Články / Offtopic / / Komix

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 06.08.2023

Kdo chce bojovat s nepřítelem, bojuje, kdo nechce bojovat, nebojuje, a kdo nutí bojovat někoho, kdo bojovat nechce, ten je skutečným nepřítelem svobody a demokracie.

Frank Castle nebyl vždycky Punisher, byl jen jeden z mnoha chlapů poslaných do Vietnamu, co doma nechali ženu s děckem na cestě. Z testů vylezlo, že má potenciál k velení. Tak z něj udělali oficíra a on se o svoje lidi staral, jak nejlépe uměl. Četa je jakýmsi rozhovorem spisovatele válečných knih s pozůstalými, vzpomínáním několika bývalých vojáků na první turnus, do kterého Castle vstupoval s nulovými bojovými zkušenosti. Předkládá formování člověka, který si později, po smrti své ženy a dětí, za svůj životní cíl stanovil zabití co nejvyššího počtu zlých lidí.

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády. Vojáky bojující za vyšší smysl. Za vybudování lepší země. Za spravedlivější vládu prostou korupce a podobné ctnostné/naivní myšlenky. Do takového blázince přivádí služba Franka Castlea, solidního chlapa zvyklého odvést co možná nejlepší práci. „Ještě jsem nepotkal velitele, který by se chtěl učit," říká jeho seržant. Šéfové, kteří se chtějí učit, jsou obvykle ti nejschopnější, ti, kteří umí využít situace a chápou mechanismy společnosti. Castle na to má talent a brzy si získá nejen věrnost, ale i srdce svých lidí.

O kresbu se postaral Ennisův častý spolupracovník, chorvatský ilustrátor Goran Parlov, který nenabízí jen krvavé detaily a skvělé akční sekvence, ale i minimalistické črty bouřící emocemi. Mimořádně silná poslední stránka, tak jednoduchá až z ní zamrazí, je toho dostatečným důkazem.

Válka je pro vojáky práce a ten, kdo do ní chodí zadarmo, je fanatik, kdo ji podporuje, blázen nebo politik hledající příležitosti zbohatnout v budoucí obnově zničené země. Hlásá to skoro každá kniha, skoro každý film o válce a kdo to nepochopil, ten to nemá v hlavě v pořádku nebo to pochopit nechce. Nebo v jejím vedení vidí nutnost a chce rozpoltit nebe a otřást zemí, jen aby lidé přestali řešit odstíny barvy laku na nehty? (Krvavě rudá.)

Info

Garth Ennis, Goran Parlov – Punisher MAX: Četa (BB/art, 2022)
web

foto © se souhlasem BB/art

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace