Články / Seriály

Radio FMz: Máte rádi eintopf?

Radio FMz: Máte rádi eintopf?

Aneta Martínková, Kateřina Cumin, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 24.03.2021

Redakční výběr skladeb z uplynulého týdne je plný průsečíků - kolaborací, coverů a kompilací. V dnešním menu nabízíme dronové sbory s Gazelle Twin, postpunkové legendy v podání Warpaint, výběr z hroznů labelu 4AD, severské krajiny ve společném projektu Jenny Hval a Håvarda Voldena i blafování Andyho Stotta.

Andy Stott – The Beginning
Andy Stott má rád černobílé, působivé přebaly desek. Na coveru dubnového alba Never the Right Time se díváme rámem okna osázeným květinami na sotva pár metrů vzdálené moře, výhled narušují racci. Stott se nám směje, možná i sám sobě: nikdy není ten správný čas... Singl The Beginning je na producentovy poměry velmi prosvětlený, téměř éterickým ho pak činí vokál dlouholeté spolupracovnice Alison Skidmore. Celé to má osmdesátkovou synťákovou patinku, možná i pěšinku. Ale nenechme se zmást, ten, kdo komponuje pro pneumatická kladiva a důlní chodby, v easy listening nejede.


Gazelle Twin & NYX – Glory
Miluju inovativní práci s lidským hlasem a když jsem objevila elektronický dronový ženský sbor Nyx, málem jsem se rozplakala štěstím. Přirozenou sílu vícehlasů tu znásobují elektronickými nástroji, rozpínají ho do impresivních hloubek i výšek, ve smyčkách vás donutí uvědomit si jeho hypnotičnost. Nyx měly dlouhou dobu na Instagramu jen krátké, několikasekundové video, které jsem protočila snad stokrát. Když pak oznámily spolupráci s producentkou a zpěvačkou Gazelle Twin, byla to opravdu radostná informace. V pátek konečně vyšlo očekávané kolaborativní album Deep England. Skladba Glory vám v časech, kdy nemůžeme jinam než do vlastní hlavy, pomůže si tam alespoň udělat útulno.


Helado Negro – Futurism (Deerhunter cover)
V poslední době v kanclu hojně protáčíme hladké skladby amerického hudebníka s ekvádorskými kořeny tvořícího pod pseudonymem Helado Negro. Jeho pseudonym ve španělštině znamená černá zmrzlina, a jak sám dodává, může to znamenat cokoliv, nikdy nebudete vědět, co čekat. Jeho zvuk je ale čitelný a tentokrát ho propůjčil coveru Futurism od Deerhunter. Skladba pochází z kompilace Bills & Aches & Blues, která vychází 2. dubna u příležitosti jedenačtyřicátých narozenin vydavatelství 4AD. Obsahovat bude osmnáct coverů. Umělci, které label dnes zastupuje, budou vybírat z širokého katalogu formací, které 4AD v průběhu čtyř dekád prošly. Dry Cleaning a Spencer. si vzali do parády Grimes, Sohn předělává Tima Buckleyho, U.S. Girls zase The Birthday Party... Máte rádi eintopf?


Lost Girls – Losing Something
Černobílé zobrazení čtyř hlav s dlouhými vlasy coby obálka nadcházejícího alba Lost Girls mi nejdřív evokovala něco bujného, punkového. Za přehlédnutelným názvem se ale skrýval severský poklad – spolupráce norské hudebnice Jenny Hval a experimentálního kytaristy Håvarda Voldena, která trvá už přes deset let. Dvojice tento pátek vydá první dlouhohrající desku Menneskekollektivet (čili lidský kolektiv), pár dní před tím na ni lákají singlem Losing Something. Mrazivé syntezátory, rovný minimalistický beat a poutavá poetika Hval – teď už se mi spíše vybavují sebezpytné procházky severskými krajinami. Něco (post)punkového na tom ale pořád je.


Warpaint – Paralysed (Gang of Four cover)
Další ukázka z pocty loni zesnulému Andymu Gillovi a jeho kapele Gang of Four. Tribute album The Problem of Leisure avizoval lednový společný singl Toma Morella a Serje Tankiana (sic!), tentokrát přichází na řadu trochu jiná dynamika. Skladby Paralysed se ujaly Warpaint, velmi důstojně a po svém. Kalifornská dívčí čtveřice už nějakou dobu mlčí, (staro)nový track jasně ukazuje, jaká je to škoda – Paralyzed okouzluje intenzivním beatem, přitažlivou produkcí i vtahujícím zastřeným vokálem, tudy rozhodně ano. Příspěvek na kompilaci je dílem zejména basistky Jenny Lee Lindberg, která celý track produkovala a k jeho uvedení připojila dojemné vyznání, že nebýt Gang of Four, tak možná nikdy s hudbou ani nezačala. Tak či tak, Andy Gill byl prý zase velkým fanouškem Warpaint, tak se to vyrovnává. Celé album vyjde v polovině května, hity Gang of Four zde představí například La Roux, Gary Numan, Idles nebo jedinečná Gail Ann Dorsey.


Info

foto © Jamie Cameron

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Radio FMz: Cesta kolem světa za půl hodiny

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, su 12.05.2021

Z nových tracků vybíráme samé průsečíky, Donovan s Davidem Lynchem v nás probouzí vnitřní hippíky, Nine Inch Nails by s Health by nejraději všechno spálili, kdo další?

Katetr: Samý žal

Jarmo Diehl 09.05.2021

Vypsaná fixa zní, jako kdyby se Květy a Hm… sešli na smutném večírku. „Já chtěla bych žít v tom stromu,“ zpívá Márdi. Co na to rappeři? O životě po životě.

Radio FMz: Billie Eilish, Fvck_Kvlt a hledání štěstí

su, Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina 05.05.2021

Traumata zpracovává v intimní baladě Billie Eilish a na domácím hřišti se duševní nerovnováze pověnuje také Fvck_Kvlt. Ale je i veseleji.

Vstupní prohlídka: Très

redakce 04.05.2021

Pražské instrumentální trio vzniklo, když se jejich členové shodli na tom, že country i jazz jsou fajn, ale málo.

Katetr: Navždy poznamenaní

Jarmo Diehl 02.05.2021

Cenu za hymnu týdne s přehledem získává Radical Chef z Fck Them. Je slovenský hip hop napřed? Co na to dalajláma, malej Péťa nebo Robin Zoot. A najde se Dori?

Radio FMz: Simz, Smerz, Squid a další slasti

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su 28.04.2021

Nový singl hlásí Squid, Little Simz, Smerz, The Chemical Brothers, Iceage a frontwoman The Sweet Release of Death. Vybíráme za vás!

Katetr: Bičiz, bejzbol, brunn, z dálky píseň tesklivá

Jarmo Diehl 25.04.2021

Škvoři, rappeři i hodně lásky žen. Smutný jinoch zpívá a Helena se svými chlapci zívá. Junkie Sex Appeal.

Radio FMz: Šťavnaté riffy, polotučné beaty a zaprášené R&B

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, su 21.04.2021

Redakční tipy na nové singly, Tirzah a Mica Levi, A Place to Bury Strangers, Bicep a Huey Mnemonic. Tuc tuc.

Vstupní prohlídka: Acoustic Needles

redakce 19.04.2021

Projekt tří bubeníků, profesora a jeho dvou žáků? Seznamte se s Acoustic Needles. Ve vstupní prohlídce bilancujeme nad současným světem i ideální backstagí.

Pod pultem Kabinetu #7

David Mikeš 16.04.2021

Brněnská skupina Bare Escape je v Kabinetu múz jako doma, aby taky ne. Co vytáhl z distra bubeník David Mikeš?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace