Články / Seriály

Radio FMz: Dámská jízda s Shygirl, Klarou Wodehn a Tank and the Bangas

Radio FMz: Dámská jízda s Shygirl, Klarou Wodehn a Tank and the Bangas

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina | Články / Seriály | 18.05.2022

Co nového mezi domácími singly? Třeba čerstvá tvář dámské rapové scény Klara Wodehn. V zahraničí pak dlouhodobě sledujeme rapperku Shygirl z labelu Nuxxe nebo Tank and the Bangas, kteří nás baví už od poslední plnotučné edice Colours. Vybírejte z nových tracků, tentokrát je to dámská jízda.

Klara Wodehn - Dream Life
„Máš tipy na něco zajímavýho?” Ptáme se Toyoty Vangelise a ten rozhodně odpovídá: „Wodehn! Taková mladá rapperka, fakt skvělý, si pustťe.” O pár dní později se její track stává bangerem týdne v zásadním podcastu Rapspot a teď k tomu ještě vydala celé ípko Dream Life. Co že má hyperpop společného s ambientem, sakra? A co je to Dream Life? „Saturovaný svět,“ říká Klára, „svět, ve kterém sbírám hrušky radši, než plním questy. Tam, kde umím létat.“ A lítá zatraceně vysoko.


Shygirl – Firefly
Mnozí registrovali její loňské EP Tasty, jiní hravý track od Mura Masa nazvaný Bbycakes, na němž hostovala společně s Lil Uzi Vert a PinkPantheress. Ten je řádně cukrkandlově hyperpopový, od ohlášeného debutového alba Shygirl (Nymph) si slibujeme i špetku osolené polohy, jakkoliv ohlášení spolupracovníci to nemusí naznačovat: vedle producenta Mura Masa u nás nedávno s velkým sukcesem vystoupivší Sega Bodega, Vegyn, Kingdom a taky královna všehomíra, Arca. UK bass, rap, ale taky garage nebo dancehall, stejně jako kontrast zdánlivě veselého, ale přitom plného dalších, ne nutně příjemných emocí. Tedy pokud nejste psychologové amatéři nebo nepíšete příručku pro zamilované. A tu píšeme všichni, nespa? „I guess I need to hear the truth this time/ You kept me waitin’ on a lie (Waitin’ on a lie, wastin’ all my time)…“


Tank And the Bangas - Communion in My Cup ft. The Ton3s
Banda kolem neworleanské raperky a zpěvačky Tarriony Ball jde vždycky proti šedi, její svět je barevný jako tropy. Na svůj dlouhohrající zelený balonek (LP Green Balloon z roku 2019) teď navazuje červeným a opět je to úchvatná výprava do všech koutů černošské hudby. Oduševnělá novinka Red Balloon vyšla v pátek třináctého spolu s klipem ke skladbě Communion in My Cup. Bohulibý soul je to jen na první pohled, Tarriona “Tank” je zde tradičně kritická vůči společnosti, i když zároveň vřelá a zvláštně konejšivá. Objevit ji na Colours of Ostrava 2019, bylo jako vidět poprvé ohňostroj.


Info

foto © Jeremy Tauriac

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Beach Bum

redakce 27.06.2022

Devadesátkami ovlivněné surfrockové písničky nasáklé trávou, pařbami i oblíbenými filmy z VHS. Vstupní prohlídka na Prýglu.

10 + 1 = Hana Kotková

redakce 12.06.2022

Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho. Jedenáct oblíbených skladeb Hany Kotkové.

Pořadatelská: Richard Michalik (Hviezdne noci)

redakce 10.06.2022

Richard Michalik je dramaturgem akce, která mění formát a místo vícedenního festivalu nabídne jednodenní přehlídku. Slikback nebo Ziúr v třináctitisícovém městečku? Panečku!

Vstupní prohlídka: Sunbrella

redakce 06.06.2022

David Žbirka zblízka aneb co dělá a co si myslí o současném světě. Sunbrella už brzo na festivalu Metronome Prague. Melancholic love.

Tak daleko, tak blízko: Maja Milner (Makthaverskan)

redakce 02.06.2022

Makthaverskan po letech vydali nové album För Allting, nabízející 60s jangle i melancholický darkgaze. A my jsme oslovili zpěvačku Maju Milner, aby vyhlédla ze svého okna a řekla nám...

10 + 1 = Sean Nicholas Savage

redakce 30.05.2022

... a jeho výběr oblíbených písniček je neméně pestrý a působivý, stejně jako komentáře k nim. Dobrý poslech, uvidíme se na Smíchově!

Kam na rajz s Dominikou Prokopovou

redakce 27.05.2022

Dominiku Prokopovou si můžete pamatovat coby někdejší příležitostnou dopisovatelku Full Moonu z divadelních sálů, a tak není náhodou, že od roku 2015 je také ředitelkou Festivalu Habrovka.

Radio FMz: Marina Herlop, Rina Sawayama i nová Santigold

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 25.05.2022

Povznešené pártošky i éterické víly. Nové tracky z posledních dní opět nabízí dámskou volenku, vybírejte.

Tak daleko, tak blízko: David Pomahač

redakce 23.05.2022

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista v dubnu vydal u Minority Records druhou sólovku Neviditelný, kterou pokřtí v pražském Café V lese.

Versus: The Smile – A Light for Attracting Attention

Jiří V. Matýsek, David Stoklas 17.05.2022

Jaký je debut britské superskupiny The Smile, co čekat od pražského koncertu, který už klepe na dveře? Úsměv plný úzkosti, ale taky určitý optimismus.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace