Články / Rozhovory

Ramin Djawadi: Dokážu udržet tajemství

Ramin Djawadi: Dokážu udržet tajemství

Davo Krstič | Články / Rozhovory | 01.05.2018

Seriál Hra o trůny se více než šest let těší ohromné popularitě. Na vlně neupadajícího zájmu o osudy Tyriona Lannistera, Jona Snowa a Daenerys Targaryen se sveze také koncertní turné, které dorazí do dvaceti evropských měst včetně Prahy. Skladatel Ramin Djawadi na něm představí výběr toho nejlepšího ze všech sedmi řad Hry o trůny. Show to bude rozhodně velkolepá, ale že by během ní někdejší chráněnec Hanse Zimmera odhalil něco ze zákulisí připravované osmé řady, s tím nepočítejte. Ani jeho vlastní žena nemá šanci!

V rámci turné Game of Thrones – Live Concert Experience se zastavíte také v Praze. Jaké to bude?
Na začátku byla myšlenka nabídnout fanouškům unikátní koncertní zážitek. Budeme mít velký orchestr a sbor, spolu se mnou přijedou ze Spojených států někteří sólisté… Chceme, aby si fanoušci prošli cestu od první sezony až po tu poslední. V tom bude rozdíl oproti minulé koncertní šňůře, kde jsme ještě nemohli představit skladby ze sedmé série. Chci, aby to byla skutečně moderní show. Orchestr bude hrát, zatímco na plátně poběží sestřihy z jednotlivých sérií, střihové montáže zaměřené na hlavní postavy seriálu a podobně. Protože ve Hře o trůny mají důležitou úlohu draci, říkal jsem si, že by stálo za to dostat je nějakým způsobem i na koncert. Takže tam budou ohně! (smích)

Jak jste dával dohromady program koncertu, vzhledem k tomu, že seriál má v současnosti sedm řad?
Bylo to těžké. Když jsem vybíral skladby, které bych chtěl na koncertě uvést, uvědomil jsem si, že je to vážně moc a koncert by musel být mnohem delší, aby se tam všechno dostalo. Takže jsem si k tomu musel znovu sednout a zvažovat, které hudební momenty jsou pro seriál opravdu zásadní. Stejně tak jsme museli projít jednotlivé epizody, abychom připravili sestřihy k vybraným skladbám. Byly to měsíce a měsíce práce. Kromě skladeb ze seriálu zazní na koncertě i hudba, kterou jsem složil speciálně k tomuto turné a která se neobjevila na žádném soundtracku.

Od premiéry první řady Hry o trůny uplynulo více než šest let. Není pro vás vysilující pracovat tak dlouhou dobu na jednom projektu a přicházet stále s novými nápady?
Jsem samozřejmě moc šťastný, že je Hra o trůny tak populární, ale jak jste řekl, je obtížné přicházet neustále s novými nápady, vymýšlet další témata a rozvíjet motivy z předchozích sezón. Sledujete, jak se jednotlivé postavy vyvíjejí, a to se musí odrážet v hudbě. Pořád mě to baví a už se těším na chystanou osmou řadu.

Jako skladatel máte velkou výsadu – nové epizody vidíte dříve než běžní smrtelníci. Nevyzvídají na vás vaši blízcí a přátelé podrobnosti o ději nebo postavách?
Vyzvídají a není snadné je odbýt, ale já dokážu udržet tajemství. (smích) Dokonce i před vlastní rodinou. Žena se mě často ptá: „Tak mi řekni, co se stane v dalších dílech.“ Říkám jí: „Promiň, fakt nemůžu nic prozradit.“ Pouštím jí jednotlivé skladby, ale bez obrazu a taky bez informací, k jaké scéně bude skladba hrát. Nechci nikoho ochudit o překvapení, o zážitek ze sledování nové řady, na kterou se tak těší.

Kromě hudby k sedmé řadě Hry o trůny jste letos představil i soundtrack k dramatu Hora mezi námi, který je velmi něžný a intimní, vlastně takový protiklad dobrodružné a epické Hry o trůny…
Rád na tenhle projekt vzpomínám, byla to úžasná spolupráce s režisérem Hanym Abu-Assadem. Během natáčení mi zatelefonoval s tím, že by chtěl, abych pro jeho film složil hudbu. Měl už určitou představu o jejím charakteru, chtěl, aby ústředním nástrojem byl klavír a aby se v kompozici odrážela příroda a prostředí, ve kterém se hlavní postavy ocitly. Film mě uchvátil spojením romantické linky s dramatem o přežití. Právě tyto dvě roviny jsme potřebovali v hudební složce vybalancovat. Hany přišel s několika skvělými nápady, je to úžasný filmař.

Jako fanoušek Rage Against the Machine se vás musím zeptat i na soundtrack k filmu Pacific Rim, k jehož nahrávání jste přizval Toma Morella.
Když jsem začal psát hudbu k filmu Pacific Rim, chtěl jsem, aby tam bylo hodně kytarových partů. Řekl jsem si: Potřebujeme vážně skvělého kytaristu. S Tomem jsme se znali už z nahrávání soundtracku k prvnímu Iron Manovi, takže když jsem připravoval Pacific Rim, hned jsem si na něj vzpomněl. Povídali jsme si o filmu, pustil jsem mu několik ukázek a jeho to zaujalo. Je to unikátní kytarista, nikdo na světě nehraje tak jako on. Sledoval jsem ho při nahrávání a kroutil hlavou, jak dokáže z kytary dostat ten svůj charakteristický zvuk. Neuvěřitelné!

Info

Ramin Djawadi
web skladatele

Živě:
Game of Thrones – Live Concert Experience
16. 5. 2018 20:00
O2 Arena, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Vstupní prohlídka: Walter Schnitzelsson

redakce 24.05.2019

Slovenští indie rockeři Walter Schnitzelsson vydali začátkem roku nové album a už se chystají na festivalovou sezonu.

Moimir Papalescu (United Islands): Hlavně pomoci novým a zajímavým projektům

redakce 22.05.2019

Letošní ročník multižánrového festivalu United Islands of Prague se odehraje pod taktovkou nového ředitele Moimira Papalescua.

Pořadatelská: Josef Kyněra (Sound44)

redakce 21.05.2019

První klubovou noc pořádali Sound44 už před jedenadvaceti lety, své aktivity znovu vzkřísili na konci roku 2017.

Robert Kozler: V Bohnicích jsem jako doma

redakce 20.05.2019

Festival Mezi Ploty už se po sedmadvacáté vrací do areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice. O jeho historii, současnosti i dotacích. Rozhovor.

Pořadatelská: Vojtěch Marek (Světozor)

redakce 19.05.2019

Kino Světozor slaví patnáct let, pročež jsme položili pár pořadatelských dotazů produkčnímu Vojtěchu Markovi.

Robin Wattie (Big Brave): Mám strach z hodně věcí

redakce 18.05.2019

Zjistila jsem, že být ženou v téhle branži, a o to víc v její tvrdší odnoži, není jednoduché, dokáže to člověka izolovat od ostatních, říká Robin Wattie z Big Brave.

Petr Kalousek (Meeting Brno): Před všemi totalitními režimy je třeba stále dokola varovat

redakce 16.05.2019

Trochu jiný festival? Meeting Brno sestává z diskusních fór s inspirativními hosty a množství uměleckých vystoupení, která rozvíjejí hlavní festivalové téma. Rozhovor.

Pořadatelská: Roman Dorňák (Artu Kus)

redakce 14.05.2019

Roman a Tereza Dorňákovi s týmem nadšenců již rok spravují, provozují a oživují legendární areál na Bojišti v Trutnově.

Save the Emotion: To je vždycky dilema

redakce 13.05.2019

Česká indierocková kapela v čele s americkým frontmanem. Save the Emotion právě vyhráli Objev United Islands. Rozhovor.

Vstupní prohlídka: Lebanon

redakce 12.05.2019

Nevyzpytatelní. Synonymum pro olomouckou čtveřici Lebanon, která zároveň stojí za kolektivem 8848. Co na sebe prozradili?