Zprávy / Festivalové

První jména PAF Olomouc

První jména PAF Olomouc

redakce | Zprávy / Festivalové | 03.11.2021

Před jednadvaceti lety vstoupilo lidstvo do třetího milénia. Spolu s pompézními oslavami a euforií tohoto milníku vznikl i festival PAF Olomouc. Ten si nyní retrospektivně klade otázky, které jsou spjaté s vnímáním času a jeho vlivem na společnost a umění. Na otázky, které prostoupí letošní festival, bude společně s návštěvníky hledat odpovědi i řada zahraničních a tuzemských hostů.

Keiko Sei, japonská teoretička médií, která se od osmdesátých let minulého milénia věnovala vztahu uměleckých médií postkomunistické východní Evropy a později i konfliktu v bývalé Jugoslávii, sestaví kurátorský výběr deseti videí pro soutěž pohyblivých obrazů Jiné vize CZ 2021. Při výběru videí a následné podobě instalace Jiných vizí mimo jiné zúročí i zkušenosti s českým prostředím, které získala při vedení ateliéru videa na Fakultě výtvarných umění brněnského VUT, kde působila v letech 1998–2001, tedy právě při onom mytickém přelomu milénií. Tematice přelomů se Sei jako kurátorka věnovala už dříve při americkém projektu Post-89: Retrospective – Independent Media Culture in Eastern Europe.

Britský skladatel, spisovatel a nakladatel Richard Skelton nesdílí současný stále sílící odpor k sociálním sítím, který pramení z naprostého odevzdání se technologiím, jemuž šla společnost na přelomu milénia nadšeně naproti. Ba naopak, Skelton nápor sociálních sítí vítá, jelikož si díky němu můžeme lépe uvědomit její stav. Právě téma odevzdání se prostupuje i Skeltonovu tvorbu. Nástroje, kterými hudbu tvoří, tedy cello a housle, proto často pohřbívá do vlhké půdy mokřadů severozápadní Anglie a vyhrabe je až v momentě, kdy dostatečně nasají mrtvolnou vlhkost plnou života. Skelton pro Olomouc připravuje speciální projekt, který je věnován baroknímu rodákovi z Hané, Gottfriedu Fingerovi. Koncert proběhne v Kapli Božího Těla v útrobách olomouckého konviktu.

více o festivalu zde

Info

PAF Olomouc 2021
2.–5. 12. 2021
Umělecké centrum Univerzity Palackého, Olomouc
Fb událost

foto © se svolením PAF Olomouc

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Eurosonic Moon 2022

redakce 18.01.2022

Jako každý správný showcaseový playlist, i ten náš začíná téměř hodinovou metalovou seancí. Představujeme letošní Eurosonic.

Eurosonic Noorderslag již příští týden

redakce 16.01.2022

K již nabitému programu přidává Eurosonic nová jména, do soupisky přibili holandští nováčci MEROL, Wies, Pom, Cloudsurfers a Tinlicker.

Scandi, přehlídka severských filmů

redakce 09.01.2022

Diváci se můžou těšit na bohatý filmový program naplněný festivalovými předpremiérami, žánrovými tituly, ale i na legendární švédské němé filmy.

Rock for People a další zvučná jména

redakce 07.01.2022

Rock for People přivezou dánskou popstar MØ, rockové Wolf Alice, taky beabadoobee a další.

Jubilejní OFF Festival

redakce 06.01.2022

15. ročník OFF Festivalu ohlásil jednodenní vstupenky a odhalil termíny vystoupení těch největších hvězd.

Sharpe 2022 oznámil první jména

redakce 03.01.2022

Festival a konferencia Sharpe ohlasuje prvé mená a rozšírenie. Vystúpi aj japonská kapela Tricot.

Tři noci, tři filmy, tři setkání! ÍRÁN:CI 2022

redakce 03.01.2022

Festival ÍRÁN:CI 2022 v lednu v Praze a Brně promítne to nejlepší z íránské kinematografie

Metronome Prague spojil síly s Fource Entertainment

redakce 23.12.2021

Dohoda mezi novými partnery se sice týká primárně výhledu do roku 2023, umožňuje ale jednání už i na doplnění programu nadcházejícího ročníku Metronome Prague.

Festival Nu Sound of Serbia

redakce 20.12.2021

Srbská alternatívna hudba je dobre namiešaným kokteilom melodiky, údernosti, energie, živelnosti.

Youssou N´Dour, Modest Mouse a další na Colours of Ostrava

redakce 19.12.2021

Vůbec poprvé do České republiky přijede jedna z nejoriginálnějších a nejpůsobivějších kapel americké postgrungeové scény Modest Mouse.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace