Články / Offtopic / / Movie/dox

REVENANT Zmrtvýchvstání - Bůh taky bere

REVENANT Zmrtvýchvstání - Bůh taky bere

3DDI3 | Články / Offtopic / / Movie/dox | 16.02.2016

„A Bůh dává… a Bůh taky bere.“ (The Revenant)

Pro pomstu stojí za to žít. Rok 1823. Traper Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) je napaden a téměř zabit medvědem. Zmrzačený a neschopen slova přihlíží zabití svého syna – míšence – a je opuštěn svými druhy. Hnán touhou po pomstě se plazí dvě stě mil divočinou, pronásledován domorodými Arikarii, aby pomstil synovu smrt. Příběh je inspirován skutečnými událostmi, tvůrci si ale například přimysleli onoho syna. Mýty opředená historka o lovci kožešin, který se utkal s medvědem a zápas přežil, se dodnes vypráví u táborových ohňů. Červi vyžírající shnilé maso (zabrání gangréně), baštění kořínků a přespávání uvnitř mrtvých zvířat. Iñárritu vše staví do nového kontextu, symboliky a filozofického přemítání o smrti. A o životě, samozřejmě.

Lubezkého úchvatná kamera a DiCapriův strhující výkon překonává jen krása zamrzlé krajiny, která jako by vypadla z análů National Geographic. Syrová atmosféra plná hlíny, krve a podchlazení, doplněná neskutečně sugestivní hudbou Ryuichiho Sakamota člověka pohltí od první minuty. V mrazivé vodě popadá dech, při útoku Grizzlyho se instinktivně krčí a žije s hrdinou.

Despotický Iñárritu vyžadoval, aby se snímek točil chronologicky (dodnes není zcela jasné, zda-li tomu tak bylo) a bez umělého osvětlení. Mnoho lidí ze štábu s tímto přístupem mělo problém, a ten, kdo ho měl, letěl. Natáčení se protáhlo o několik měsíců, Tom Hardy přišel o roli v příštím filmu Davida Ayera a rozpočet se nafoukl. Finále se muselo dotočit v Argentině.

Výsledkem je meditativní, syrový krvák, technicky dokonalý a herecky přímo neskutečný (i když do jaké míry je to fyzické přepětí hrané, můžeme polemizovat) s dvanácti nominacemi na Oscara. Třešničkou na dortu je pak výkon Toma Hardyho. Ryzí lidskost. K čemu je život?

Info

REVENANT Zmrtvýchvstání / The Revenant
režie: Alejandro González Iñárritu
www.foxmovies.com/movies/the-revenant

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek 04.06.2022

Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Přípravy k filmu T: Posmutnělé čekání na konec světa

Štěpán Nezbeda 09.12.2021

Do kin tento měsíc vstupuje Zvláštní cenou poroty MFDF Ji.hlava oceněný snímek Přípravy k filmu T. šestapadesátiletého debutanta Milana Klepikova.

Divný, alebo výnimočný? (Nitram)

Jakub Blaho 02.11.2021

Kurzel sa vydal na riskantnú cestu, keď sa rozhodol s pochopením preskúmať osobnosť a život Martina Bryanta, ktorý je zodpovedný za masaker v Port Arthur.

Ľudskosť neumiera (Drahí súdruhovia!)

Jakub Blaho 24.10.2021

Prehliadka toho najlepšieho z európskej festivalovej tvorby posledného roka, Be2Can, priniesla aj nový film ruského režiséra Andreja Končalovskijho.

Umenie nám pomáha rásť (The New Bauhaus)

Jakub Blaho 03.10.2021

Festival Film a architektura sa nevenuje len postavám a témam výhradne spätým s architektúrou. Príkladom môže byť dokumentárna snímka The New Bauhaus.

Plány, utópia a mimozemšťania (A Machine to Live In)

Jakub Blaho 29.09.2021

A Machine to Live In je kontemplatívnym dokumentárnym filmom o unikátnom architektonickom projekte plánovania a výstavby brazílskej metropoly.

Uši sú na počúvanie (Muž so zajačími ušami)

Jakub Blaho 04.08.2021

Za výslednou kvalitou filmu je do značnej miery podpísaný aj Miroslav Krobot, ktorému bola rola ušitá na mieru.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace