Články / Offtopic / / Movie/dox

REVENANT Zmrtvýchvstání - Bůh taky bere

REVENANT Zmrtvýchvstání - Bůh taky bere

3DDI3 | Články / Offtopic / / Movie/dox | 16.02.2016

„A Bůh dává… a Bůh taky bere.“ (The Revenant)

Pro pomstu stojí za to žít. Rok 1823. Traper Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) je napaden a téměř zabit medvědem. Zmrzačený a neschopen slova přihlíží zabití svého syna – míšence – a je opuštěn svými druhy. Hnán touhou po pomstě se plazí dvě stě mil divočinou, pronásledován domorodými Arikarii, aby pomstil synovu smrt. Příběh je inspirován skutečnými událostmi, tvůrci si ale například přimysleli onoho syna. Mýty opředená historka o lovci kožešin, který se utkal s medvědem a zápas přežil, se dodnes vypráví u táborových ohňů. Červi vyžírající shnilé maso (zabrání gangréně), baštění kořínků a přespávání uvnitř mrtvých zvířat. Iñárritu vše staví do nového kontextu, symboliky a filozofického přemítání o smrti. A o životě, samozřejmě.

Lubezkého úchvatná kamera a DiCapriův strhující výkon překonává jen krása zamrzlé krajiny, která jako by vypadla z análů National Geographic. Syrová atmosféra plná hlíny, krve a podchlazení, doplněná neskutečně sugestivní hudbou Ryuichiho Sakamota člověka pohltí od první minuty. V mrazivé vodě popadá dech, při útoku Grizzlyho se instinktivně krčí a žije s hrdinou.

Despotický Iñárritu vyžadoval, aby se snímek točil chronologicky (dodnes není zcela jasné, zda-li tomu tak bylo) a bez umělého osvětlení. Mnoho lidí ze štábu s tímto přístupem mělo problém, a ten, kdo ho měl, letěl. Natáčení se protáhlo o několik měsíců, Tom Hardy přišel o roli v příštím filmu Davida Ayera a rozpočet se nafoukl. Finále se muselo dotočit v Argentině.

Výsledkem je meditativní, syrový krvák, technicky dokonalý a herecky přímo neskutečný (i když do jaké míry je to fyzické přepětí hrané, můžeme polemizovat) s dvanácti nominacemi na Oscara. Třešničkou na dortu je pak výkon Toma Hardyho. Ryzí lidskost. K čemu je život?

Info

REVENANT Zmrtvýchvstání / The Revenant
režie: Alejandro González Iñárritu
www.foxmovies.com/movies/the-revenant

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Barabáš kráľom dokumentu (Salto je kráľ)

Bibiána Hajdanyová 12.09.2020

Partia dobrých kamarátov a dobrodruhov v ňom objavuje nepreskúmané miesta planéty, ktoré bývajú extrémne nebezpečné.

Pohoda nekonečného ničnerobenia (Palm Springs)

Jonáš Sudakov 30.08.2020

Iba v posledných piatich rokoch vyšlo šestnásť filmov o ľuďoch zaseknutých v časovej slučke. Síce je to vďačná téma, ale len málokedy sa tieto filmy...

Nolanova časová smršť (Tenet)

Lukáš Masner 27.08.2020

Nově se totiž Nolanovi podařilo zakomponovat prvek časových paradoxů, kdy se v rámci jednoho záběru setkává hned několik proti sobě plynoucích časů, ale i pohybů.

Disharmonická mexická výprava (Frida Viva La Vida)

Bibiána Hajdanyová 23.08.2020

Je možné sledovať atmosférické pohľady na krajinu, zrnité spomienkové zábery zo života umelkyne či megalomanské prostredie Ameriky, ktoré pripomína, ako veľmi ju Kahlo neznášala.

Pre milovníkov cyklistiky (Raoul Taburin)

Bibiána Hajdanyová 02.08.2020

Raoul Taburin osciluje medzi komédiou a rodinným filmom, ktorý podrobne rozpracuváva strach z vlastnej slabosti.

Smelý začiatok (Než skončí léto)

Bibiána Hajdanyová 19.07.2020

Film rozpracuváva tínedžerskú lásku, hovorí o nezvratnom osude a rieši morálne zásady. Z festivalu v Benátkach si odniesol niekoľko cien a nemal by uniknúť ani širšej verejnosti.

Nesmierne vydýchnutie bolesti (Bludné kruhy)

Jonáš Sudakov 10.07.2020

V každom z období sú iné emocionálne vyčerpávajúce momenty, ktoré skúmajú smrť, násilie, náboženstvo a rasizmus voči pôvodnému obyvateľstvu.

Člověk člověku vlastníkem (Vlastníci)

Shaqualyck 21.06.2020

Ne že by se u nás točilo málo komedií. Jen se na ně nedá koukat. Vlastníci Jiřího Havelky představují výjimku z pravidla.

Bedosova partnerská poradňa (Tenkrát podruhé)

Bibiána Hajdanyová 25.01.2020

Kde by sa človek chcel ocitnúť, ak by mal možnosť znovu prežiť nejaký moment? Išlo by o konkrétne miesto alebo o to, kto by v danej spomienke figuroval?

Kedy sa „naša vec“ stala vecou verejnou? (Prvý zradca)

Bibiána Hajdanyová 28.12.2019

Životopisná krimi-dráma Il traditore je plná mocných mužov, veľkých zrád a túžby po pomste.