Zprávy / Festivalové

První jména PAF Olomouc

První jména PAF Olomouc

redakce | Zprávy / Festivalové | 03.11.2021

Před jednadvaceti lety vstoupilo lidstvo do třetího milénia. Spolu s pompézními oslavami a euforií tohoto milníku vznikl i festival PAF Olomouc. Ten si nyní retrospektivně klade otázky, které jsou spjaté s vnímáním času a jeho vlivem na společnost a umění. Na otázky, které prostoupí letošní festival, bude společně s návštěvníky hledat odpovědi i řada zahraničních a tuzemských hostů.

Keiko Sei, japonská teoretička médií, která se od osmdesátých let minulého milénia věnovala vztahu uměleckých médií postkomunistické východní Evropy a později i konfliktu v bývalé Jugoslávii, sestaví kurátorský výběr deseti videí pro soutěž pohyblivých obrazů Jiné vize CZ 2021. Při výběru videí a následné podobě instalace Jiných vizí mimo jiné zúročí i zkušenosti s českým prostředím, které získala při vedení ateliéru videa na Fakultě výtvarných umění brněnského VUT, kde působila v letech 1998–2001, tedy právě při onom mytickém přelomu milénií. Tematice přelomů se Sei jako kurátorka věnovala už dříve při americkém projektu Post-89: Retrospective – Independent Media Culture in Eastern Europe.

Britský skladatel, spisovatel a nakladatel Richard Skelton nesdílí současný stále sílící odpor k sociálním sítím, který pramení z naprostého odevzdání se technologiím, jemuž šla společnost na přelomu milénia nadšeně naproti. Ba naopak, Skelton nápor sociálních sítí vítá, jelikož si díky němu můžeme lépe uvědomit její stav. Právě téma odevzdání se prostupuje i Skeltonovu tvorbu. Nástroje, kterými hudbu tvoří, tedy cello a housle, proto často pohřbívá do vlhké půdy mokřadů severozápadní Anglie a vyhrabe je až v momentě, kdy dostatečně nasají mrtvolnou vlhkost plnou života. Skelton pro Olomouc připravuje speciální projekt, který je věnován baroknímu rodákovi z Hané, Gottfriedu Fingerovi. Koncert proběhne v Kapli Božího Těla v útrobách olomouckého konviktu.

více o festivalu zde

Info

PAF Olomouc 2021
2.–5. 12. 2021
Umělecké centrum Univerzity Palackého, Olomouc
Fb událost

foto © se svolením PAF Olomouc

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival Metal!!! přiveze Napalm Death

redakce 11.08.2022

Českou scénu zastupují i brněnští deathmetaloví Vanguard, Refore, jejichž koncerty bývají hodně našlapané nebo See You in Hell.

Na Arctangent dorazí Opeth, Cult of Luna a další

redakce 10.08.2022

Milovníci mathrockových rytmů a anglického bláta se mohou těšit na Lightning Bolt, A. A. Williams, Emmu Ruth Rundle, Mono, Zeal and Ardor, Godlfesh, Amenra a další.

Polský Fest Festival je za rohem

redakce 09.08.2022

Letos se na devíti hlavních scénách a v dalších zónách představí přes 200 umělců z celého světa.

Ugandský festival Nyege Nyege zveřejňuje lineup

redakce 09.08.2022

Na festivalu se předství mimojiné ghansko-nigerijská zpěvačka Adomaa, keňská popová hvězda Kabeaushé a nigerijská rapperka MC Aunty Rayzor.

Mezipatra opět na Prague Pride

redakce 07.08.2022

Polské drama Strachy v nás z prostředí katolického venkova, diskuze o asexualitě nebo pubquiz. Mezipatra přinášejí na Prague Pride bohatý doprovodný program.

Brutal Assault nabídne rekordní počet kapel

redakce 07.08.2022

Brutal Assault se v letošním roce rozrůstá o další festivalový den. Jedna z největších metalových přehlídek v Evropě poprvé začíná už úterním programem.

Chcete hrát na slovinském Mentu?

redakce 06.08.2022

Slovinský festival Ment Ljubljana zve evropské kapely, sólové interprety a živé umělce s koncertními zkušenostmi a veřejně přístupným audio a video materiálem.

Soupiska Prague Gothic Treffen je komplet

redakce 04.08.2022

Na konci srpna se do Prahy opět vrátí největší setkání gotiků ve střední Evropě.

První ročník Mojoy festu

redakce 04.08.2022

Na tomto ročníku s podtitulkem „Songwriters Edition“ se mimo jiné představí grunge-folkový Milo Karvas se svojí „on the road“ tvorbou.

Sound festival na Altenburgu 1964

redakce 02.08.2022

Na clubbery čekají dvě stage, temná atmosféra a především současný berlínský techno sound, který přijede reprezentovat francouzská DJka Léa Occhi.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace