Články / Recenze

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl | Články / Recenze | 23.02.2023

Calina a Viktora Sheena, dva nejposlouchanější české rappery, pojí zahraniční původ (z Moldavska, resp. z Kazachstánu) a snaha odlišovat se od zbytku rapového mainstreamu („trapující“ Yzomandias nebo drill jihlavské skupiny 58G) popovějším zvukem a zvolenými tématy. Dává tedy smysl, že se dvě velká jména dala dohromady a tuto spolupráci na podzim završí koncertem v pražské O2 areně. Dokáže ale album Roadtrip dostát vysokým ambicím tohoto komba?

Deska je soudržná díky jasně stanoveným tématům jako popularita, kariérní strasti, stereotypy rapové subkultury nebo mezilidské vztahy. Jen se s nimi nepracuje promyšleněji, u některých tracků se nedá zbavit pocitu, že jsou vlastně o tom stejném, jen to říkají trošku jinak (např. vztahovky Safír a Limonáda). Další problém je, že Calin s Sheenem pouze kloužou po povrchu, což je dáno kvalitou textů. Ty trpí přílišnou jednoduchostí (otřepané fráze jako „modré oči jako kdybych koukal do safíru“) a rezignováním na oceňovaný trademark obou rapperů, jako je zdůraznění osobní roviny dodávající trackům větší míru upřímnosti. Texty působí až moc obecně, vágně a vykalkulovaně, je těžké se na ně napojit, hlubší vyznění schází.


Tam, kde jednoduchost textům škodí, hudbě zase přidává. Za ní stojí hlavně brněnští producenti Bloodflow a D.Kop, kteří produkují na českou scénu velmi svébytný a funkční zvuk, sázející na hitový potenciál. Tracky nejsou zahlcené zbytečnými finesami, jsou spíš komornější a staví na nenápadných, ale silných melodiích, prostě dělají na rapových základech dobře vystavěný pop. Deska přirozeně střídá dravost (Dívej) se zasněnými polohami (Double Time), z nichž přeskakuje do chytlavých tanečních rytmů (Safír, Cikády). Tento zdánlivě nesourodý mix se naštěstí nerozpadá, naopak zdůrazňuje schopnosti obou rapperů, tedy že Sheenovi jde více klasické rapování, kdežto Calinovi zase zpěv.

Roadtrip je ve finále takovým kočkopsem. Na jednu stranu je to díky chytlavé hudbě zábavná deska, na druhou stranu i přes svou tematickou sevřenost nepřináší nic nového. Calin se Sheenem rapují o vydělávání peněz, závisti, tvrdé práci a o tom, jak se odlišují, což zvládli výrazně líp ve své dosavadní tvorbě. Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Info

Calin & Viktor Sheen – Roadtrip (Mike Roft, 2023)
deska na Spotify

foto © Radim Zbořil

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Němá tajemství (Tomáše Mašína)

Shaqualyck 14.09.2023

Zejména díky hereckým výkonům a výborně napsaným dialogům se dlouho daří vyprávět výsostně lidský příběh o ztrátě falešných iluzí.

Ženská perspektiva tvůrčího ega (Euforie)

Barbora Klempířová 27.08.2023

Fiktivní životopis provází protichůdné pocity Plathové z toxického manželství, které nedokáže opustit.

Na čom záleží (Berlin Manson)

Maxim Mičúch 18.08.2023

Nikto nie je v bezpečí – ostatné kapely, ľudia vlastniaci iPhony, samotný Berlin Manson. Máme však dôvod niečo zmeniť?

Smířit se s nezměnitelným (Amber Arcades)

Veronika Jastrzembská 16.08.2023

První skladba Diamond Road nekompromisně poutá pozornost, když náladou připomíná kosmickou verzi Mazzy Star...

Čtrnáct těžkých kamenů ze dna (Jany Vébrové)

Magdalena Fendrychová 10.08.2023

O písničkářce se v hudebních kruzích mluví jako o nástupkyni Radůzy a takové přízvisko nutně přináší velká očekávání.

Bitva o kostičky (Tetris)

Andrea Kubová 30.07.2023

Příběh o skládání kostiček odehrávající se v období studené války, který je založen na skutečné události, započal v 80. letech minulého století v Sovětském svazu.

Chtít stokilovej chain (P/\ST)

Jaroslav Myšák 26.07.2023

Kde je domácí rapová scéna ve svých sděleních jalová, tam před čtyřmi lety pražské alt rapové duo P/\ST kontrovalo debutem Expedice do vnitrobloku. Kam se posunulo?

Dvě tváře temnoty (Nāv & Lūt)

Jiří V. Matýsek 02.07.2023

Jihočeské formace Nāv a Lūt spojuje nejen geografická blízkost, přátelství a tři písmena v názvu. Pojítkem je i svojské pojetí toho, jak přistupují ke svým žánrům.

Strženi vírem (Swans)

Kryštof Kočtář 23.06.2023

The Beggar se ovšem neutápí v temných vlnách. Ačkoli skladba Michael Is Done může textově vystrašit, její oslavné vyústění povznáší.

Zlato i emoce (Holy Moly & The Crackers)

Eva Karpilovská 01.06.2023

Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám,…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace