Akce

Rachot zkraje roku

The Staples Jr. Singers (us)
08. 02. 2023 20:00
Palác Akropolis, Praha

Co chystá Rachot? Sezóna začne s Pasqualem Grassem, italským kytaristou sídlícím v New Yorku, který svou unikátní nástrojovou technikou okouzlil i Pata Methenyho. Její výjimečnost spočívá v tom, že nenavazuje výhradně na odkaz jazzových kytaristů, ale též na školu klasické kytary i na průkopníky bebopu jako Charlie Parker a Dizzy Gillespie.

Zkraje února se představí Konk Pack, unikátní spojení tří klasiků experimentální scény. Tim Hodgkinson založil spolu s Fredem Frithem britskou avant-rockovou legendu Henry Cow, později hrál v desítkách projektů včetně post-punkových The Work. Thomas Lehn, absolvent hudební akademie Kolíně nad Rýnem, je specialistou na analogové syntezátory, u nás koncertoval s kapelou Thermal. Roger Turner začínal s bubenickým ansámblem z Ghany a prošel workshopem s Davidem Bowiem. Trio Konk Pack existuje od roku 1997, kritika píše o spojení psychedelie, free jazzu a elektroakustické improvizace.

V Punctu vystoupí hned nato německo-americká supersestava extrémních improvizátorů Soundbridges. Skupinu založil roku 2021 bubeník Martin Blume s dalšími špičkovými improvizátory: hráčem na klasické syntezátory Thomasem Lehnem a trombonistou Matthiasem Muche. V atypickém nástrojovém složení přebírá roli basy a bicích syntezátor, což vytváří zcela novou a originální zvukovou koncepci. Hráči zvyšují napětí aniž by jen přidávali na hlasitosti, kličkují mezi zcela nečekanými notami a ve zdánlivém chaosu budují drama, klid i ticho. Rachot u nás dále představí také drsný autentický gospel z jižanské kuchyně The Staples Jr. Singers, tedy propojení černošského temperamentu s křesťanskou spiritualitou bylo startovní inspirací pro řadu velikánů soulu i rock and rollu, včetně Arethy Franklin a Little Richarda, a má mnohem blíž k africké trance music nežli k bělošským církevním zpěvům.

A v březnu se do Prahy také vrátí kapela Tamikrest, která zazářila na Respect Festivalu 2022! Průkopníky pouštního blues, které vzniklo propojením elektrických kytar s hudbou Tuaregů ze Sahary, byli před 20 lety Tinariwen, a skupinu Tamikrest označuje kritika za jejich nástupce. K barevnosti jejich hudby přispívá fakt, že členové pocházejí ze 4 odlišných zemí: Mali, Nigeru, Alžírska a Francie. Skupina vznikla na křižovatce pouštních karavan Tidal v Mali, vzhledem k teroristickým útokům na Sahaře ale její členové strávili poslední léta v Alžírsku a Francii. Válečné zkušenosti i exil se do jejich hudby otiskuje jako koření, které výsledku dodává napětí i ostří. O den později navíc zahrají i koncert pro děti!

Info

Pasquale Grasso (it)
19.01.2023 20:00
Jazz Dock, Praha
Fb událost

Konk Pack – Thomas Lehn, Tim Hodgkinson, Roger Turner (de, uk)
07.02.2023 20:00
Punctum - Krásova, Praha
Fb událost

The Staples Jr. Singers (us)
08.02.2023 19:30
Palác Akropolis, Praha
Fb událost

Soundbridges – Thomas Lehn, Ken Vandermark, Martin Blume, Matthias Muche (de, us)
06.03.2023 20:00
Punctum - Krásova, Praha
Fb událost

Tamikrest (ne, ml, dz, fr)
29.03.2023 19:30
Palác Akropolis, Praha
Fb událost

foto © Sebastien Rieussec

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Esben And the Witch v Kasárnách Karlín

redakce 06.02.2023

Jejich temně melancholická hudba stojí na klidných pasážích i divokosti vyjádřené punkovými riffy, které dohromady spojuje svůdný hlas zpěvačky Rachel Davies.

Do Prahy dorazí Only the Poets, Alina Pash, Blanco White a Yves Tumor

redakce 04.02.2023

Hranice mezi popem a avantgardní hudbou Yves Tumor pokouší od samého začátku.

The Devil & The Universe a Lamia Vox v Underdogs'

redakce 02.02.2023

Originální mix soundtrackového zvuku, řádně nakopnutého valivými beaty a samply, kozlové tentokrát okořenili tribálními motivy a ozvuky krautrocku.

Sun Kil Moon v Bratislave

redakce 02.02.2023

Program sa skladá z prierezu z rôznych materiálov, ktoré vznikli medzi rokmi 2003 až po súčasnosť.

Billy F. Gibbons (ZZ Top) sólově, tedy s kapelou

redakce 02.02.2023

Billy F. Gibbons je jako frontman s kapelou ZZ Top spojen přes půl století, v posledních letech se vedle toho věnuje sólové kariéře.

Björk oznámila turné Cornucopia, vystoupí i v Praze

redakce 01.02.2023

Björk oznámila turné Cornucopia, které zahájí v září tohoto roku v portugalském Lisabonu.

Rolo Tomassi s Holy Fawn a Heriot v Underdogs'

redakce 01.02.2023

Svěží mix, kde se potkává mathcore, dream pop a experimentální (post-)rock.

Koncertní nabídka P&J Music se rozšiřuje

redakce 01.02.2023

Achinoam Nini, profesně známá také jako Noa, je izraelská zpěvačka, skladatelka, perkusistka, působící na mezinárodní scéně.

A Place to Bury Strangers ve Futurum Music Baru

redakce 31.01.2023

Již dvě desetiletí kombinací postpunku, noise rocku, shoegaze, psychedelie a avantgardní hudby.

Post-punk & syntezátory v Eternii

redakce 31.01.2023

Halfsilks přináší velmi osobní, chytlavý zvuk, který je v podstatě všechno a nic z toho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace