Zprávy / Festivalové

První díl Ostravských dnů patří Minimaratonu elektronické hudby

První díl Ostravských dnů patří Minimaratonu elektronické hudby

redakce | Zprávy / Festivalové | 31.07.2015

V pořadí už čtvrtý Minimaraton v historii Ostravských dní bude probíhat opět ve dvou vzájemně se doplňujících prostorách Galerie výtvarného umění v Ostravě. Autory prostorových kompozic v malém akusmoniu jsou Åke Hodell (S), Dano Matej (SK), Bernard Parmegiani (F), Michal Rataj (CZ) a Louis Dufort (CA). Velký sál Galerie výtvarného umění bude naopak patřit dlouhé sérii živých koncertů a performance, do nichž program malého akusmonia zapadne jako puzzle.

Hlavní linie letošního živého programu Minimaratonu zkouší postavit Ostravu do pomyslného geografického centra, k němuž jsou jaksi přirozeně přitahovány umělci ze všech světových stran. V programu zazní sety hudebníků z USA, Velké Británie, Polska, Čech, Slezska i Slovenské republiky. Minimaraton je připraven v koprodukci s Českým rozhlasem a celá jedna hodina programu (19:00- 20:00) bude živě přenášena ve vysílání Čajovny Českého rozhlasu Vltava.


"V letošním roce jsme se rozhodli akcentovat jeden z rozměrů, který – zdá se – v poslední době jakoby mizel ze scény. Tím rozměrem je čistý poslech, aktivní, rozumějící – naslouchání hudbě, která má moc budovat obrazy. V pořadí čtvrtý Minimaraton v historii Ostravských dnů bude probíhat opět ve dvou vzájemně se doplňujících prostorách Galerie výtvarného umění v Ostravě, v každém však bude ono naslouchání probíhat zcela odlišně," říká za pořadatele Minimaratonu Michal Rataj.

Ostravský Minimaraton elektronické hudby zkouší napříč uplynulou dekádou prezentovat rozmanitost současných elektronických scén velmi radikálním způsobem – v bezprostřední konfrontaci. Během jednoho dne zaznívají díla umělců pocházejících z různých tvůrčích zázemí, akcentující příslušnost k různým tradicím avantgard 20. století a propojují zvuk s vizuálním i performačním rozměrem.

Info

Ostravské dny
Minimaraton elektronické hudby 2015
22. 8. 2015 15:30
Galerie výtvarného umění v Ostravě

www.facebook.com/events/1409872859318732
www.facebook.com/gvuostrava
www.newmusicostrava.cz
www.radioart.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

JazzFestBrno oslaví dvacítku

redakce 25.11.2020

Jubilejní 20. sezóna brněnského festivalu začne 7. března a ozdobí ji mistr klavírního tria Chick Corea.

Hudobný festival Next bude virtuálnym 3D zážitkom

redakce 25.11.2020

Live streamy vlakových jázd, zábery z centier veľkých miest, kamerové pasce z chránených prírodných oblastí, ale aj chat roomy, mačacie útulky, konferenčné hovory.

PAF Olomouc ohlašuje první jména

redakce 19.11.2020

V průběhu uplynulých dvou dekád se PAF rozvinul v label zahrnující mezinárodní síť umělců, kurátorů a událostí.

Jazz Dock odvysílá online festival

redakce 15.11.2020

Můžeme se těšit například na Ondřeje Pivce, Vertigo nebo Ondřeje Rumla. Koncerty budou přenášeny několika kamerami a se špičkovým zvukem.

Festival krátkých filmů Brno16 má nové datum konání

redakce 15.11.2020

Diváci se mohou těšit na tradiční mezinárodní soutěž i soutěž pro autory z České a Slovenské republiky, Československou 16.

Le Guess Who? oznamuje kurátory dalšího ročníku

redakce 12.11.2020

Čtrnácté vydání mají ve svých rukou kurátoři John Dwyer (Oh Sees), Lucrecia Dalt, Matana Roberts, Midori Takada a Phil Elverum (Mount Eerie/The Microphones).

Dokumentární Ji.hlava skončila, diváků bylo o polovinu více než loni

redakce 11.11.2020

Čtyřiadvacátý ročník Ji.hlavy je za námi. Proběhl výjimečně online a divácky překonal minulé ročníky

Hradecký slunovrat se pustil do záchrany kostela

redakce 10.11.2020

Crowdfundingová akce si klade za cíl zaplatit opravu brány v gotickém portálu zbylých městských hradeb a nátěr kostelní věže v Opavě.

Pohodové novinky

redakce 07.11.2020

Veľký výpredaj v Pohoda shope, Devendra Banhart na Pohodě 2021 a dokument Orchestra from the Land of Silence na Festivalu Jeden Svet.

Dokumenty na Mezipatrech představí milníky queer historie

redakce 04.11.2020

Heslem 21. ročníku festivalu, který letos proběhne poprvé celý online, je “Zotavení” obracející pozornost na duševní a fyzické zdraví LGBTQ+ komunity.