Zprávy / Festivalové

První novinky z tábora Rock for People: větší, lepší, výš, dál!

První novinky z tábora Rock for People: větší, lepší, výš, dál!

redakce | Zprávy / Festivalové | 25.01.2013

Rock for People 2013 bude větší, propracovanější a bezpečnější. Na návštěvníky, kteří se mezi 2. a 5. červencem sjedou do Festivalparku v Hradci Králové, čeká výběr bezmála dvou set kapel a dalších uměleckých zážitků, které budou rozprostřeny na minimálně deseti podiích. Letošek bude ve znamení inovací.

Novinky jsou dány jednak hlubší spoluprací s evropskou festivalovou asociací Yourope a dalšími přehlídkami. Návštěvníci RFP budou mít díky propojení s ReeperBahnFest v Hamburku a Great Escape v Brightonu možnost zažít výběr zcela nových, progresivních kapel. „Množství tipů a doporučení dostáváme i od Martina Elbourna, výrazné osobnosti Glastonbury nebo M for Montreal. Martin se stal pro RFP patronem, spojnicí do festivalového světa, ke kvalitním a dosud neokoukaným hudebním projektům. Velmi si toho vážíme, protože to mj. otevírá i možnosti pro tuzemské kapely směrem do zahraničí,“ říká Michal Thomes, ředitel RFP. "Elbournovy kapely" tvoří jeden z hlavních pilířů letošní dramaturgie. Ta se má letos ubírat cestou multižánrovosti a kombinovat prověřená jména s novými objevy, tradiční žánry s nejnovějšími styly. „Své místo budu mít i netradiční projekty nebo speciální sety, které není možné vidět a slyšet jinde než na RFP. Program bude opět doplněn doprovodnými aktivitami. Jejich úspěch jsme si potvrdili i analýzou nejčastěji sdílených fotek na sociálních sítích z minulých ročníků,“ naznačuje Petr Fořt, dramaturg.

Česko-slovenská scéna bude letos zastoupena kapelami a projekty, které v letošním roce odehrají minimum vystoupení, stálicemi se speciálními sety "na míru" či starší generací umělců. Chybět nebudou ani klubové jistoty a talentové kapely v kombinaci s trendově orientovanými interprety.

Další novinky se budou týkat organizace a bezpečnosti; ochrana návštěvníků i vystupujících kapel před lijáky, větrnými smrštěmi a bouřemi bude (nejen) v letošním roce prioritní pro řadu evropských festivalů. „V rámci Yourope toto řešíme všichni, počasí je nevyzpytatelné. Existuje však několik základních opatření, která fungují a nemusejí průběh akce fatálně narušit,“ doplňuje Štěpán Suchochleb, který má management bezpečnosti na starosti. Hosté budou vybaveni informacemi o tom, jak se chovat v případě mimořádné situace, k dispozici budou podrobné evakuační plány, posílí on-line zpravodajské kanály, včetně mobilních aplikací. Areál a městečko se rozšiřují o dalších pět hektarů.

Nejviditelnější novinkou bude velkokapacitní stan, který nahradí jednu ze dvou hlavních venkovních stagí. Jeho rozměry budou 74 x 60 metrů, bude vybaven velkými soundsystemy a LED obrazovkami a pojme pohodlně dvanáct tisíc lidí uvnitř a stejný počet v okolí stanu. Další, menší stan se zastřešenou kapacitou uvítá čtyři tisíce a dvojnásobný počet mimo něj. „Oba stany zaručí kontinuitu programu i v případě nepřízně počasí. Jsou zárukou bezpečnosti, protože jsou i v případě silného větru o třetinu odolnější než open air stage. Ne náhodou se v řadě západoevropských festivalů hlavní hudební produkce odehrává právě v obřích stanech,“ vysvětluje Petr Fořt.

Festival obstál u dosavadních partnerů a získal i nové, podle Michala Thomese by se měl očkat i většího grantu ze strany města Hradec Králové. Posilou je rovněž vstup strategického investora, jímž se stal Oldřich Bajer, podnikatel ve sféře internetového byznysu a marketingu. Ten spolupracoval již na předchozích ročnících, v letošním roce se stal jedním ze spolumajitelů, vedle Michala Thomese a Petra Fořta. Jedním z důvodů vstupu je vytvoření akce srovnatelném kvalitou i návštěvnostím s festivaly v Nizozemí nebo Velké Británii. „Věřím, že třicet tisíc fanoušků není strop a že dalším rozvojem se dostaneme na úroveň první evropské festivalové ligy. Je tu ještě mnoho lidí a jejich oslovení a přesvědčení bude pro mě prioritou,“ vzkazuje Oldřich Bajer.

První jména kapela budou zveřejněna na přelomu ledna a února.

O ceně piva se tisková zpráva bohužel nezmiňuje.

www.rockforpeople.cz
www.facebook.com/rockforpeople

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival Hear Me! se vrací do Pardubic

redakce 19.11.2019

Hear Me! je putovním festivalem, jehož cílem je uvádět nejrůznější podoby improvizační a experimentální hudební scény.

Festival NEXT oslávi 20. narodeniny vo veľkom

redakce 18.11.2019

Festival NEXT rastie a okrem domovskej A4-ky sa posúva aj do nových priestorov. Tento rok ponúka fokus na radu diel, ktoré sa zamýšľajú nad hudbou ako fyzikálnym javom.

Desáté Hradby Samoty mají první jména

redakce 16.11.2019

Hradby Samoty chystají na zámku v Moravanech nad Váhom jubilejní desátý ročník. Známa jsou první potvrzená jména.

Archive a další na Pohodě 2020

redakce 15.11.2019

Slovenská Pohoda rozšiřuje svůj line-up o londýnské Archive, all star band Kokoroko i islandský industriál Hatari.

Festival ilustrace a komiksu obsadí Ústí nad Labem

redakce 13.11.2019

Za založením původně stála snaha navázat na ústecký festival současného umění a ilustrace Kruh, a obohatit ho o umělce z komiksové scény. FIK tento záměr trochu nečekaně přerostl.

Z Metronome Festivalu se stává Metronome Prague

redakce 09.11.2019

Začátek nové éry Metronome Festivalu? Je tady.

Šestý ročník festivalu MENT přihazuje nová jména

redakce 08.11.2019

Nadhazujeme jména z druhé várky oznámených vystupujících pro únorový lineup festivalu MENT, abyste nám věřili, že každý návštěvník, hlavně ten řadový, se má na co těšit.

Workshop o pornu v sexuální výchově nebo queer historie Brna, Mezipatra a doprovodný program

redakce 07.11.2019

Kromě diskuzí a přednášek na aktuální témata z queer komunity budou jeho součástí také oblíbené večírky.

Headlineři pro JazzFestBrno 2020

redakce 07.11.2019

Pat Metheny v exkluzivním prostoru, Lizz Wright s filharmonií nebo Avishai Cohen po letech v nejsilnější sestavě.

Na Mezipatra přijede režisér Rhys Ernst

redakce 05.11.2019

Mezipatra navštíví americký režisér Rhys Ernst, producent Michaela Raislera nebo na režiséra dokumentu Freedom to Marry.