Zprávy / Festivalové

ProtimluvFest zve na literáty ze sedmi zemí Evropy

ProtimluvFest zve na literáty ze sedmi zemí Evropy

redakce | Zprávy / Festivalové | 15.10.2021

Víc než třicet hostů zavítá na 15. ročník Mezinárodního literárního festivalu v Ostravě, na kterém ve třech dnech, od středy 20. října do pátku 22. října 2021, vystoupí literáti ze sedmi zemí Evropy.

Tématem letošního ročníku bude již tradičně současná maďarská, slovenská, česká i polská poezie a próza: jedním z pořadů bude třeba konfrontace slova s netradičním výrazovým tancem za zvuků perkusí, na kterém vystoupí básník Jaromír Typlt spolu s maďarským básníkem a perkusistou Mátyásem Sirokaiem a tanečníkem Lukášem Karáskem. Pořadatelé ale naplánovali také výlet na vzdálený jih Evropy. Vůbec poprvé se v České republice představí španělský básník a překladatel Alberto Manzano, který do španělštiny překládá texty Leonarda Cohena, jehož byl osobním přítelem. Vedle toho vystoupí hispanistka Markéta Pilátová, která pobeseduje o své zatím poslední próze Senzibil, v níž přibližuje tajemný psychotronický ústav z osmdesátých let minulého století v kraji jesenických hor.

Na festival přijede ze Slovenska Vladimír Balla, držitel prestižní ceny Anasoft litera, aby povyprávěl o svých prózách Ve jménu otce nebo Velká láska, které může znát z českých překladů i domácí publikum. Dvě půvabné polské básnířky – Małgorzata Lebda a Zofia Bałdyga se setkají v jednom pořadu, aby podebatovali o polském venkovu, ale taky o životě uprchlíků v Evropě. Na přehlídce bude dále představena mladá moravskoslezská literární scéna zastoupená již známými jmény jako Roman Polách, Jan Nemček, Jan Delong a Monika Kubicová, a expres z blízké Vídně přiveze dva rakouské autory – Čechorakušana Ondřeje Cikána a Anatola Vitoucha, číst budou společně Jan Sojka a Radek Fridrich.

Součástí festivalu bude rovněž uvedení knižních novinek nakladatelství Protimluv, jednou z nich bude básnický výbor Jak se zamiluješ ceněné slovinské autorky Maji Vidmar, jejíž básně převedla do češtiny básnířka a překladatelka Lenka Kuhar Daňhelová. Jiný pořad se zas bude věnovat rozsáhlému výboru dopisů spisovatele Bruna Schulze, jehož prózu tak obdivoval Bohumil Hrabal. Rozsáhlou Knihu dopisů přeložila do češtiny Hanele Palková. Jako třetí titul pak bude představena próza Nivelační bod, dílo anonymního prozaika Ivana40. Vstup na akce 15. ročníku ProtimluvFestu je zdarma, první den se uskuteční v Domě umění v Ostravě a další dva dny pak proběhnou v prostoru ostravského Divadla 12.

Info

ProtimluvFest
20.–22. 10. 2021
Ostrava
web festivalu

foto © Kuba Ociepa

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tady Vary 21

redakce 30.11.2021

Stejně jako v minulém roce bude každý film v zapojených kinech uveden pouze jednou, a to ve stejný den i čas.

Sziget představuje pro rok 2022

redakce 26.11.2021

Maďarský festival Sziget se vrací po dvouleté pauze ve velkém stylu s první vlnou oznámených hvězd.

Šestinotónové harmonium na Prague Quiet Music Festivalu

redakce 23.11.2021

Vrcholem koncertu bude světová premiéra skladby concord, která je složená speciálně pro tento vzácný nástroj.

Festival Next začne za týden

redakce 16.11.2021

Thurston Moore, talianska experimentátorka Caterina Barbieri, organový koncert Švédky Anny Von Hausswolff a mnoho dalšího.

Rock for People zve na vánoční trojkoncert

redakce 16.11.2021

Vánoční večírek Rock for People rodiny nabídne nabitý hudební program, ale i setkání s celým týmem.

Flohio vystoupí na Metronome Prague

redakce 14.11.2021

Londýnská raperka a textařka s nigerijskými kořeny Flohio již několik posledních let bortí pravidla rapové, hip-hopové a grimové scény.

Kompilace Shotgun Festivalu

redakce 12.11.2021

Shotgun Festival se dvě desetiletí snaží vnést svěží vítr do jinak hudebně zapomenuté hraniční brány tří zemí mezi Českem, Polskem a Německem.

Vítězem 22. Mezipater se stala netradiční lovestory Jumbo

redakce 12.11.2021

Na letošním festivalu s tématem Oslava života se představilo celkem 88 hraných, dokumentárních, celovečerních i krátkých snímků z celkem šesti světadílů.

JazzFestBrno, big bandy a propojování světových hvězd s českými

redakce 11.11.2021

Maria Schneider Orchestra v české premiéře, legendární Clayton-Hamilton Jazz Orchestra exkluzivně s Danem Bártou a mnohem víc.

Důvtipně zařízené Pokoje 2021

redakce 10.11.2021

Každý z vybraných ateliérů má za úkol vytvořit site-specific instalaci navrženou přímo pro konkrétní místo, která musí s místem zároveň komunikovat.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace