Články / Offtopic / / Komix

Punk, móda a poklady na dně šuplíku

Punk, móda a poklady na dně šuplíku

Matouš Hrdina | Články / Offtopic / / Komix | 18.01.2015

Většina knih, filmů, komiksů a taky oblečení postupem času vyjde z módy, stejně jako jejich autoři. Možná je v tom skryta právě ta vlastnost, která odlišuje průměr od geniality. Propadlišti dějin se vyhnou jen tvůrci, kteří dokáží znovu a znovu vynalézat sami sebe, nebo naopak ti, jejichž dílo se vymkne době vzniku a stane se nadčasovým sdělením s univerzální platností. Alan Moore v sobě dokáže kombinovat oba přístupy a je to vidět i na jeho nejnovějším komiksu Fashion Beast.

Tedy, s tím autorstvím je to trochu složitější. Moorea v roce 1985 oslovil guru britské popkultury Malcolm McLaren s nápadem na filmovou adaptaci příběhu o krásce a zvířeti. Výsledkem byl scénář, na jehož realizaci nikdy nedošlo a další tři dekády chytal prach v šuplíku. Loni se ho vydavatelství Avatar Press rozhodlo přepracovat na desetidílnou komiksovou minisérii, která letos na podzim vyšla v sebrané edici. Adaptace Mooreova scénáře se ujal jeho tradiční spolupracovník Antony Johnston spolu s kreslířem Facundem Perciou. Co tedy ze třicet let starého koktejlu zapomenutých nápadů vzešlo? Skvěle napsaný příběh, na kterém je i přes jednoduchou filmovou linku vidět všechny znaky Mooreova vrcholného období poloviny 80. let.

Doll, holka s nevyjasněnou genderovou identitou, přijde o práci šatnářky a zkusí štěstí v konkurzu na modelky pro legendární módní salon Celestine. Jeho tajemný šéf si ji vybere jako svou superstar a ze sebestředné Doll se stává celebrita. A to je jen začátek. Pan Celestine je geniální šílenec přesvědčený o vlastní ošklivosti a všechen čas tráví v zatemněné místnosti vykládáním tarotových karet. Jeho mladý designér Jonni je zase nespokojen se zatuchlými představami o módě a inspiraci čerpá raději ze stylu pouličních subkultur. V pozadí toho všeho začíná jaderná zima, davy chudáků protestují v ulicích a muži jsou odváděni do neurčité války.

Johnstonovi se ve Fashion Beast podařilo výborně zkombinovat komiksové vyprávění s filmovými postupy. Skvělé Mooreovy dialogy jsou tak střídány „němými“ scénami, které pozorujeme z pohledu neviditelné kroužící kamery, přímočarost filmového příběhu (nezvyklá ve srovnání s autorovou obvyklou hloubkou a mnohovrstevnatostí) je vyvážena dělením do postupně gradujících kapitol. Lehkou vadou na kráse je snad jen Perciova kresba: technicky precizní, ale vzhledem k tématu trochu nevýrazná a nepříliš originální.

Ve Fashion Beast rezonují motivy známé z legendárních komiksů Watchmen a V jako Vendetta, na kterých Moore v 80. letech pracoval. Strach z jaderné války a fašismu, odkazy na viktoriánskou epochu, punk a vzpoura proti autoritám, sociální kolaps a všeprostupující deka thatcherovské Anglie. Možná právě proto je Fashion Beast i přes třicetileté stáří tak atraktivní – doba začíná nabírat podobné rysy, utahování opasků jde ruku v ruce s dekadentním luxusem a ulice nachází autenticitu a styl tam, kam lze z přehlídkových mol jen těžko dohlédnout. Jak říká jedna z hlavních postav, je to sice ohraná písnička, ale jako všechny ohrané písničky je i staré oblečení každým dnem víc a víc případnější.

Info

Allan Moore, Malcolm McLaren, Antony Johnston, Facundo Percio – Fashion Beast (Avatar Press, 2013)
www.avatarpress.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hokus pokus (Doctor Strange: Krev v éteru)

redakce 19.05.2019

Obrovský úspěch velké marvelovské rozlučky vyšponoval likviditu svých brandů na maximum a protože je nejvyšší mág jedním z hlavních tahounů blížící se filmové čtyřky...

Čarodějova nevěsta se pouští do díla

redakce 27.04.2019

Čarodějova nevěsta se čtvrtým i pátým svazkem dostává do dějových obrátek, z nichž ve třetím svazku poněkud vypadla.

Život nenarozeného (Sága 8)

redakce 18.04.2019

Když se dva vojáci znepřátelených ras Alana a Marco do sebe zamilovali, bylo to špatné. Když si udělali malou Hazel, bylo to ještě horší.

Ježíš v zemi Mad Maxe (Alita)

redakce 13.04.2019

Alita je kyborgem, jehož křehký vzhled ukrývá zuřivou sílu a bojové schopnosti, které jsou pro samotnou titulní postavou záhadou. Stejně jako celá její minulost.

Viselec (Temná věž: Pistolník 1: Cesta začíná)

redakce 06.04.2019

Příběh působí roztříštěně a hlavní hrdina se nevyvíjí, jeho pojetí se navíc začíná lišit od předlohy. Chybí charakterová strohost a fanatismus.

Jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet (Spiderman/Deadpool: Bokovky)

redakce 02.04.2019

Deadpool v kinech nedávno znovupředstavil svůj druhý díl ve verzi pro děti a důchodce, tentokrát bez krve, hořících lidí a sprostých slov... Co na to komiks?

Netopýr po italsku (Batman: Můj Temný princ)

redakce 19.02.2019

DC Comics jsou pro každou „legraci“, takže se nebáli nezávislé speciální řady, v níž chtějí svěřit své superhrdiny ne-americkým tvůrcům a nakladatelům.

Možná přijde i kouzelník (Humr Johnson: Železný Prométheus)

redakce 18.01.2019

Mignola vytvořil pro Hellboyův svět právě takového Indyho Jonese, jen archeologa zkřížil s Batmanem.

Bez vzpomínek se žije líp (Deadpool: Prvotní hřích)

redakce 12.01.2019

Příběh temný jako první epizoda Teletubbies. Zastřelil by zabiják prezidenta? Anglickou královnu?

Abrakadabra (Doctor Strange: Poslední dny magie)

redakce 30.12.2018

Nyní ale přichází protivník, který převyšuje jeho schopnosti a nechce zabít jeho, nýbrž vymýtit magii ze světa. Ovšem co je čaroděj bez magie? Podvodník?