Články / Seriály

Radio FMz: Duhu do žil a rave do dveří

Radio FMz: Duhu do žil a rave do dveří

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 01.12.2021

Je libo japonské experimentátory Boris, novinku od neméně všežravého Richards Dawsona ve spojení s finskou heavymetalovou kapelou, ambasadorku ženského sebevědomí Sevdalizu nebo jen trochu dobré nálady z Moskvy? Vybírejte z tracků, které zaujaly redakci za poslední týden.

Boris - Drowning by Numbers
„Na začátku nového alba symbolicky tančí velký klobouk,“ avizují Boris svou lednovou, sedmadvacátou (sick!) desku nazvanou W, svou první u Sacred Bones. Vypečený klip vyvolává podobnou otázku jako samotná písnička: wtf? Tedy pokud nejste fan těchto japonských blouznivců a jedné ze stylově nejvšežravějších kapel současnosti. Pak víte, že možné je cokoliv a znalost jejich dosavadní diskografie vám nemusí být nic platná. Co říct k singlu Drowning by Numbers? Začněme stejnojmenným filmem uznávaného excentrika Petera Greenawaye, pak se uvidí…


Cream Soda - Радуга
Čím přehlušit vytí studeného větru a úzkost z deprimující epidemiologické situace? Třeba vzpomínkou na váš nejzáživnější rave s novým singlem moskevského elektronického tria Cream Soda. Přiblble nostalgická, přímočará skladba nás teleportuje na taneční parkety přelomů tisíceletí a konkrétně do moskevského disko klubu Радуга (Duha), kterému je track věnován. „Zapomenout se,” vyzývá příjemným hlasem zpěvačka Anna Romanovskaja, než pustí „duhu do žil a rave do dveří”. Pokud ruštině nerozumíte, tím spíš se můžete vykašlat na drogové narážky a pustit spolu s bezstarostným ravem do žil třeba zázvorový čaj.


Sevdaliza - Great Hope Design
Íránsko-holandská skladatelka a multimediální umělkyně vydala jedno z nejoceňovanějších alb loňského roku. Se singlem The Great Hope Design už otevírá úplně novou kapitolu. Na svém instagramu jeho vydání doprovází sérií komentářů k ženským pracovním podmínkám. V textu potom zpívá o tom, že je sama svým bohem. Po hudební stránce patří novinka do triphopovější části repertoáru Sevdalizy. O tom, jestli má být avizem nadcházející desky, hudebnice zatím nikde neinformuje. Čekáme napjatě na další zprávy!


Richard Dawson & Circle - Ivy
Čerstvě vydanou desku Henki připravoval Richard Dawson s finskými heavy metalisty Circle. Celá je věnovaná bájným rostlinám a zvukově je podle očekávání značně nesourodou směsicí, kterou pohání Dawsonův nakřáplý hlas. Track Ivy, tedy břečťan, začíná poctivě postmetalovými riffy, ústí do krautrockové tenze a vrcholí heavymetalovými aranžemi, kde už vypjatý zpěv nedoprovází nic menšího než smyčcový orchestr. Jen máloco vám dokáže připomenout dětství s cédéčky Helloween i avantgardní pop zároveň.


Info

foto © Willems Kantine

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Beach Bum

redakce 27.06.2022

Devadesátkami ovlivněné surfrockové písničky nasáklé trávou, pařbami i oblíbenými filmy z VHS. Vstupní prohlídka na Prýglu.

10 + 1 = Hana Kotková

redakce 12.06.2022

Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho. Jedenáct oblíbených skladeb Hany Kotkové.

Pořadatelská: Richard Michalik (Hviezdne noci)

redakce 10.06.2022

Richard Michalik je dramaturgem akce, která mění formát a místo vícedenního festivalu nabídne jednodenní přehlídku. Slikback nebo Ziúr v třináctitisícovém městečku? Panečku!

Vstupní prohlídka: Sunbrella

redakce 06.06.2022

David Žbirka zblízka aneb co dělá a co si myslí o současném světě. Sunbrella už brzo na festivalu Metronome Prague. Melancholic love.

Tak daleko, tak blízko: Maja Milner (Makthaverskan)

redakce 02.06.2022

Makthaverskan po letech vydali nové album För Allting, nabízející 60s jangle i melancholický darkgaze. A my jsme oslovili zpěvačku Maju Milner, aby vyhlédla ze svého okna a řekla nám...

10 + 1 = Sean Nicholas Savage

redakce 30.05.2022

... a jeho výběr oblíbených písniček je neméně pestrý a působivý, stejně jako komentáře k nim. Dobrý poslech, uvidíme se na Smíchově!

Kam na rajz s Dominikou Prokopovou

redakce 27.05.2022

Dominiku Prokopovou si můžete pamatovat coby někdejší příležitostnou dopisovatelku Full Moonu z divadelních sálů, a tak není náhodou, že od roku 2015 je také ředitelkou Festivalu Habrovka.

Radio FMz: Marina Herlop, Rina Sawayama i nová Santigold

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 25.05.2022

Povznešené pártošky i éterické víly. Nové tracky z posledních dní opět nabízí dámskou volenku, vybírejte.

Tak daleko, tak blízko: David Pomahač

redakce 23.05.2022

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista v dubnu vydal u Minority Records druhou sólovku Neviditelný, kterou pokřtí v pražském Café V lese.

Radio FMz: Dámská jízda s Shygirl, Klarou Wodehn a Tank and the Bangas

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 18.05.2022

Vybírejte z nových tracků, tentokrát je to dámská jízda.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace