Články / Offtopic / / Komix

Růžová (Temná věž 3: Zrada)

Růžová (Temná věž 3: Zrada)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 26.11.2017

Hubený je, protože nejí, smrdutý je, protože se nemyje. Prostě tam jen tak leží, mělce dýchá a objímá kouli jako matka střežící své dítě. Zlé ďábelské dítě.

Král hororu Stephen King nechal v minulosti hlavního hrdiny svého opusu magnum – osmidílné knižní série Temná věž – díru velkou jako ústa staré ženy. Pistolník Roland Deschain cestou ke středobodu existence sice vzpomínal na minulost, která ho formovala, ale jednu její část pěkně osekal. Tu, na kterou byl nejméně hrdý, protože se ve svých očích změnil ve zrůdu, kterou vnitřně pohrdal. Mysl feťáka je zrádná.

Jeho tvář! Jeho… hlavu….

Mladý Roland se sice vrátil ze světa ponurých vizí skrytých uvnitř mocného artefaktu zvaného Maerlynův grapefruit, ale jeho duše je i nadále trhána mezi touhou dívat se zpět (a vidět svou lásku hořet na hranici) nebo čelit citové prázdnotě v přítomnosti. Robin Furthová a Peter David jsou si dobře vědomi, že v komiksech mapují dosud nejméně popsanou pasáž v pistolníkově minulosti a mají volnější ruce, tak si hrají s nočními můrami a věnují se novým charakterům, které byly v předloze pouze letmo zmíněny. Emocionální drásání hlavního hrdiny vyvažuje sympatická Aileen. Dívka s pistolí v ruce je zaslíbená právě Rolandovi, který pro ni však v potrhaném srdci nemá místo. Třetí díl nazvaný Zrada rovněž rozkrývá milostný trojúhelník, který stál na počátku zkázy všeho, a servíruje nám následky cizoložství Rolandovy matky. Gilead je jako červivé jablko...

Nemá smysl hrát, pokud člověk nevyhraje.

Temná věž si v letošním roce prostřílela cestu na stříbrné plátno, jenom aby dokázala, že s knižní předlohou má společnou jen tu méně důležitou vatu, a vlivy komiksu zde nejsou už vůbec patrné. Postavy se sobě nepodobají, ba i silné jádro původního příběhu o závislosti bylo udupáno. Komiksová řada tak nyní působí jako náplast na všechny utržené rány a výtvarný um Jaea Leeho a Richarda Isanova plný znepokojivých výjevů i dech beroucích krásek je stále její hlavní devizou. Úchvatná westernová atmosféra a naturalisticky ztvárněný svět, který odhalují, je s každou další stránkou propracovanější, ale také nebezpečnější. Obrazy z vidoucí koule oživují mrtvé a živí trpí v nevýslovných mukách. Ve chvíli nepatrného záchvěvu naděje vize končí a nastupuje horor, jaký umí přinést pouze skutečný život a skutečný svět. Nejděsivější právě v tom, že ze skutečnosti se nelze probudit.

Miluji tě...

Zdrcující finále dopadne i na znalce předlohy. Nejen King dokáže mistrovským způsobem děsit, ničit všechny naděje, a velké rámečky se zmrazenými momenty se vypálí do mozku hrdiny, i čtenáře. Dosavadní vrchol série, která vykazuje vzestupnou tendenci. Čaroděj dává šach a… mat nechává na dámě.

Info

Peter David, Robin Furthová – Temná věž 3: Zrada (Crew, 2017)
www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=867

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace