Zprávy / Festivalové

Randy Brecker a Rozhlasový Big Band Gustava Broma na JazzFestBrno

Randy Brecker a Rozhlasový Big Band Gustava Broma na JazzFestBrno

redakce | Zprávy / Festivalové | 02.07.2024

Již tak nabitý program podzimní části festivalu JazzFestBrno posiluje další výjimečný koncert: 29. září v Sono Centru oslaví na svém vůbec prvním společném koncertu špičkový americký trumpetista Randy Brecker, držitel sedmi Grammy a dvaceti nominací, a Rozhlasový Big Band Gustava Broma 100 let brněnského studia Českého rozhlasu. Spojení hudebníka, který vedle desítky vlastních alb točil s Paulem Simonem, Lou Reedem, Joe Cockerem, Brucem Springsteenem nebo Ringo Starrem, a našeho předního big bandu inicioval právě festival JazzFestBrno.

„Máme za sebou celou řadu úspěšných projektů s orchestrem Gustava Broma, koncert ke stému výročí brněnského rozhlasu je tak logickým vyústěním dosavadní spolupráce. Orchestr je s brněnským rozhlasovým studiem pevně provázaný, vznikly tam jeho stěžejní nahrávky a jeho členové tam měli několik desetiletí svůj druhý domov. Randy Brecker je stejný ročník narození jako kapelník orchestru Vlado Valovič, navíc hrají na stejný nástroj, výběr sólisty pro tuto mimořádnou událost byl tedy nasnadě,” vysvětluje vznik nápadu umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.


Svůj orchestr založil saxofonista a skladatel Gustav Brom už v roce 1940 a v jeho čele stál až do své smrti roku 1995, kdy po něm kapelnickou štafetu převzal Vladimír Valovič. Fanoušci znají big band jako vrcholné jazzové těleso, které obsáhlo v původním i přejatém repertoáru od swingu po vysloveně avantgardní směry. V průběhu let s Bromovým orchestrem hostovala řada zpěváků i instrumentalistů.

„Tato linie nyní pokračuje v podobě hostování Randyho Breckera. Ten patří už od šedesátých let k americké trumpetové špičce,” zdůrazňuje Spilka. Profesionální kariéru začal v kapele Blood, Sweat & Tears, byl členem legendárních Jazz Messengers Arta Blakeyho, koncertoval mj. se Steviem Wonderem, až roku 1975 založil se svým bratrem, fenomenálním saxofonistou Michaelem, skupinu Brecker Brothers. Oba sourozenci spolu poté spolupracovali průběžně až do Michaelovy předčasné smrti v roce 2007. Na sólové dráze natočil Randy Brecker zhruba tři desítky alb, násobně víc ale v roli hosta. A protože se nikdy neuzavíral jednomu žánru, jeho jméno najdeme mimo jazz třeba i na albech Paula Simona, Lou Reeda, Joe Cockera, Arethy Franklin, Bruce Springsteena nebo Ringa Starra.

Vedle tohoto koncertu do Brna na podzim přijedou taková hvězdná jména jako jeden z největších jazzrockových kytaristů všech dob Al Di Meola nebo kultovní americký saxofonista Kamasi Washington. Skladatel a multiinstrumentalista Jiří Slavík s devítičlenným souborem Polka-boys představí v rámci projektu Polkatime radikální úpravy polky, které sahají až do ragtime a vrací do této české národní skladby taneční odvázanost a humor. Na podzim bude také pokračovat klubová řada Club Life v prostředí Cabaretu des Péchés. Tentokrát se zpěvákem a „jazzovým hudebníkem pro hip hopovou generaci” José Jamesem a s dvojkoncertem předních formací domácího jazzu - Robert Balzar Trio a Matej Benko Quintet.

více o festivalu zde

Info

JazzFestBrno
web festivalu

foto © se svolením festivalu JazzFestBrno

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pop Messe za týden

redakce 20.07.2024

Vedle Leftfield, GusGus nebo Kiasmos i s konferencí o urbanismu, dokumenty, architektonickými procházkami a cyklojízdou.

Na Folkových prázdninách Valeria Castro, Sona Jobarteh a další

redakce 15.07.2024

Vůbec poprvé do České republiky přijede zpěvačka Valeria Castro z Kanárských ostrovů, která loni zazářila na veletrhu Womex a získala nominaci na Latin Grammy.

Šramlfest, znojemská alternativa

redakce 12.07.2024

Mezi headlinery letošního ročníku patří v pátek rakouští Shake Stew a francouzští Macadam Crocodile, v sobotu pak holandští Donna Blue a Polynation.

Letní filmová škola zveřejnila denní program

redakce 09.07.2024

V rámci doprovodného programu vystoupí Tata Bojs, Jana Kirschner nebo Divadlo Na zábradlí.

Sedmé Bučení

redakce 09.07.2024

Festival experimentální elektronické hudby a audio-vizuálního umění proběhne na platformě Přespolní v Lubné u Poličky.

Festival Kukokli oživí chátrající kostel

redakce 08.07.2024

Kultura, kostel, klid, louka, genius loci – to je multižánrový festival Kukokli.

Let It Roll rozšiřuje shows

redakce 07.07.2024

Kromě těch hvězd žánru festival každoročně láká také na pompézní design pódií a velkolepé audiovizuální shows.

Sziget posiluje

redakce 03.07.2024

Kultovní popová senzace Kylie Minogue se přidává k headlinerům, stejně jako DJ a producent Fisher.

Festival n:ear v Banské Štiavnici

redakce 02.07.2024

Festival otvorí slovenský zvukový umelec a zakladateľ kultúrneho centra LOM Jonáš Gruska s performanciou Axis Mundi Sound Distribution System.

Festival Fraj pozýva

redakce 01.07.2024

Na festivalových pódiách sa predstavia umelci ako Vojtik a Berlin Manson zo Slovenska, Bert & Friends a Parta vynikajících lidí z Českej republiky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace