Články / Seriály

Radio FMz: Ukrajinské svátky, zlámané beaty i reggeaton

Radio FMz: Ukrajinské svátky, zlámané beaty i reggeaton

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina | Články / Seriály | 27.04.2022

Tento týden je redakční výběr nových tracků rozmanitější než kdy jindy. Připomínáme si ukrajinské Velikonoce s rapperkou Alyonou Alyonou, za zlámanou elektronikou se zas vydáváme do Milána za Caterinou Barbieri. A dlouho na sebe nenechala čekat ani obsese novou deskou Rosalíi, youtubové algoritmy nás nyní pravidelně vysílají do světa reggeatonových bangerů. Vítejte.


Alyona Alyona - Рідні мої (feat. Jerry Heil)
„A jdi večer do kostela, slaví se ukrajinský Velikonoce, u nás je to větší než Vánoce. Světí se tam tradiční pasky (takový jakoby mazance) a večer chodí do kostela spousta lidí se svíčkama, letos to může být obszvlášť silný,“ říká mi ukrajinská kamarádka, ale já to nakonec přeci jen nestihnu, jsem ve špatném městě. U příležitosti svátečního dne vydala nový singl i u nás dobře známá ukrajinská rapperka Alyona Alyona, ve kterém spolu s rapperkou Jerry Heil vzpomíná jak na obyčejné chvíle s rodinou, tak na sváteční dny. „Tenhle rok nás radikálně změnil, změnil vše kolem nás. (…) Změnili jsme naše hodnoty, náš přístup k řadě věcí. Navždy si ale budeme držet naše tradice. (…) Tahle píseň je o bolesti, smutku, vzpomínkách a rodině. O věcech, které nás spojují, ať už jsme kdekoliv.“ Alyona Alyona nahrála nový singl mezi směnami v dobrovolnickém centru, na které co nevidět naváže i koncerty, ten pražský se chystá posledního května v Roxy. Více o ukrajinské hudební scéně se dočtete i v novém Full Moonu nebo v rozhovoru s Pavlem Turkem, kde hrdě říká: „Musíme zářit jako diamanty, abychom šířili naději.“ Světlo Ukrajině.


Caterina Barbieri - Broken Melody
Asi už jsme trochu staří na efektně komponované obrazy, rozpohybované stafáže ze zpomalených záběrů a geometrické přírodní scenérie, které lákají leda k prolamování žeber na pláži z logaritmických pravítek… Ale zároveň jsme dostatečně mladí na zdrcující písničky o lásce, jejichž nápěvy musíme lovit v pichlavých touhách, oděni do zjizvených halen kůže, stále nadějeplní. Je to kýč? Samozřejmě, nikdy nebyl. Caterina Barbieri ohlašuje červencovou desku. Snad bude plná zlomených melodií a zraňujících vokálních linek, vedoucích do rajského záhrobí. „I’ll lie here ready to fade in your mind/ A future reserved till I die…“


Karol G - Provenza
YouTube Music prokouknul mou obsesi novou deskou Rosalíi a vyslal mě do světa španělskojazyčných hitovek. Od drsňačky Nathy Peluso přes rapového všeuměla C. Tanganu jsem se dostala až k držitelce šesti letošních cen Latin Grammy (o jednu víc než připadlo Bad Bunnymu, you go girl!) Carolině Giraldo Navarro aka Karol G. Její nový klip Provenza je nasáklý mořskou solí a dívčími úsměvy: tančí se ve vodě, hraje se basketbal a lahvičky-kuželky se srážejí vodními melouny. Jemný calypso beat a nenásilná pozvánka pro bývalého kluka hodit za hlavu staré nešvary a zase si to pořádně užít. Sex, drugs, reggaeton.Info

foto © Jim C. Nedd

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Beach Bum

redakce 27.06.2022

Devadesátkami ovlivněné surfrockové písničky nasáklé trávou, pařbami i oblíbenými filmy z VHS. Vstupní prohlídka na Prýglu.

10 + 1 = Hana Kotková

redakce 12.06.2022

Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho. Jedenáct oblíbených skladeb Hany Kotkové.

Pořadatelská: Richard Michalik (Hviezdne noci)

redakce 10.06.2022

Richard Michalik je dramaturgem akce, která mění formát a místo vícedenního festivalu nabídne jednodenní přehlídku. Slikback nebo Ziúr v třináctitisícovém městečku? Panečku!

Vstupní prohlídka: Sunbrella

redakce 06.06.2022

David Žbirka zblízka aneb co dělá a co si myslí o současném světě. Sunbrella už brzo na festivalu Metronome Prague. Melancholic love.

Tak daleko, tak blízko: Maja Milner (Makthaverskan)

redakce 02.06.2022

Makthaverskan po letech vydali nové album För Allting, nabízející 60s jangle i melancholický darkgaze. A my jsme oslovili zpěvačku Maju Milner, aby vyhlédla ze svého okna a řekla nám...

10 + 1 = Sean Nicholas Savage

redakce 30.05.2022

... a jeho výběr oblíbených písniček je neméně pestrý a působivý, stejně jako komentáře k nim. Dobrý poslech, uvidíme se na Smíchově!

Kam na rajz s Dominikou Prokopovou

redakce 27.05.2022

Dominiku Prokopovou si můžete pamatovat coby někdejší příležitostnou dopisovatelku Full Moonu z divadelních sálů, a tak není náhodou, že od roku 2015 je také ředitelkou Festivalu Habrovka.

Radio FMz: Marina Herlop, Rina Sawayama i nová Santigold

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 25.05.2022

Povznešené pártošky i éterické víly. Nové tracky z posledních dní opět nabízí dámskou volenku, vybírejte.

Tak daleko, tak blízko: David Pomahač

redakce 23.05.2022

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista v dubnu vydal u Minority Records druhou sólovku Neviditelný, kterou pokřtí v pražském Café V lese.

Radio FMz: Dámská jízda s Shygirl, Klarou Wodehn a Tank and the Bangas

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 18.05.2022

Vybírejte z nových tracků, tentokrát je to dámská jízda.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace