Zprávy / Festivalové

ProtimluvFest zve na cestu

ProtimluvFest zve na cestu

redakce | Zprávy / Festivalové | 12.10.2019

Na ProtimluvFestu zavítá celkem dvacet tři básníků a prozaiků z šesti zemí střední a jihovýchodní Evropy, kteří vystoupí ve třech dnech od 16. do 18. října 2019 v Ostravě. Autorská čtení, uvedení knižních novinek, debaty s literáty či diskuse k výročí 17. listopadu doprovodí také hudební vystoupení.

Tématem letošního ročníku bude cesta ve všech možných podobách a stejně jako v předchozích letech budou číst a debatovat zástupci současné maďarské, slovenské, české, německé, bosenské i polské poezie. Akce se odehraje na třech místech – v Antikvariátu a galerii Fiducia, Domě umění a Centru Pant v Ostravě – a její program zahrne zejména autory visegrádské čtyřky: do Ostravy přijede enfant terrible polské poezie Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki z Polska, známý prozaik Marek Vadas ze Slovenska nebo básník a performer Gábor Gyukics z Maďarska a vedle řady jiných českých literátů třeba prozaička Anna Bolavá.

Zahajovací večer chystá debatu k 30. výročí listopadu 89, na niž organizátoři z Protimluvu zvou aktivní účastníky této události od nás i z Polska jako třeba Petra Placáka z Prahy, zakladatele předlistopadového hnutí České děti, nebo Andrzeje Jagodzińského z Varšavy, který byl v úzkém kontaktu nejen s polskou opozicí, ale také i s českým disentem a přeložil do polštiny texty Václava Havla nebo Josefa Škvoreckého. Ostravským zástupcem bude prozaik, novinář a divadelní kritik Ladislav Vrchovský. Největší nápor literatury zažijí návštěvníci přehlídky ve čtvrtek 17. října v Domě umění v Ostravě, kde proběhne ve dvou sálech ostravské galerie čtení básníků a prozaiků, debata k tématu cesty a také koncert skupiny Ty Syčáci v čele s Petrem Vášou. Kytarista Jindra Holubec doprovodí čtení Gábora Gyukicse, kterému letos v Protimluvu vyšla v překladu sbírka nazvaná Čí je ta tvář. Maďarský básník emigroval nejprve do Holandska a pak do USA, aby se vrátil zpět do Maďarska, kde pořádá různá jazzem ovlivněná autorská čtení. Stěžejním programem bude debata Martina Ryšavého a Marka Vadase, autorů, kteří pravidelně zajíždí na Sibiř (Ryšavý) a Afriky (Vadas). Závěrečný den literární přehlídky bude probíhat ve znamení knižních novinek Protimluvu (Natálie Paterová: Co když; Adin Ljuca: Stalaktit) a česko-německého projektu Překladiště / VERSschmuggel. Bilingvní kniha byla letos vydána v Protimluvu ve spolupráci s heidelberským nakladatelstvím Wunderhorn a představuje mimo jiné verše Steffena Poppa a Milana Děžinského. Oba básníci zavítají vůbec poprvé na ostravský ProtimluvFest.

Info

ProtimluvFest
16. 10. 2019 17:00
Ostrava
fb událost

foto © Attila Kovács

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Archive a další na Pohodě 2020

redakce 15.11.2019

Slovenská Pohoda rozšiřuje svůj line-up o londýnské Archive, all star band Kokoroko i islandský industriál Hatari.

Festival ilustrace a komiksu obsadí Ústí nad Labem

redakce 13.11.2019

Za založením původně stála snaha navázat na ústecký festival současného umění a ilustrace Kruh, a obohatit ho o umělce z komiksové scény. FIK tento záměr trochu nečekaně přerostl.

Z Metronome Festivalu se stává Metronome Prague

redakce 09.11.2019

Začátek nové éry Metronome Festivalu? Je tady.

Šestý ročník festivalu MENT přihazuje nová jména

redakce 08.11.2019

Nadhazujeme jména z druhé várky oznámených vystupujících pro únorový lineup festivalu MENT, abyste nám věřili, že každý návštěvník, hlavně ten řadový, se má na co těšit.

Workshop o pornu v sexuální výchově nebo queer historie Brna, Mezipatra a doprovodný program

redakce 07.11.2019

Kromě diskuzí a přednášek na aktuální témata z queer komunity budou jeho součástí také oblíbené večírky.

Headlineři pro JazzFestBrno 2020

redakce 07.11.2019

Pat Metheny v exkluzivním prostoru, Lizz Wright s filharmonií nebo Avishai Cohen po letech v nejsilnější sestavě.

Na Mezipatra přijede režisér Rhys Ernst

redakce 05.11.2019

Mezipatra navštíví americký režisér Rhys Ernst, producent Michaela Raislera nebo na režiséra dokumentu Freedom to Marry.

Playlist: Le Guess Who? 2019

Michal Pařízek 01.11.2019

Festival Le Guess Who? jsme objevili před několika lety a hned po první návštěvě jsme propadli jak atmosféře přehlídky, tak kouzlu malebného Utrechtu. Co letos?

Vítězové 23. Ji.hlavy: Sólo i Jeskyně

redakce 29.10.2019

Třiadvacátá Ji.hlava zná své vítěze. Nejlepším českým dokumentem je Sólo francouzského režiséra Artemia Benkiho...

PAF Olomouc ohlašuje téma Portrét a první jména

redakce 28.10.2019

V rámci festivalu PAF Olomouc 2019, který se koná začátkem prosince, vystoupí oceňovaná londýnská hudebnice Mica Levi s kolektivem CURL. A nebude sama.