Zprávy / Nové desky

Ruinu feat. Martin Klapper na kazetě

Ruinu feat. Martin Klapper na kazetě

redakce | Zprávy / Nové desky | 24.10.2016

Noiseový performer Skot Spear, pocházející z Portlandu ve státě Maine na severovýchodě Spojených států, je autorem více než padesátky nahrávek pod jménem i'd m thfft able (a jeho variantami), které vyšly mimo jiné na labelech Taped Sounds, Feeding Tube, Chocolate Monk, Humbug či Don't Trust the Ruin. Velké procento z nich zaznamenává Skotovy jedinečné živé akce na pomezí sound artu a performance, vystavěné na improvizovaném hlasovém projevu a kolážích zvuků amplifikovaných i neamplifikovaných předmětů, modifikované elektroniky a lépe či hůře identifikovatelného "hudebního odpadu".

To je i případ záznamu jeho pražského koncertu ze září 2013 s podtitulem "just under 15 minutes in Praha". Páska vtahuje do Spearova bizarního světa okamžitě a bez přípravy: hned poznáváme, že nejrozmanitější polohy a pózy hlasu perforují zvukovou tkáň proto, aby se chvilkovými otvory a průrvami prosoukalo celé hudebníkovo tělo. Někdy to může být i nepříjemné: také vnitřek těla je ozvučený vesmír plný nečekaných zvratů, náhody i trapnosti. I křik břicha se občas uchýlí k melodramatické vzpomínce, ke které dobře poslouží smyčcový sampl, a naopak. Velmi dynamická nahrávka i'd m thfft able jako celek naprosto překonává jakékoli dojmy o uměleckém pseudoautismu, kterými Spear mate třeba v hysterickém opakování mantry "Udělil jsem si svolení". Je hyperelastická, a skvěle proto komunikuje i ve vrstvách vzdálených performerovu zbytnělému tělu.


Po kolaboraci s vokalistou Tomem Smithem (To Live and Shave in L. A., ex-Pussy Galore), která vyšla na labelu Karl Schmidt Verlag (Swiped Jukestep Violence Stars, 2013) vydávají Ruinu (Jan K!amm, Patrik Pelikán, Ondřej Parus) také záznam společné improvizace s kazetovým manipulátorem Martinem Klapperem. Čtyři fragmenty pocházejí z koncertu z pražského Kokpitu, který proběhl symbolicky těsně předtím, než se klub uzavřel vnějšímu světu. Prostor, který zůstal věrný své ruině, dodal ideální akustiku kapele, která není závislá ani tak na souhře, nápadech nebo energii, jako spíš na tom, zda je ještě co rozkládat. Jakákoli podoba Ruinu tíhne k tomu být hraniční, ať už jde o freenoisové sesypávání s modifikovanými bicími v sestavě, nebo právě o souhru, jejíž rozpad diktují hlasy z magnetofonových pásek nebo z polofunkčních mikrofonů a snímačů. Ani v případě Ruinu a Martina Klappera nemůže tedy jít o plodné setkání tvůrčích individualit – je to naopak vzájemné zrcadlení mizení ve fragmentech, vzájemné zcizování techniky napříč různými nástroji a zákeřné zaměňování jejich ozvěn.

Info

i'd m thfft able / Ruinu feat. Martin Klapper

www.ruinu.bandcamp.com
www.klangundkrach.net

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hvozd nahrali poctu Filipovi Topolovi

redakce 27.01.2023

Novinka Krehkou krajinou posúva poetickú kombináciu šanzónu a kabaretu s punkovými koreňmi o niečo ďalej.

Nové EP Běž Pryč! Pána Nuslí

redakce 25.01.2023

Setkáte se s nuselskými legendami a s putykami, které neodvratně podléhají útokům ze strany developerů, baristů a výběrové kávy.

The Compositions 1960

redakce 13.01.2023

V posledním dvojčísle bulletinu Jazz byla nalepená dopisní obálka s partiturou amerického umělce La Monte Younga nazvaná Composition 1960 #9.

BCAA system s projektem Awoo

redakce 11.01.2023

Release alba je doprovázen příběhem o přeměně hudebníka Bílej kluk do virtuální postavy Awoo uvězněné v paralelní dimenzi a jeho snaze o návrat do naší reality.

FDK se vrací po třinácti letech

redakce 10.01.2023

V temném postmetalu FDK je prostor pro mělencholické odstíny, deska ale stejně jako ty minulé umí tnout do živého a zejména zavalit svou imponující hutností.

Místa kam se nechystáš podle Audio Attaché

redakce 09.01.2023

Kapela se přiklonila ke zvuku svých dávných vzorů i současných hrdinů, žánrově na pomezí indie, shoegazu někde snad až postpunku.

Jihočeští ŁŪT a NĀV vydali splitko

redakce 08.01.2023

Celý split byl nahrán a smíchán tradičně v Low Resolution studiu a vyjde i na kazetách pod značkou NAAB.

Smrad v síni tradic větrá Ctib

redakce 04.01.2023

Deska obsahuje čtrnáct podvratných disco-ego-punkových vypalovaček plných divných a znervózňujících zvuků.

Debut chalapeño vyjde v lednu na vinylu

redakce 02.01.2023

Album Endless Iridescence zve posluchače do vod vlnících se lo-fi samplů a analogových perkusí.

Nová deska brněnských Levantadores

redakce 01.01.2023

Kdo je Don Vajumi a co je aquaboogie v názvu alba? To se snad dozvíme v jejich budoucí tvorbě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace