Články / Offtopic / / Movie/dox

Rap a drogy stranou (Banger.)

Rap a drogy stranou (Banger.)

Julie Pátá | Články / Offtopic / / Movie/dox | 01.12.2022

Nahrát banger a neupadnout v zapomnění je to, za čím se žene protagonista nového filmu od režiséra Adama Sedláka. Vizuálně experimentální a zvukově vytříbená jízda na první pohled provází diváka po rapové a drogové scéně v Praze. V pozadí snímku Banger. stojí ale také donkichotský příběh, ve kterém se mladý člověk rozhoduje mezi morálkou a vlastními vysněnými ideály.

„Chci jen dorovnat startovní čáru,“ říká Alex během jedné páteční noci, kdy se rozhodne skončit s prodejem nejčistšího kokainu ve městě a místo toho se věnovat hudbě. Propustkou k úspěchu je feat s raperem Sergeiem Barracudou, za který protagonista musí zaplatit pět tisíc euro. Alex se tak se svým kamarádem Láďou vydává na hon po „zmrdech“, kterým prodává nařezané drogy. Stane se však obětí vlastního boje s větrnými mlýny.

Sedlákův druhý celovečerní film po psychologickém dramatu Domestik (2018) tematizuje trop tragického hrdiny a přenáší ho do reality, kde sociální status určuje sledovanost na Instagramu, prachy, hadry a „dobrý holky“. Aniž by se uchyloval k přílišnému výsměchu, Banger. poukazuje na často protichůdné vztahy mezi hodnotami, které část společnosti prosazuje. Alex se nedokáže ukotvit v systému, který se mu hnusí, navzdory tomu v něm chce uspět. Rapová komunita se pro něj stává ztělesněním respektu, který postrádá v osobním životě.

Adam Mišík se z podstaty vlastní hudební kariéry zdá v roli Alexe ironický, což v závěru působí jako jeho největší benefit. Popový zpěvák, který se sám nachází na vrcholu české společenské smetánky, paradoxně kritizovaný i horrorcorovým rapperem Řezníkem, se s přesvědčivou skromností dostává do poloh, kde paroduje sám sebe. V tom ho podporuje i chvályhodný výkon Marsella Bendiga, který v roli Ládi doplňuje hluchá místa Mišíkova herectví.

Groteskní rovinu podporují střihy na virály českého internetu jako proslulý Svarta jump. Ty zároveň provokují otázky o tom, co člověk musí udělat, aby si lidi zapamatovali jeho „ksicht“, jak zazní ve filmu. Experimentování s barevností a materiálem natočeným na iPhone působí v Bangeru. stylizovaně v duchu tvorby Nicolase Windinga Refna (Drive, Dealer), kterou se Sedlák inspiroval, avšak stále autenticky jako například v sociálním dramatu Rosetta bratří Dardennů.

Můžeme si pokládat otázku, zda Sedlák natočil film, který má oslovovat generaci Z. Hledání odpovědi však nemá smysl. Banger. není snímkem, který je určený jenom mladým. Za pozlátkem trendovosti a svěžesti, které se filmu nedají upřít, se nachází nadčasový příběh o dospívání a zodpovědnosti, kterému porozumí každá generace.

Info

Banger.
režie Adam Sedlák, 2022
web

foto © se svolením Bontonfilmu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pestrobarevná nálož lidského úpadku (The Island)

Tereza Bonaventurová 14.12.2022

Surrealistická jízda plná symbolů, repetetivních rýmů a popkulturních odkazů vás vezme na vesele imaginativní výpravu za těmi nejhoršími problémy současného světa.

Ako spolu prežiť karanténu a všetko ostatné (Sami doma)

Jakub Blaho 14.11.2022

Filmár a hudobník Jan Foukal nasadzuje ružovejšiu optiku a v novom filme dokumentuje silnejúce priateľstvo s Albertom Romanuttim, frontmanom Bert & Friends.

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Jaroslav Kejzlar 01.10.2022

Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle.

Není lehké býti rodičem (C’mon C’mon)

Andrea Kubová 29.09.2022

Joaquin Phoenix navštěvuje různá města v Americe, kde se ptá dětí a mladých lidí, jak si představují svoji budoucnost a jak vnímají svět kolem sebe.

Vzpomínky na písek (Desolation Center)

Štěpán Nezbeda 17.09.2022

Na pozvání platformy Synapse Knowledge přijede do pražské MeetFactory americký producent a režisér Stuart Swezey. Recenzujeme jeho dokument Desolation Center.

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek 04.06.2022

Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Přípravy k filmu T: Posmutnělé čekání na konec světa

Štěpán Nezbeda 09.12.2021

Do kin tento měsíc vstupuje Zvláštní cenou poroty MFDF Ji.hlava oceněný snímek Přípravy k filmu T. šestapadesátiletého debutanta Milana Klepikova.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace