Zprávy / Nové desky

Prvá sólová nahrávka hudobníka menom Fokulár

Prvá sólová nahrávka hudobníka menom Fokulár

redakce | Zprávy / Nové desky | 11.11.2020

Štvrtým albumom vydaným pod značkou vydavateľstva Weltschmerzen je prvá sólová nahrávka hudobníka menom Fokulár. Ponesie názov Narrative a vyjde 27. novembra na platni a digitálnych platformách.

Narrative sa atmosfericky nesie v nálade vydavateľstvu vlastnej. 7 prevažne inštrumentálnych skladieb komunikuje a otvára témy ako súčasná podoba ľudského bytia, dôstojnosti, samoty, krehkosti a existencie vo svete plnom kríz a zlyhaní. Zvuk aj témy sú ťaživé, mohutné, až éterické, napäté a valivé. Fokulár sa hudbe venuje dlho, známy je predovšetkým ako bubeník legendárneho doom metalového projektu Möbius, ale aj iných projektov vychádzajúcich z punkovej estetiky - Unattended Funeral a Boiling Point. Hardcoreová hudba je možno zdanlivo jednoduchá, avšak jej podstata tkvie v jej výstižnosti, údernosti a vyhranenosti. To rozhodne nechýba ani na Fokulárovom Narrative - ide o hudbu obnaženú na surovú kosť, ktorá podnecuje ku hlbokej kontemplácii.

Vznik albumu Fokulár vníma ako organickú súhru. Na albume spolupracoval s viacerými spriaznenými hudobníkmi - Edúv syn, Tomáš Urík, či Dominik Novák, ktorí dodali niektoré inštrumentálne a melodické prvky. Za obalom albumu a celkovým vizuálom stojí žilinská výtvarníčka Dominika Koššová. Fokulár potom všetko dával dokopy, produkoval a mixoval. Album je tak silným záznamom a sonifikáciou jeho vnútorného rozpoloženia v ťažšom roku jeho života. Narrative je štvrtým releasom slovenského vydavateľstva Weltschmerzen, ktoré vydáva emočne ladenú, ľudsky prepojenú a zvukovo vyhranenú súčasnú hudbu.

Info

Fokulár – Narrative (Weltschmerzen, 2020)
Bandcamp interpreta

foto © Neonix Photography

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kampak?! Ptá se Ctib na svém sólovém albu

redakce 03.08.2021

Pokud by existoval žánr disco punk, Ctib by byl pravděpodobně jeho vlajkovou lodí.

Bare Escape na nové desce

redakce 29.07.2021

Tvůrčí energii kapely Bare Escape přetavenou do devíti skladeb nyní na vinylu vydá brněnské vydavatelství Kabinet Records.

La Banda de Contenedor mají fiestu

redakce 27.07.2021

Podobně, jako recykluje starý šrot na hudební nástroje, přistupuje i k žánrům: od popu přes elektronickou hudbu k psychedelii, od éterických vokálů k rapovým deklamacím.

Lenka Zbořilová (Billow) vydává u Z Tapes sólovku jako Ivy Z

redakce 23.07.2021

Debutovou desku s názvem Under a Red Moon, pt. 1 & pt. 2 vydává u slovenského labelu Z Tapes.

Iva Bittová Pro radost

redakce 23.07.2021

Iva Bittová přijala pozvání Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou na vytvoření speciálního koncertu v rámci zmenšené verze festivalu v roce 2020.

Badfocus vydává soundtrack k filmu Laterny magiky

redakce 23.07.2021

Badfocus poprvé získal příležitost propojit své lyrické a atmosférické hudební vyjádření s obrazem.

Marcel Gidote’s Holy Crab debutují

redakce 21.07.2021

Novou osmitrackovou desku Marcel Gidote’s Holy Crab nahráli na chalupě, kde pravidelně nacházeli patřičný klid a navlhlou atmosféru.

Temná proměna Vellocet Roll

redakce 20.07.2021

Necelé dva týdny po uvedení singlu Wanderers of the Dark oznamuje pražská skupina Vellocet Roll nové album. Intenzivně psychedelická kolekce A Land Ridden by Darkness vychází 20. srpna u labelu…

Jonny Richter and the Hog Ranch debutuje

redakce 11.07.2021

Oficiální debut Jonnyho Richtera s nadhledem, ale i opravdovostí vyvádí za hranice komfortní zóny českého písničkářství.

Emil de Waal pluje na vlnách Vente

Barka Fabiánová 05.07.2021

Čtveřice muzikantů kolem bubeníka Emila de Waala zve na albu Vente na nostalgickou hudební plavbu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace