výročí a „zmizelé republiky“ a oficiálně ho zahájí večer věnovaný připomínce událostí roku 1968 a následné normalizaci. Při této příležitosti vystoupí s Ostravou spjatý prozaik Ivan Binar, který zde studoval a žil do svého nuceného odchodu do exilu v Rakousku v roce 1977, a dále známý slovenský sociolog, bývalý disident a zakladatel hnutí Veřejnost proti násilí Fedor Gál. Přehlídku otevírá autorské čtení maďarské prozaičky a básnířky Krisztiny Tóthové, která bude číst ze své nové povídkové knihy Pompa panteří, v níž reflektuje ožehavá maďarská témata současnosti, jako jsou nemoc i chudoba, úpadek a rozklad, migrace, soucit a jeho nepřítomnost.


Poprvé zavítají na přehlídku hosté z Německa při příležitosti vydání knihy VERSschmuggel, na níž se podílelo šest básnických dvojic z České i Německé republiky a která zanedlouho vychází dvojjazyčně v nakladatelstvích Protimluv z Ostravy a Wunderhorn z Heidelbergu. Během večera vystoupí Božena Správcová, Léonce W. Lupette, Birgit Kreipe a Pavel Novotný. Přehlídka se odehraje na čtyřech místech v centru Ostravy – v Domě umění, Antikvariátu a klubu Fiducia, v Centru Pant a klubu Parník. Výstava ilustrátorů z Baobabu se uskuteční v Galerii Jáma 10.

Info

ProtimluvFest 2018
17. - 19. 10. 2018
Ostrava
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival United Islands otevře v Praze živou pěší zónu

redakce 26.05.2019

V samotném centru Karlína v části ulice Křižíkova vznikne živá pěší zóna plná aktivit pro dospělé i děti.

De La Soul a další na Strunách podzimu

redakce 24.05.2019

Na 23. ročník Strun podzimu přijedou De La Soul, Laura Mvula či Charles Lloyd. Jiří Suchý vystoupí ve výjimečném Recitálu.

Playlist Respect Festivalu na Spotify

redakce 23.05.2019

Dvaadvacátý ročník Respect Festivalu je nejpestřejší směsicí namíchanou ze známých, osvědčených hvězd i z nových objevů.

Šestý návrat Chee Chaaka v osvědčené konstelaci

redakce 23.05.2019

Svébytný ostravský festival Chee Chaak se letos pošesté vrací na místo činu v Provoze Hlubina. S nevšedními kapelami, battle stagí i legendárním drinkem Anál.

Le Guess Who? 2019 hlásí první jména

redakce 22.05.2019

Třinácté vydání respektované hudební přehlídky Le Guess Who? oznamuje první jména nejen do hlavního programu.

Kalle na Pražském Quadriennale

redakce 22.05.2019

Večer plný hudby s táborskou slowcore kapelou Kalle a písničkářkou Zoe Hayter proběhne v rámci Pražského Quadriennale.

Festival Mezi ploty láká na nabitý line-up

redakce 22.05.2019

Jak to, že se půlka české kulturní scény o posledním květnovém víkendu ocitne v psychiatrické nemocnici? Ne, není to zákeřná nákaza.

Kapela I Love You Honey Bunny vyhrála soutěž Jednou ranou na Sziget

redakce 22.05.2019

České vlajky zavlají letos na Szigetu hned dvakrát. Kromě nedávno ohlášených Pipes and Pints, vystoupí na Ostrově svobody také...

MišMaš párty no. 26 aneb jak zůstat sám sebou a nezabalit to

redakce 21.05.2019

Útulný statek Ústsko u Bojkovic v podhůří Bílých Karpat se opět po roce zaplní přáteli a kamarády a hlavně skvělou muzikou.

Literární festival Inverze znovu pohltí Dolní oblast Vítkovice

redakce 20.05.2019

Druhý ročník festivalu Inverze, který se koná poslední květnový víkend v Ostravě, představí různorodé přístupy k literatuře.