Články / Offtopic / / Movie/dox

Ridleyho Konzultant? Filmový omyl roku 2013

Ridleyho Konzultant? Filmový omyl roku 2013

Shaqualyck | Články / Offtopic / / Movie/dox | 12.01.2014

Trailer lákal na hvězdná jména – před i za kamerou. Bohužel i z prvotřídních surovin může vzniknout nepříjemně spálený guláš. Tahle země není pro konzultanty.

Na začátku všeho je náklaďák plný bílého prášku a fekálií. Ten na cestě z Mexika do Států několikrát změní majitele a nepřímo, leč osudově, také život Fassbenderova namistrovaného juristy. Ten není ďáblovým advokátem, ale prospěchářským frajírkem, který kličkováním mezi paragrafy přišel ke kontaktům, penězům a pocitu, že se nemůže nic stát. Jenže život v přepychu, vášnivý orálek s milovanou a návštěvy vypečených klientů po nápravných zařízeních jsou mu málo. A tak si v záchvatu hrabivosti nechá od známého polomafiánského clubbera Rainera (špatně zvolený Bardem) dohodit miliónový kšeftík. Jenže s mexickým drogovým kartelem není žádná legrace a zdánlivě omnipotentním géniům začnou brzy cvakat půlky. To, co vypadá jako brnkačka, se brzy vymkne kontrole a fatálně sešrotuje všechny zúčastněné. Trochu v tom má prsty náhoda, trochu jedna z hlavních postav. Ale na tom nesejde, protože rozklíčovat kdo, co, komu a proč je prakticky nemožné – a co je nejhorší, bude vám to jedno. Příběh tone v bažině pseudofilozofických keců a jakýkoliv náznak spásné pointy absentuje. Rádoby šokující odhalení, kterého se nám dostane, nic neřeší. Pouze říká, kdo z těch krásných a úspěšných lidí je největší svině.

Co naopak přetrvá, je pocit totálního zmaru, který na diváky přenášejí veskrze odpudivé postavy unášené tokem událostí, nad nimiž nemají kontrolu. Dohromady tvoří morálně pokřivené panoptikum karikatur, o kterých se ale téměř nic bližšího nedovíme, a je proto nemožné s nimi alespoň náznakem sympatizovat. Definují je hadry, účesy, luxusní bejváky a nekonečné sdělování zásadních životních mouder. Z canců, které trousí Brad Pitt coby machistický kovboj s duší budhistického mnicha, by dostal kopřivku i otec Fura. Kdo to psal, proboha?! Odpověď zní Cormac McCarthy, jeden z nejuznávanějších romanopisců současnosti a autor knižních předloh ke Coenovic neonoirovému majstrštyku Tahle země není pro starý a postapokalyptické depresivní Cestě Johna Hillcoata. Jenže fakt, že je někdo zajímavý spisovatel, ještě neznamená, že zároveň nemůže být mizerným scenáristou. Buď mu Scott absolutně věřil nebo se obtěžoval jen s každou třetí stránkou, načež autorsky zabloudil při tvorbě svých milovaných storyboardů a pak už bylo pozdě. Přesto dokázal z McCarthyho práce vytřískat několik zajímavých scén (motorka, „nadrátovaný“ Pitt), jenže celek mu protekl mezi prsty a může za to právě mizerný scénář, který je užvaněný, těžkopádný a filmu dokonale podráží nohy.

Jestli chtěli autoři přijít s podívanou, která by na standardní žánrové propriety (násilí, sex, drogy, smrt, organizovaný zločin) nahlížela z odlišného úhlu, pak skončili ve slepé uličce. Ani sebelepší střihač ze strouhanky rohlík nesloží, hudba je nevýrazná a herci ztracení jak kuřátka v obilí. Proč Cameron Diaz ojíždí prcóškem čelní sklo Bardemova sporťáku? Proč ten zdlouhavý a zbytečně sofistikovaný nákup diamantu? Proč ten hudební klub? Proč gepardi? Proč Ganz, Visnjič a Leguizamo v epizodních rolích postav, které děj neposouvají ani o píď. A proč to celé vůbec nedává smysl? Manýrismus na n-tou. A tak jsme svědky vyklepávání uříznuté hlavy z motocyklistické přilby či detailního popisu natáčení snuff filmů. Na Sametové vrahy a kauzu orlických sudů pak upomene jedna dobře naložená mrtvola. Bizarnostmi se nešetřilo, jenže k čemu? Ukázat, že tohle sociálně patologické podhoubí krve a špinavých peněz není pro slabší povahy? Demonstrovat, že žijeme v prohnilém, zkaženém světě plném svinstva a zlých lidí? Kdepak, Konzultant není o poselstvích a metaforách, ale o zahleděnosti, nezvládnutém vyprávění a promarněné šanci natočit dobrý film. Po příšerném Prometheovi šlápl slavný Ridley Scott do dalšího lejna.

Info

Konzultant / The Counselor (2013)
Režie: Riddley Scott
http://www.thecounselormovie.com/us/#!/characters

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Fenomén revolty voči systému (Papierový dom)

Bibiána Hajdanyová 28.04.2021

Neobyčajnosť Papierového domu tkvie v mixe žánrov akčného krimi a romantickej drámy, založenej na spontánnosti ľudskej povahy a charakteristickosti postáv.

Trpezlivosť mier prináša (Správy zo sveta)

Jakub Blaho 27.04.2021

Čoraz sporadickejšie vznikajú filmy, ktoré by sa skutočne inšpirovali klasickým westernom. O to prekvapivejšie je vidieť v takejto pozícii režiséra Paula Greengrassa.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková 23.04.2021

Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami.

Créme de la Créme: Francúzsko na domácej obrazovke

Jakub Blaho 20.04.2021

Po minuloročnej odmlke spôsobenej zavretím kín si aktuálny ročník našiel dočasný nový domov na videotéke Edisonline.

Kto je to monštrum? (Teddy)

Jakub Blaho 17.04.2021

Teddy alegorizuje útrapy dospievania a to nie len na úrovni telesných zmien, ale hlavne odcudzenia od spoločnosti, v ktorej sa dospievajúci nachádza.

Deštruktívny trojuholník (Milenci)

Jakub Blaho 14.04.2021

Film prostredníctvom svojich postáv otvára dôležitú a citlivú tému toxického vzťahu poháňaného mužskou manipulatívnosťou.

Zradné stránky internetu (Delete History)

Jakub Blaho 13.04.2021

Prvým premiérovým titulom tohto ročníku festivalu francúzskeho filmu Créme de la Créme bola absurdná komédia Delete History. Edisonline.

Korupcia zabíja (Colectiv)

Bibiána Hajdanyová 08.04.2021

Korupcia je zlá a to, že môže aj zabíjať, ukazuje autentická a dychberúca investigatíva v rumunskom dokumente Colectiv.

Komu slouží Služebníci?

Michaela Šedinová 03.04.2021

Režim je zobrazován jako nepřemožitelný, neváhá využít veškeré prostředky k získání kontroly. Odpůrce zničí, nebo získá.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace