Články / Profily

Rockerka na cestě za velkým zvukem - Bianca Ban

Rockerka na cestě za velkým zvukem - Bianca Ban

Jan Hocek | Články / Profily | 22.01.2014

Opravdová „hvězda“ mezi skladatelkami se narodila v roce 1986 v Záhřebu. Už na základní umělecké škole psala skladby pro školní sbor, absolvovala záhřebskou Hudební akademii, studia kompozice a harmonie zakončila v roce 2010. O rok později se stala členkou Společnosti chorvatských skladatelů. Na rozdíl od svých „kolegů“ je její hudba součástí subkultury mladé i té nejmladší generace, protože hodně skládá pro krátké animované filmy – viz Muddy Waters (2013) nebo zatím nejznámější počin Satanův syn (2012), reklamu (loni pro UEFA) a videohry – zmiňme alespoň poslední hit The Red Solstice, ve kterém zní dramaticky hutná symfonická hudba a nechybí ani početný pěvecký sbor a elektronikou podpořená rytmická složka. Není proto divu, že chorvatská veřejnoprávní televize požádala Bianku Ban o hudební spolupráci na dlouhodobém vzdělávacím pořadu pro děti a mládež Notica (Notička).

Mladá skladatelka komponuje také koncertní díla pro sólové nástroje, nejrůznější komorní soubory, pěvecké sbory, symfonické orchestry (Academy of Music Symphony Orchestra, Záhřebská filharmonie) a big bandy (Chorvatský televizní a rozhlasový big band). Na internetu lze najít dvě její alba, která zatím nebyla vydána v podobě fyzického CD. Fragments – Music from Commercials obsahuje 9 skladeb pro komerční účely a nabízí žánrovou všehochuť od minimalismu přes swing, letní pop-rockovou nostalgii až po velkoorchestrální symfonickou erupci či elektro-brutální atak. Druhým je kompletní soundtrack ke zmíněnému animovanému filmu Satanův syn, který je plnokrevným dramatickým dílem se všemi atributy filmové hudby, včetně mystického oparu a tíživého děsu.


Mezi nejznámější skladby pro sólový nástroj patří bezesporu Ripples for Piano, nymanovsky minimalistický skvost. Z komorních kompozic ční nejvýše Bug for Brass Quintet, osvěžující neotřelým humorem, Giocozo pro dechový kvintet, ovlivněná duchem Pařížské šestky (hlavně Poulencem a Milhaudem), a Event Horizon, taktéž pro kvintet (tentokrát však s klavírem, smyčcovými nástroji, klarinetem a flétnou), kde skladatelka úžasným způsobem pracuje s kontrapunktem a proměnlivou dynamikou. Z orchestrální tvorby na sebe upozornila kompozicí Dva pohyby pro symfonický orchestr z roku 2010, což je strhující absolventská práce o dvou větách (pohybech) jako vášnivý a gradovaný výlet do hájemství „velkého zvuku“.

Bianca Ban si zaslouží vaši pozornost. Až budete hrát na počítači nějakou vzrušující hru a zaujme vás hudební doprovod, vězte, že autorem by mohla být právě ona...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Full Moon Stage 2021: Vanishing Twin

redakce 01.12.2020

Chvílemi na riviéře z černobílého francouzského filmu, chvílemi na bláznivé vesmírné stanici. Seznamte se s druhou kapelou Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Health

redakce 30.11.2020

Health představují dokonalé ztělesnění konceptu ‚ubavit se k smrti‛. Hysteričtí, umělí, prázdní a nehorázně zábavní.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace