Zprávy / Festivalové

ProtimluvFest zve na cestu

ProtimluvFest zve na cestu

redakce | Zprávy / Festivalové | 12.10.2019

Na ProtimluvFestu zavítá celkem dvacet tři básníků a prozaiků z šesti zemí střední a jihovýchodní Evropy, kteří vystoupí ve třech dnech od 16. do 18. října 2019 v Ostravě. Autorská čtení, uvedení knižních novinek, debaty s literáty či diskuse k výročí 17. listopadu doprovodí také hudební vystoupení.

Tématem letošního ročníku bude cesta ve všech možných podobách a stejně jako v předchozích letech budou číst a debatovat zástupci současné maďarské, slovenské, české, německé, bosenské i polské poezie. Akce se odehraje na třech místech – v Antikvariátu a galerii Fiducia, Domě umění a Centru Pant v Ostravě – a její program zahrne zejména autory visegrádské čtyřky: do Ostravy přijede enfant terrible polské poezie Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki z Polska, známý prozaik Marek Vadas ze Slovenska nebo básník a performer Gábor Gyukics z Maďarska a vedle řady jiných českých literátů třeba prozaička Anna Bolavá.

Zahajovací večer chystá debatu k 30. výročí listopadu 89, na niž organizátoři z Protimluvu zvou aktivní účastníky této události od nás i z Polska jako třeba Petra Placáka z Prahy, zakladatele předlistopadového hnutí České děti, nebo Andrzeje Jagodzińského z Varšavy, který byl v úzkém kontaktu nejen s polskou opozicí, ale také i s českým disentem a přeložil do polštiny texty Václava Havla nebo Josefa Škvoreckého. Ostravským zástupcem bude prozaik, novinář a divadelní kritik Ladislav Vrchovský. Největší nápor literatury zažijí návštěvníci přehlídky ve čtvrtek 17. října v Domě umění v Ostravě, kde proběhne ve dvou sálech ostravské galerie čtení básníků a prozaiků, debata k tématu cesty a také koncert skupiny Ty Syčáci v čele s Petrem Vášou. Kytarista Jindra Holubec doprovodí čtení Gábora Gyukicse, kterému letos v Protimluvu vyšla v překladu sbírka nazvaná Čí je ta tvář. Maďarský básník emigroval nejprve do Holandska a pak do USA, aby se vrátil zpět do Maďarska, kde pořádá různá jazzem ovlivněná autorská čtení. Stěžejním programem bude debata Martina Ryšavého a Marka Vadase, autorů, kteří pravidelně zajíždí na Sibiř (Ryšavý) a Afriky (Vadas). Závěrečný den literární přehlídky bude probíhat ve znamení knižních novinek Protimluvu (Natálie Paterová: Co když; Adin Ljuca: Stalaktit) a česko-německého projektu Překladiště / VERSschmuggel. Bilingvní kniha byla letos vydána v Protimluvu ve spolupráci s heidelberským nakladatelstvím Wunderhorn a představuje mimo jiné verše Steffena Poppa a Milana Děžinského. Oba básníci zavítají vůbec poprvé na ostravský ProtimluvFest.

Info

ProtimluvFest
16. 10. 2019 17:00
Ostrava
fb událost

foto © Attila Kovács

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Do Boskovic přijedou Květy, Kafka Band, Mucha a desítky dalších

redakce 21.01.2020

K právě oznámeným patří kapela Květy, která zde oslaví dvacet let, Kafka Band, Mucha, Povodí Ohře a spousta dalších.

Lykke Li dorazí na Pohodu

redakce 20.01.2020

O účast švédské skladatelky, modelky a zpěvačky Lykke Li se pořadatelé slovenského festivalu Pohoda snažili prakticky celou uplynulou dekádu.

Melt Festival přidává pop, rap i techno

redakce 19.01.2020

Letošní ročník německého Melt Festivalu hlásí další jména. Floating Points, Helena Hauff nebo třeba Róisín Murphy.

Literární a komiksové hvězdy na Comic-Con Prague

redakce 19.01.2020

Hlavní hvězdou bude známý britský spisovatel Ben Aaronovitch, který se prosadil jako televizní scenárista pro proslulý anglický seriál Doctor Who.

Jednou ranou na Sziget i v roce 2020

redakce 18.01.2020

Příležitost zahrát si na statisícovém festivalu v zahraničí, na prestižním Szigetu, se nabízí všem hudebníkům u nás.

Charismatická LP se vrátí na Colours of Ostrava

redakce 17.01.2020

LP nadále trvá na jednoduchém receptu: přitažlivé směsi popu, rocku, americany a folku.

Beseda u Bigbítu: Snapped Ankles! Poprvé u nás

redakce 16.01.2020

Motorické rytmy, noise, postpunková inspirace i šamanské kostýmy, eklektická směs i na vlastnoručně vyrobené syntezátory. Beseda přináší první jména lajnapu.

Festival krátkých filmů Praha se blíží

redakce 14.01.2020

Festival krátkých filmů Praha se odehraje v kinech Světozor, Pilotů a Oko. Nabídne i nejlepší kanadské filmy posledních let.

The Libertines, Stormzy, prostě Pohoda

redakce 13.01.2020

Slovenská Pohoda plní letošní menu o další zajímavá jména. The Libertines, Stormzy, Slowthai nebo australští Parcels.

Současná Afrika na Colours of Ostrava

redakce 10.01.2020

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava dostane velké místo současná africká hudba v nejrůznějších podobách.