Články / Recenze

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl | Články / Recenze | 23.02.2023

Calina a Viktora Sheena, dva nejposlouchanější české rappery, pojí zahraniční původ (z Moldavska, resp. z Kazachstánu) a snaha odlišovat se od zbytku rapového mainstreamu („trapující“ Yzomandias nebo drill jihlavské skupiny 58G) popovějším zvukem a zvolenými tématy. Dává tedy smysl, že se dvě velká jména dala dohromady a tuto spolupráci na podzim završí koncertem v pražské O2 areně. Dokáže ale album Roadtrip dostát vysokým ambicím tohoto komba?

Deska je soudržná díky jasně stanoveným tématům jako popularita, kariérní strasti, stereotypy rapové subkultury nebo mezilidské vztahy. Jen se s nimi nepracuje promyšleněji, u některých tracků se nedá zbavit pocitu, že jsou vlastně o tom stejném, jen to říkají trošku jinak (např. vztahovky Safír a Limonáda). Další problém je, že Calin s Sheenem pouze kloužou po povrchu, což je dáno kvalitou textů. Ty trpí přílišnou jednoduchostí (otřepané fráze jako „modré oči jako kdybych koukal do safíru“) a rezignováním na oceňovaný trademark obou rapperů, jako je zdůraznění osobní roviny dodávající trackům větší míru upřímnosti. Texty působí až moc obecně, vágně a vykalkulovaně, je těžké se na ně napojit, hlubší vyznění schází.


Tam, kde jednoduchost textům škodí, hudbě zase přidává. Za ní stojí hlavně brněnští producenti Bloodflow a D.Kop, kteří produkují na českou scénu velmi svébytný a funkční zvuk, sázející na hitový potenciál. Tracky nejsou zahlcené zbytečnými finesami, jsou spíš komornější a staví na nenápadných, ale silných melodiích, prostě dělají na rapových základech dobře vystavěný pop. Deska přirozeně střídá dravost (Dívej) se zasněnými polohami (Double Time), z nichž přeskakuje do chytlavých tanečních rytmů (Safír, Cikády). Tento zdánlivě nesourodý mix se naštěstí nerozpadá, naopak zdůrazňuje schopnosti obou rapperů, tedy že Sheenovi jde více klasické rapování, kdežto Calinovi zase zpěv.

Roadtrip je ve finále takovým kočkopsem. Na jednu stranu je to díky chytlavé hudbě zábavná deska, na druhou stranu i přes svou tematickou sevřenost nepřináší nic nového. Calin se Sheenem rapují o vydělávání peněz, závisti, tvrdé práci a o tom, jak se odlišují, což zvládli výrazně líp ve své dosavadní tvorbě. Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Info

Calin & Viktor Sheen – Roadtrip (Mike Roft, 2023)
deska na Spotify

foto © Radim Zbořil

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Jako v románu (Cermaque)

Magdalena Fendrychová 17.02.2023

Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský 12.02.2023

Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Superman.

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino 09.02.2023

Po zániku investigativního serveru WikiLeaks se zdálo, že přišli bojovníci za svobodu informací o svůj hlavní zdroj. V roce 2014 ale vznikla investigativní platforma „občanské novinařiny“ Bellingcat.

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková 07.02.2023

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Od tanečního parketu k soustředěnému poslechu (Kai Whiston)

Dominik Polívka 08.01.2023

S veškerou úctou a osobitostí uzavírá svou kapitolu dospívání a zvědavé generaci Z poskytuje čitelnou hudební road mapu s otevřenými cestami a jasným směrem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace