Články / Seriály

Radio FMz: Grimes, Alice Glass a pánská jízda

Radio FMz: Grimes, Alice Glass a pánská jízda

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 08.12.2021

Hlavní roli v nově vydaných singlech tentokrát hrají muži. A ne vždy pěknou. V pravidelném bulvárním okénku si zanadáváme na Elona Muska s Grimes a ještě jednou zamáčkneme slzu nad nešťastným koncem Crystal Castles. Z lepšího soudku doporučujeme nový track Bulp a oceňovaného rappera Mach-Hommyho.

Alice Glass - Fair Game
„Crystal Castles was. Alice Glass is,“ napsala kanadská hudebnice na svůj twitter k nové písničce, stejně jako: „Fair Game is trauma core.“ Další singl z desky Prey//IV, kterou Glass vydá na konci ledna na vlastní labelu Eating Glass, není věru veselý, i když podle jeho hudební nálady byste těžko odhadovali, že se vrací k traumatickým zážitkům psychického i fyzického zneužívání jejím bývalým spoluhráčem Ethanem Kathem. Mantrické opakování verše „kde bys byla beze mě“, provázené nervním podkladem s tanečním potenciálem, budí v posluchači velice zvláštní pocity a možná ho bude budit i ze snu. Strašná diskotéka.


Bulp - Mahri
Bulp vydali jako sourozenecké duo ceněnou debutovou desku Yrsa a dvě následující EP. Producent Samo Štefanec je nahrál se svou sestrou Janou, která přispívala vokály a texty. Nyní se Samo jako Bulp pouští na sólovou dráhu. První vlaštovkou je singl Mahri, na kterém spolupracoval s Ivanem Ďurkechem. Pryč jsou hebké beaty a něžný zpěv, čerstvou skladbu pohání breakbeat a od zasněné elektroniky se posouváme k ranním hodinám v techno bunkru. Bulp bude reprezentovat slovenskou scénu i na evropském showcasu Eurosonic, kde jeho set ozdobí vizuály Vlada Ďurajky z kapely Autumnist. Podaří se mu už prorazit? Držíme palce.


Grimes - Player of Games
Grimes s novým songem Player of Games oznámila, že chystá nové album Book 1. A taky dala za pravdu nám všem, kteří jsme jí jako dobré kamarádce říkali, ať si dá na svého milého Elona Muska bacha. V klubovém, hutně syntezátorovém tracku zpívá o tom, že je zamilovaná do vášnivého hráče, který má raději hry než ji. Vydává se na dobrodružství, kterým se Grimes nemůže rovnat, zatímco ona sedí doma s děckem na krku. Internet spekuluje, o čem asi tak píseň může být. A my padáme ze židle smíchy. Takhle jsme si nejvíc futuristický pár světa nepředstavovali, Grimes zní zhruba stejně zlomeně jako Billie Holiday ve čtyřicátých letech, když s ní zametal její manžel a ona skončila na heroinu. Akorát dnešní chlapci neprchají před partnerskými závazky na místo na jazzík do Harlemu na Mars.


Mach-Hommy - Self Luh
Americký rapper Mach-Hommy, který skrývá svou tvář za pestrým šátkem, vydal v sobotu album Balens Cho, což v překladu z haitské kreolštiny znamená „horké svíčky”. Je to již jeho druhá deska letos. První – výrazný sociální komentář s hypnotickou flow Praise for Haiti – vydal v květnu, a ocenil ji i sám Drake. Na novince Mach-Hommy sází na oldschoolovější produkci s jazzovými samply a zakončuje ji úvahou o udržitelném životě Self Luh. Prej i kluci v Bentley si rádi dávají levné hotdogy z benzinky. Špatné priority. „Treat ya body like it’s the only one that you got (cause it is).“


Info

foto © Gilbert Carrasquillo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Radio FMz: Dámská jízda s Shygirl, Klarou Wodehn a Tank and the Bangas

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 18.05.2022

Vybírejte z nových tracků, tentokrát je to dámská jízda.

Versus: The Smile – A Light for Attracting Attention

Jiří V. Matýsek, David Stoklas 17.05.2022

Jaký je debut britské superskupiny The Smile, co čekat od pražského koncertu, který už klepe na dveře? Úsměv plný úzkosti, ale taky určitý optimismus.

Kam na rajz s Petrou Hradilovou

redakce 13.05.2022

Kam jinam než na Czech Music Crossroads se Petra Hradilová chystá? Kam na rajz, edice (zejména) moravsko-slezská.

Radio FMz: Kendrick Lamar, Edúv syn i Wabi Ryvola

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 11.05.2022

Bohatá úroda! Na začátku května vydali skvělou desku Arcade Fire, Ibeyi, Sharon van Etten a další. Máte rádi Wabiho Ryvolu?

Vstupní prohlídka: Anki

redakce 09.05.2022

Už dávno nevystupuje pouze na hiphopových shows, support dělal tak rozdílným umělcům, jakými jsou post-hudba nebo Dukla.

Radio FMz: První máj s Fiedlerskim, Teou Sofií i nestárnoucími The Afghan Whigs

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 04.05.2022

V novinkách z uplynulého týdne zabrousíme do hitparád i do kultovních sestav.

Tak daleko, tak blízko: Ivan Gajdoš

redakce 03.05.2022

Na oblíbené plzeňské pivo chodí Ivan Gajdoš se ženou do hospody Pod Obrazem, která je v centru města v areálu krnovského zámku. Kam jinam zajde, zajdou?

Pořadatelská: Martin Brzobohatý (Fléda)

redakce 01.05.2022

Před námi jsou GusGus, Hooverphonic nebo Alyona Alyona, na další jména jsme se zeptali Martina Brzobohatého, který je na Flédě doma.

Radio FMz: Ukrajinské svátky, zlámané beaty i reggeaton

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 27.04.2022

Tento týden je redakční výběr nových tracků rozmanitější než kdy jindy. Připomínáme si ukrajinské Velikonoce s rapperkou Alyonou Alyonou, za zlámanou elektronikou se vydáváme do Milána.

Vstupní prohlídka: Karolina Beranova

redakce 25.04.2022

Prostřednictvím hudby a vizuálu zkoumá pomyslné hranice reality, které zároveň provází každodenními myšlenkami nad dospíváním, hodnotami a vztahy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace