Články

Průvodce městskými kmeny: Hipsteři

Průvodce městskými kmeny: Hipsteři

redakce | Články | 17.05.2015

Kmeny. Koprodukční dokumentární cyklus mapující současné městské subkultury přiblíží 16 z 26 témat popsaných v úspěšné knize Kmeny z roku 2011. Cílem cyklu není podat komplexní zprávu o subkulturách, ale ukázat, jak jednotlivá mikrospolečenství v Čechách fungují, jak se projevují, jak vypadají a v čem tkví jejich těžiště. Dokumentární cyklus vzniká v koprodukci České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister, další díl ve středu dvacátého května. Co my s tím? V neděli před každým dílem si projedeme tu kterou subkulturu, podle toho, co poslouchá, co smaží a co naopak vůbec, vážně i nevážně, klipově.

Hipsteři
Čekal jsem na metro a partička hipsterů vykřikovala jména moderátorů Radia Wave. Úplně tomu nerozumím, ale upřímně se mnohem víc divím tomu, že zrovna teď vychází Kvílení Allena Ginsberga v samostatném českém vydání vůbec poprvé. Tedy že vůbec vychází. Beatnici by se nestačili divit, kdo všechno se dneska nestydí nazývat se hipster. Vždycky, když někdo vysloví to slovo, říkam si: Bože, jen ať to neslyší Lawrence Ferlinghetti. O hipster black metalu se dneska můžeme dočíst v knize The Juliette Society z pera Sashy Grey - v jedné větě, ale stejně. Už dlouho jsem neviděl hipstery s andělskými hlavami, celé žhavé po prastarém nebeském kontaktu s hvězdným dynamem ve strojovně noci.

Po jakých komiksových stripech sáhnout, že. Read Meat je moc mainstream, a přece nebudete číst Já, košišta. Autoři sice už s Hipster Hitler sekli, ale to mu dává akorát punc jedinečnosti.


Pokud nevíte, kdo to jsou hipsteři. Je to všeobecně velice oblíbená skupina lidí, kteří jsou obdivovaní pro svůj vytříbený módní vkus, originalitu a osobitost a hlavně pro skateboardové nadšení.


Jaktože nemají hipsteři jednotný dress code, toť otázka. Na druhou stranu - hardcoristi, gotici nebo punkáčové zase vypadají, jako kdyby je dělali přes kopírák.


Příliš moc hipsterů na jednom místě. Nejvyšší čas dát si video s kočičkama, pak budeme pokračovat.


Už je z toho tady tak trochu tradice, posmívat se probíranému kmeni. Aby si to nemohli brát osobně ty předchozí. Jak se to říká, minuta škodolibosti, minuta života navíc? Skoro čtyři minuty materiálu...


Ať už tady dneska o hipsterech řekneme cokoli, napíšou na svůj blog, že nic nevíme, že posloucháme málo kapel, které nikdo nezná, a že píšeme málo o kapelách, které nikoho nezajímají. Hipsteři, buďte dobří a dejte si Kvílení.


Bondi Hipsters tentokrát neloví lékořici, ale radí, jak na filety v létě na fesťáku. Sezóna za dveřmi, bude se hodit. „Turn the swagger down," kdyby alespoň mluvili normálně, nechcete k tomu někdo udělat titulky?


Díl Kmenů věnovaný hipsterům režíroval Jan Látal, který se věnuje audiovizuální tvorbě již od roku 2001. V roce 2005 ukončil magisterské studium na Literární akademii - obor interaktivní media / tvůrčí psaní. V prvním ročníku na FAMU vznikl pod jeho vedením první 3D dokumentární film v Čechách s názvem Poselství z Tučína. Jeho snímek Paroubkové byl promítán v hlavní soutěži Jihlavského festivalu 2011. Za svůj poslední snímek Jeden den v životě získal cenu za režii na festivalu Famufest.

Info

Premiéra dokumentu Hipsteři 20. 5. od 22:00 na ČT2 a od 22:30 na Kmeny.tv.

www.kmeny.tv
www.facebook.com/projektKMENY

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Radio FMz: Cesta kolem světa za půl hodiny

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, su 12.05.2021

Z nových tracků vybíráme samé průsečíky, Donovan s Davidem Lynchem v nás probouzí vnitřní hippíky, Nine Inch Nails by s Health by nejraději všechno spálili, kdo další?

SF MINI aneb Není to jen o nás

Michaela Susedíková 11.05.2021

Zatímco pamětníci vzpomínají na Olomouc kvůli devadesátkovému klubu Nausea, dnes nabízí výživnou dramaturgii prostor SF MINI. Hovory nejen o kompilaci z rukou Coffee Breath Records.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Katetr: Samý žal

Jarmo Diehl 09.05.2021

Vypsaná fixa zní, jako kdyby se Květy a Hm… sešli na smutném večírku. „Já chtěla bych žít v tom stromu,“ zpívá Márdi. Co na to rappeři? O životě po životě.

Akkamiau a ediakarská fauna

Petr Mareš 08.05.2021

Koncept nahrávky evokuje tzv. ediakarskou faunu – jednoduché tajemné organismy, které se v oceánech objevily zhruba před půlmiliardou let.

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj 07.05.2021

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava.

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace