Články / Seriály

Radio FMz: Marina Herlop, Rina Sawayama i nová Santigold

Radio FMz: Marina Herlop, Rina Sawayama i nová Santigold

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina | Články / Seriály | 25.05.2022

Povznešené pártošky i éterické víly. Nové tracky z posledních dní opět nabízí dámskou volenku, vybírejte z experimentálního tracku hudebnice Mariny Herlop nebo artpopových div Riny Sawayamy a Santigold.

Marina Herlop – abans abans
Žila byla, pod skalním převisem krajková víla… Katalánská experimentální umělkyně Marina Herlop vydala před týdnem u libového berlínského labelu Pan (Ziúr, Pan Daijing, Amnesia Scanner etc.) desku Pripyat (víme, k čemu se odkazuje, nespa?), kterou uvozuje klip ke skladbě abans abans. Okouzlující souhra zvuku a obrazu zobrazuje bajku o stalaktitech a třech lamách, o živé vodě a její dívce představené… Na třetím albu se už Herlop obejde bez živého piana, ale její produkce stále stojí na jeho zvuku a spletitém háčkování vlastního vokálu do elektronického podhoubí. Živé tu srůstá se syntetickým tak přirozeně, že jeden by přestal dýchat. Budeme řešit využívání techniky jihoindické hudby? Raději bych zůstala u těch lam…


Rina Sawayama - This Hell
Léto za dveřmi, jedinečný čas k oživení playlistů prosluněných bangerů s banálními refrény. Krom prověřených klasik doporučujeme zařadit i horkou novinku z dílny japonsko-britské hvězdy Riny Sawayamy. Už na debutu byla slyšet její láska ke kytarám a Limp Bizkit, krom glamrockového sóla tentokrát dojde i na koňské říhání. Textově se vymezuje mimo jiné proti homofobii a sama zve na nekonvenční cestu do nekonečného zatracení a zatápí pod kotlem pro zářijové album Hold the Girl. Že bychom za ní přeci jen vyrazili na katovický OFF? Osa Katovice - Tasov bude letos zatraceně nabitá.


Santigold - High Priestess
Santigold se vrací s novou hudbou a přináší “punk budoucnosti“ plný synťáků a rapových bars. Svůj poslední mixtape z roku 2018 I Don't Want: The Gold Fire Sessions, nasáklý vychilleným reggae a afro-karibskými vibes, dodělávala v posledním měsíci těhotenství. Pak se objevila na pár featech a přispěla backvokály třeba na oceňovanou desku Tylera, the Creatora Igor. Kvůli mateřství a pandemii vypadla ze svého obvyklého životního rytmu a potřebovala nakopnout. “Je to song o mým vlastním významu. Potřebovala jsem přivolat zpět svou sílu, statečnost, moudrost. Příliš dlouho jsem byla uzemněna a izolovaná.” Zní to povzneseně, je to ale partoška jako vždycky.


Info

foto © Anxo Casals

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Beach Bum

redakce 27.06.2022

Devadesátkami ovlivněné surfrockové písničky nasáklé trávou, pařbami i oblíbenými filmy z VHS. Vstupní prohlídka na Prýglu.

10 + 1 = Hana Kotková

redakce 12.06.2022

Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho. Jedenáct oblíbených skladeb Hany Kotkové.

Pořadatelská: Richard Michalik (Hviezdne noci)

redakce 10.06.2022

Richard Michalik je dramaturgem akce, která mění formát a místo vícedenního festivalu nabídne jednodenní přehlídku. Slikback nebo Ziúr v třináctitisícovém městečku? Panečku!

Vstupní prohlídka: Sunbrella

redakce 06.06.2022

David Žbirka zblízka aneb co dělá a co si myslí o současném světě. Sunbrella už brzo na festivalu Metronome Prague. Melancholic love.

Tak daleko, tak blízko: Maja Milner (Makthaverskan)

redakce 02.06.2022

Makthaverskan po letech vydali nové album För Allting, nabízející 60s jangle i melancholický darkgaze. A my jsme oslovili zpěvačku Maju Milner, aby vyhlédla ze svého okna a řekla nám...

10 + 1 = Sean Nicholas Savage

redakce 30.05.2022

... a jeho výběr oblíbených písniček je neméně pestrý a působivý, stejně jako komentáře k nim. Dobrý poslech, uvidíme se na Smíchově!

Kam na rajz s Dominikou Prokopovou

redakce 27.05.2022

Dominiku Prokopovou si můžete pamatovat coby někdejší příležitostnou dopisovatelku Full Moonu z divadelních sálů, a tak není náhodou, že od roku 2015 je také ředitelkou Festivalu Habrovka.

Tak daleko, tak blízko: David Pomahač

redakce 23.05.2022

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista v dubnu vydal u Minority Records druhou sólovku Neviditelný, kterou pokřtí v pražském Café V lese.

Radio FMz: Dámská jízda s Shygirl, Klarou Wodehn a Tank and the Bangas

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 18.05.2022

Vybírejte z nových tracků, tentokrát je to dámská jízda.

Versus: The Smile – A Light for Attracting Attention

Jiří V. Matýsek, David Stoklas 17.05.2022

Jaký je debut britské superskupiny The Smile, co čekat od pražského koncertu, který už klepe na dveře? Úsměv plný úzkosti, ale taky určitý optimismus.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace