Články / Recenze

Rock’n‘roll může mít pořád koule (Metz)

Rock’n‘roll může mít pořád koule (Metz)

waghiss666 | Články / Recenze | 09.12.2020

OHODNOŤTE DESKU

Sedím ob stěnu od vršovického hřbitova a marně se snažím natáhnout struny na baskytaru. Po dvou letech. Nezvukotěsná místnost. Bohužel. Hned vedle se banda fotrů, pracovní název Luděk Sobota and the Revivals (soudě dle hlasových dispozic zpěváka), donekonečna pokouší sehrát závěrečných pár vteřin coveru rockʼnʼrollové klasiky Hound Dog. Už dlouho mě nenapadlo nalepit cejch zbytečné kapely. Sleduju po oku ladičku, otáčím ladícím kolíkem, pozvolna přitahuju. Další pokus číslo nekonečno sesynchronizovat dva primitivní bubenické údery se dvěma triviálními kytarovými tóny. Chvilka nepozornosti. Napětí pod rukama. Přitahuju. Zase vedle, zase mimo tempo. Cosi ve mně cukne. Ta-dam! Bubeník předběhl. Zase? Kurva, zase?! Přetáhnu. Tupé CVAK najednou protne místnost, přehluší všechen ten zbytečný zvuk a prasklá, čerstvě natažená struna mi proletí prstem. Utřu krev do kalhot. Snažím se přetočit potenciometry volume a gain za limit, tam kam mě už zesilovač nepustí. Přehlušit tu mrdku odvedle. Za oknem chladno a v uších Atlas Vending.
You ain’t no friend of miiineee!
Ta-dam!

Kanada vládne! A na scéně, kterou řvou kytary, to tak bylo, co mi začaly přestávat fungovat uši. Mekka hokeje zrodila Cancer Bats, Alexisonfire nebo Propagandhi, aby padla ta pro scénu zásadnější jména z poslední dekády. A z hlavního města do Toronta se urvali Metz, trio nerdů nahuleného noise rocku. Tradičně jsem si k nim hledal cestu déle, byť důvěra legendárního labelu Sub Pop mohla napovědět, ale až třetím albem si mě získali. Jsou zkrátka desky, kterým gramofonová přenoska sluší víc než ostatním a nemůžete je poslouchat jinak, než strašně nahlas! Atlas Vending je TA DESKA! Nahrávaná v Providence pod dohledem Bena Greenberga (kytarista Uniform a spoluproducent poslední desky Algiers) začíná pozvolna, aby záhy rozkopla dveře a vymlátila všechny okenní tabule široko daleko. Metz se možná nepouští do neprobádaných hlubin, jenom šlechtí to, co jim jde nejlépe. Každá skladba není míň, než totální hymna! Burácivá rytmika, protivné kytarové kvílení a mezi vším tím bordelem a závějemi špinavého sněhu vykukují refrény jako od rockových velikánů. Nápěv z Hail Taxi si přímo říká o to, aby ho v garáži předělal Dave Grohl, a myslím to jako ten nejuctivější kompliment. Mezi klasické rockové kapely se Metz asi nikdy neprocpou, alespoň dokazují, že rock’n‘roll může mít v roce 2020 pořád koule. Skáču na booster a nechám si basovými decibely rozklepat kolena. Třeba se těm vořežprutům odvedle rozcuchá přehazovačka.

Info

Metz – Atlas Vending (Sub Pop, 2020)
Bandcamp kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soundtrack ke vzpomínkám na dětství (David Boulter)

Jiří Přivřel 20.01.2021

Tindersticks v pražské Lucerně a raná devadesátá. Gentleman s krásnou dívkou, v pozadí panorama Hradčan. The heart rules the head.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Ani si, neumíš představit, kolikrát jsem zemřel, než jsem to dokončil (Martin Zet)

Zuzana Krišková 08.01.2021

Výstava, která završuje několikaletou práci Martina Zeta zabývající se dílem svého otce, věrného komunisty a prominentního sochaře minulého režimu Miloše Zeta očima Zuzany Kriškové.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Naléhavost, která neotráví (Jehnny Beth)

Aneta Martínková, Jana Michalcová 06.01.2021

Punková ženská čtyřka Savages oslnila svět dvěma deskami a aktuálně hibernuje, jejich frontwoman Jehnny Beth se ale rozhodla vydat na sólovou dráhu. Duel.

Dávka disharmonickej meditácie (Caitlin Pasko)

Kristína Valachová 31.12.2020

Keby existovalo zosobnenie krehkosti, Caitlin Pasko by bola nielen jej verným predstaviteľom, ale i protikladom.

Balansovanie medzi podareným a nepodareným (Toello)

Jonáš Sudakov 30.12.2020

Vplyvy alternatívneho rocku, popu a rapu sú tu stále, aj keď teraz v trochu iných pomeroch.

Nejasné osudy (Vybledlá krajina s kopci)

Anna Valentová 29.12.2020

Držitel Nobelovy ceny za literaturu halí svoje prózy halí do tajemného a všudypřítomného oparu, který skrývá nejasné osudy protagonistů.

Krize středního věku a hledání svého já (Laura Jane Grace)

František Knuth 28.12.2020

Možná i díky této desce dojdete k útěše, že na pocity, které se při všech lockdownech a karanténách derou na povrch, nejste sami.

Nevyhnutelná změna podle Metz

Filip Zrno 26.12.2020

Ozvěny Fugazi, Jesus Lizard, Shellac či Arab on Radar se nesly celou deskou a přímočarost, agresivita a živelnost k Metz patří.

Zdravý rozum (Batman: Bílý rytíř)

3DDI3 26.12.2020

Sociální sonda do duše města v některých ohledech připomíná seriálovou Špínu Baltimoru nebo Dům z karet.

Ztráty a návraty Michala Prokopa

Jiří Vladimír Matýsek 25.12.2020

Vydavatelství Galén pokračuje v rozšiřování své řady knižních rozmluv s osobnostmi českého bigbítu.