Zprávy / Festivalové

První detaily dalšího ročníku festivalu Elevate odhaleny

První detaily dalšího ročníku festivalu Elevate odhaleny

redakce | Zprávy / Festivalové | 07.12.2019

Už první březnový týden přivítá šestnáctý ročník festivalu Elevate v rakouském Štýrském Hradci návštěvníky, aby si rozšiřovali své (nejen) hudební obzory. Jako téma festivalu pro rok 2020 zvolili jeho pořadatelé Human Nature, a samotná lidská podstata nabírá v dramaturgickém uchopení festivalu různé konotace. Od filozofie po biologii, přes fyziku a psychologii, od aktivismu a umění až k umělé inteligenci, za nalezením duchovní podstaty. I ve světle diskutovaných klimatických změn dochází k přenastavení vnímání vztahu člověka k přirodě i technologickému pokroku. Ale je opravdu klima největší zkouškou lidstva? Není největším nepřítelem lidstva sám člověk? Tak široké spektrum otázek bude pokládat program festivalu, který i letos budou tvořit workshopy, přednášky, panelové diskuze, dokumenty a debaty s umělci i odborníky na téma Human Nature.

Mezi první oznámená jména panelistů a diskutérů patří francouzský filmař Vincent Moon, režisér dokumentů a převážně videoklipů. V roce 2006 spustil svou sérii amatérských videoklipů jménem The Take-Away Shows, která pokračuje dodnes a všechny její příspěvky jsou licencovány pod Creative Commons. Německá spisovatelka, novinářka, kritička a filozofka Ariadne von Schirach, autorka mnoha publikací jako byl bestseller Der Tanz um die Lust, se ve svém díle zabývá převážně narůstající sexualizací společnosti. Momentálně vyučuje a přednáší filozofii, převážně tu čínskou. Moon Ribas je avantgardní umělkyně a aktivistka v oblasti kyborgství původem z Katalánska, která stála u vzniku organizace Cyborg Foundation. Jejím průlomovým počinem byl Seismic Sence - online seismický senzor implantovaný do chodidla, díky kterému vnímá a zaznamenává otřesy a zemětřesení Země po celém světě a v reálném čase. Svou zkušenost, poznatky a získaná data přetavila ve vystoupení nazvaná Seismic Persussion (zvuk) a Waiting for Earthquakes (tanec), kdy skladatelem a choreografem je Země samotná, zatímco Ribas se stává performerkou.

Wolf Böwig pochází z německého Hannoveru. Vystudoval matematiku a filozofii, než se v roce 1988 rozhodl vydat na dráhu profesionálního fotografa. Jeho reportérskou činnost z terénu více než 40 válečných konfliktů po celém světě, publikovala přední světová média a v roce 2007 byl za svou práci nominován na Pulitzerovu cenu. Belgičan Michel Bauwens je zakladatelem Nadace pro Peer-to-Peer Alternativy a spolupracuje s odborníky z celého světa na výzkumu peer produkce, jejich správy a vlastnictví řízeného vládami a nadnárodními institucemi. Zároveň patří spolu s Davidem Bollierem a Silke Helfrichem mezi zakládající členy Commons Strategies Group, se kterou pořádá mezinárodní konference na téma licencí a jejich ekonomiky.

Hudební program festivalu slibuje v první vlně ohlášených jmen fokus na současnou elektronickou hudbu s důrazem na politický rozměr klubové hudby. Klubový program odpálí první březnový pátek v prostorách sálu Orpheum dvě věhlasná jména, DJs a rádioví producenti na opačných březích taneční hudby. Gilles Peterson je jedním z letošních headlinerů festivalu, kultovní osobnost milovníků acid jazzu, funku, soulu a fusion a náruživý sběratel a dobyvatel neobjevených zákoutí neprvoplánových rytmů. Vlastník nejkošatějšího archivu reggae desek Sir David Rodigan začínal v rádiu, než projel svět křížem krážem jako DJ a MC. Přes čtyřicet let hoří pro zvuky a rytmy Jamajky a svůj entuziasmus předává i během svých vystoupení. Jeho průlet historií žánru a jeho vlivu na moderní mutace jako dubstep a jungle posluchačům jasně dokazují, že reggae je nadnárodní fenomén. The South African Gqom Sound je označení pro hudební hnutí, které se zrodilo v roce 2010 v jihoafrickém městě Durban. Syrové, polyrytmické beaty z levných automatických bubeníků a kusé vokály hecující publikum. DJ Lag je samozvaným králem tohoto žánru a zároveň čerstvým nominantem na Grammy. Kanaďanka Jessy Lanza je známá pro svůj sladký hlas a futuristický a osvěžující styl oscilující mezi minimalistickým synt-popem a avantgardním R'n'B. Francouzský DJ Bambounou rozpoutá hypnotickou párty, kde zazní žánry jako footwork, trap a techno s přiznanou inspirací science-fiction.

Ke stejnému žánru chová lásku i vycházející hvězda londýnské klubové scény Daniel Avery, jehož sférické, kosmické a minimalistické techno sety vyšlou návštěvníky do stavu beztíže. Z Londýna přijede taky Sherelle, charismatická milovnice happy-hardcore, která je od svého vystoupení v legendární Bioler Room považována za virtuóza mezi DJs hlásícími se k žánru Leftfield bass. Ceephax Acid Crew je pseudonymem, za kterým se schovává Andy Jenkinson, bratr Squarepushera, se zálibou v analogových vintage mašinkách kombinující melodie s nekompromisním drum'n'bassem a poslední dobou i hardtechnem. Soupisku jmen z první várky oznámených uzavírá producentka, DJka a hudebnice Ouri. Zkušená a studovaná pianistka, harfenistka a cellistka původem z Francie, nyní usídlená v Montrealu, odkud chrlí jeden release experimentálního popu za druhým, s důrazem na prolínání atmosférických melodií s tvrdým bassovým podkladem.

Info

Elevate Festival 2020
4.-8. 3. 2020
Štýrský Hradec, Rakousko
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jednou ranou na Sziget i v roce 2020

redakce 18.01.2020

Příležitost zahrát si na statisícovém festivalu v zahraničí, na prestižním Szigetu, se nabízí všem hudebníkům u nás.

Charismatická LP se vrátí na Colours of Ostrava

redakce 17.01.2020

LP nadále trvá na jednoduchém receptu: přitažlivé směsi popu, rocku, americany a folku.

Beseda u Bigbítu: Snapped Ankles! Poprvé u nás

redakce 16.01.2020

Motorické rytmy, noise, postpunková inspirace i šamanské kostýmy, eklektická směs i na vlastnoručně vyrobené syntezátory. Beseda přináší první jména lajnapu.

Festival krátkých filmů Praha se blíží

redakce 14.01.2020

Festival krátkých filmů Praha se odehraje v kinech Světozor, Pilotů a Oko. Nabídne i nejlepší kanadské filmy posledních let.

The Libertines, Stormzy, prostě Pohoda

redakce 13.01.2020

Slovenská Pohoda plní letošní menu o další zajímavá jména. The Libertines, Stormzy, Slowthai nebo australští Parcels.

Současná Afrika na Colours of Ostrava

redakce 10.01.2020

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava dostane velké místo současná africká hudba v nejrůznějších podobách.

Eurosonic Moon 2020

Michal Pařízek 09.01.2020

Začátek nového roku trávíme tradičně v malebném, ale zmrzlém Groningenu. Úzké uličky starého města, kouzelná zátiší okolo kanálů, sýry, smažené ryby a hlavně desítky klubů...

Beck i Deftones na INmusic festivalu

redakce 08.01.2020

Chorvatský INmusic festival odhaluje prví pilíře letošního line-upu. Patnáctý ročník povedou Deftones, Beck a The Killers.

Scandi 2020 bude ve znamení žen

redakce 07.01.2020

Známá jména, nové objevy, filmy i dokumenty, dramata i thrillery, to vše přinese další ročník přehlídky severských filmů.

Hudobný festival a konferencia Sharpe, tretie pokračovanie

redakce 06.01.2020

Cieľom festivalu Sharpe je aj tentokrát umožniť návštevníkom podporiť obľúbené a objaviť nepoznané hudobné mená bez žánrových obmedzení.