Články / Offtopic / / Komix

Růžová (Temná věž 3: Zrada)

Růžová (Temná věž 3: Zrada)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 26.11.2017

Hubený je, protože nejí, smrdutý je, protože se nemyje. Prostě tam jen tak leží, mělce dýchá a objímá kouli jako matka střežící své dítě. Zlé ďábelské dítě.

Král hororu Stephen King nechal v minulosti hlavního hrdiny svého opusu magnum – osmidílné knižní série Temná věž – díru velkou jako ústa staré ženy. Pistolník Roland Deschain cestou ke středobodu existence sice vzpomínal na minulost, která ho formovala, ale jednu její část pěkně osekal. Tu, na kterou byl nejméně hrdý, protože se ve svých očích změnil ve zrůdu, kterou vnitřně pohrdal. Mysl feťáka je zrádná.

Jeho tvář! Jeho… hlavu….

Mladý Roland se sice vrátil ze světa ponurých vizí skrytých uvnitř mocného artefaktu zvaného Maerlynův grapefruit, ale jeho duše je i nadále trhána mezi touhou dívat se zpět (a vidět svou lásku hořet na hranici) nebo čelit citové prázdnotě v přítomnosti. Robin Furthová a Peter David jsou si dobře vědomi, že v komiksech mapují dosud nejméně popsanou pasáž v pistolníkově minulosti a mají volnější ruce, tak si hrají s nočními můrami a věnují se novým charakterům, které byly v předloze pouze letmo zmíněny. Emocionální drásání hlavního hrdiny vyvažuje sympatická Aileen. Dívka s pistolí v ruce je zaslíbená právě Rolandovi, který pro ni však v potrhaném srdci nemá místo. Třetí díl nazvaný Zrada rovněž rozkrývá milostný trojúhelník, který stál na počátku zkázy všeho, a servíruje nám následky cizoložství Rolandovy matky. Gilead je jako červivé jablko...

Nemá smysl hrát, pokud člověk nevyhraje.

Temná věž si v letošním roce prostřílela cestu na stříbrné plátno, jenom aby dokázala, že s knižní předlohou má společnou jen tu méně důležitou vatu, a vlivy komiksu zde nejsou už vůbec patrné. Postavy se sobě nepodobají, ba i silné jádro původního příběhu o závislosti bylo udupáno. Komiksová řada tak nyní působí jako náplast na všechny utržené rány a výtvarný um Jaea Leeho a Richarda Isanova plný znepokojivých výjevů i dech beroucích krásek je stále její hlavní devizou. Úchvatná westernová atmosféra a naturalisticky ztvárněný svět, který odhalují, je s každou další stránkou propracovanější, ale také nebezpečnější. Obrazy z vidoucí koule oživují mrtvé a živí trpí v nevýslovných mukách. Ve chvíli nepatrného záchvěvu naděje vize končí a nastupuje horor, jaký umí přinést pouze skutečný život a skutečný svět. Nejděsivější právě v tom, že ze skutečnosti se nelze probudit.

Miluji tě...

Zdrcující finále dopadne i na znalce předlohy. Nejen King dokáže mistrovským způsobem děsit, ničit všechny naděje, a velké rámečky se zmrazenými momenty se vypálí do mozku hrdiny, i čtenáře. Dosavadní vrchol série, která vykazuje vzestupnou tendenci. Čaroděj dává šach a… mat nechává na dámě.

Info

Peter David, Robin Furthová – Temná věž 3: Zrada (Crew, 2017)
www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=867

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Úsměv (Harleen)

3DDI3 08.09.2020

Šejić si přímo libuje v sexuálním pnutí, významech snů a ženských pochybnostech.

Smrt a muzika (Fatale: Modlitba za déšť)

3DDI3 29.08.2020

Z lesa se vypotácí nahá kráska celá od krve. Krachující frontman grungeové kapely, který s uloupeným balíkem peněz ujíždí z banky, udělá chybu a zastaví, chce jí pomoci.

Smrťák smrťoucí (Zelená krev 2)

3DDI3 23.08.2020

Sedm samurajů a Sedm statečných jsou příkladem, že to funguje ve filmu, Zelená krev ukazuje, že to jde i v komiksu… Pardon mangám.

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.