Články / Seriály

Radio FMz: Máte rádi eintopf?

Radio FMz: Máte rádi eintopf?

Aneta Martínková, Kateřina Cumin, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 24.03.2021

Redakční výběr skladeb z uplynulého týdne je plný průsečíků - kolaborací, coverů a kompilací. V dnešním menu nabízíme dronové sbory s Gazelle Twin, postpunkové legendy v podání Warpaint, výběr z hroznů labelu 4AD, severské krajiny ve společném projektu Jenny Hval a Håvarda Voldena i blafování Andyho Stotta.

Andy Stott – The Beginning
Andy Stott má rád černobílé, působivé přebaly desek. Na coveru dubnového alba Never the Right Time se díváme rámem okna osázeným květinami na sotva pár metrů vzdálené moře, výhled narušují racci. Stott se nám směje, možná i sám sobě: nikdy není ten správný čas... Singl The Beginning je na producentovy poměry velmi prosvětlený, téměř éterickým ho pak činí vokál dlouholeté spolupracovnice Alison Skidmore. Celé to má osmdesátkovou synťákovou patinku, možná i pěšinku. Ale nenechme se zmást, ten, kdo komponuje pro pneumatická kladiva a důlní chodby, v easy listening nejede.


Gazelle Twin & NYX – Glory
Miluju inovativní práci s lidským hlasem a když jsem objevila elektronický dronový ženský sbor Nyx, málem jsem se rozplakala štěstím. Přirozenou sílu vícehlasů tu znásobují elektronickými nástroji, rozpínají ho do impresivních hloubek i výšek, ve smyčkách vás donutí uvědomit si jeho hypnotičnost. Nyx měly dlouhou dobu na Instagramu jen krátké, několikasekundové video, které jsem protočila snad stokrát. Když pak oznámily spolupráci s producentkou a zpěvačkou Gazelle Twin, byla to opravdu radostná informace. V pátek konečně vyšlo očekávané kolaborativní album Deep England. Skladba Glory vám v časech, kdy nemůžeme jinam než do vlastní hlavy, pomůže si tam alespoň udělat útulno.


Helado Negro – Futurism (Deerhunter cover)
V poslední době v kanclu hojně protáčíme hladké skladby amerického hudebníka s ekvádorskými kořeny tvořícího pod pseudonymem Helado Negro. Jeho pseudonym ve španělštině znamená černá zmrzlina, a jak sám dodává, může to znamenat cokoliv, nikdy nebudete vědět, co čekat. Jeho zvuk je ale čitelný a tentokrát ho propůjčil coveru Futurism od Deerhunter. Skladba pochází z kompilace Bills & Aches & Blues, která vychází 2. dubna u příležitosti jedenačtyřicátých narozenin vydavatelství 4AD. Obsahovat bude osmnáct coverů. Umělci, které label dnes zastupuje, budou vybírat z širokého katalogu formací, které 4AD v průběhu čtyř dekád prošly. Dry Cleaning a Spencer. si vzali do parády Grimes, Sohn předělává Tima Buckleyho, U.S. Girls zase The Birthday Party... Máte rádi eintopf?


Lost Girls – Losing Something
Černobílé zobrazení čtyř hlav s dlouhými vlasy coby obálka nadcházejícího alba Lost Girls mi nejdřív evokovala něco bujného, punkového. Za přehlédnutelným názvem se ale skrýval severský poklad – spolupráce norské hudebnice Jenny Hval a experimentálního kytaristy Håvarda Voldena, která trvá už přes deset let. Dvojice tento pátek vydá první dlouhohrající desku Menneskekollektivet (čili lidský kolektiv), pár dní před tím na ni lákají singlem Losing Something. Mrazivé syntezátory, rovný minimalistický beat a poutavá poetika Hval – teď už se mi spíše vybavují sebezpytné procházky severskými krajinami. Něco (post)punkového na tom ale pořád je.


Warpaint – Paralysed (Gang of Four cover)
Další ukázka z pocty loni zesnulému Andymu Gillovi a jeho kapele Gang of Four. Tribute album The Problem of Leisure avizoval lednový společný singl Toma Morella a Serje Tankiana (sic!), tentokrát přichází na řadu trochu jiná dynamika. Skladby Paralysed se ujaly Warpaint, velmi důstojně a po svém. Kalifornská dívčí čtveřice už nějakou dobu mlčí, (staro)nový track jasně ukazuje, jaká je to škoda – Paralyzed okouzluje intenzivním beatem, přitažlivou produkcí i vtahujícím zastřeným vokálem, tudy rozhodně ano. Příspěvek na kompilaci je dílem zejména basistky Jenny Lee Lindberg, která celý track produkovala a k jeho uvedení připojila dojemné vyznání, že nebýt Gang of Four, tak možná nikdy s hudbou ani nezačala. Tak či tak, Andy Gill byl prý zase velkým fanouškem Warpaint, tak se to vyrovnává. Celé album vyjde v polovině května, hity Gang of Four zde představí například La Roux, Gary Numan, Idles nebo jedinečná Gail Ann Dorsey.


Info

foto © Jamie Cameron

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Douška vydavatelská: Real Music House

redakce 15.09.2021

Vydavatelství Real Music House je na slovenské hudební scéně jedenáct let a za tu dobu vydalo více jak sto nahrávek.

Pod pultem Kabinetu #9

Jakub König 13.09.2021

Kittchen má rád kitchen v moravském velkoměstě, taky chvíle s kafem před klubem, anebo nákupy v místním vinylovém krámku. Co si nakoupil v Kabinetu múz?

10 + 1 = Irena Havlová

redakce 04.09.2021

Irena Havlová nám dala poslechnout pár písniček oblíbených i formativních, do nichž se rádi propadneme. Stejně jako do koncertů Havlových.

Kam na rajz s Ondřejem Bezrem

redakce 02.09.2021

Hudební publicista, portrétista, dramaturg a muž dlouhých uší se chystá nejen na vlastní festival.

Vstupní prohlídka: Waterbased

redakce 30.08.2021

Velká naděje ze Slovenska, toho času v Praze, to je slovenské dreampopové duo Waterbased. Co o nich víme?

Vstupní prohlídka: Lofn

redakce 29.08.2021

Zkraje září jim vychází první dlouhohrající nahrávka Post-Apo Romance, a to hned na výrazném zahraničním labelu Veyl.

Vstupní prohlídka: Josefina Dusk

redakce 25.08.2021

A protože Josefína Dušková učarovala i nám, nesmí chybět v lajnapu druhého ročníku festivalu Moody Moon Noize. Jak se umělkyně dívá na svět kolem nás?

Kam na rajz s Demim Mortuusem

redakce 23.08.2021

Demi Mortuus, coby člen Sanctuary crew, která pořádá goth friendly koncerty, festival Prague Gothic Treffen a parties Batsave či Dark 80s, nás pozve nejen do Futura a nejen mezi gotiky.

Kino FMz: Tátům a jejich dcerám

Jakub Blaho, Jiří Přivřel, Viktor Palák, 3DDI3, Lukáš Masner 18.08.2021

Na které filmy se těší naše filmová redakce a které doporučuje ke zhlédnutí?

Speeddate: Annet X

redakce 12.08.2021

Rico Nasty, nebo Princess Nokia? Mladé rapperce pokládáme doplňující otázky k rozhovoru.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace