Články / Reporty

S kladivem a empatií (Yaeji)

S kladivem a empatií (Yaeji)

Ondřej Pěkný | Články / Reporty | 18.11.2023

Přiveze s sebou Yaeji do Prahy kladivo? Logická otázka, před koncertem občasně zaměstnávající moji mysl. Odpověď na sebe ale nechá chvíli čekat. Když Yaeji přichází, v ruce má jen mikrofon. Set začíná samplem flétny ze Submerge FM, prvního tracku alba With a Hammer, jemuž je tour věnována. Dobrá volba na začátek, náladou šetrně navazuje vztah s posluchačem. Přestože Yaeji později přiznává nejistotu při vystupování, nic toho druhu tu neruší. Submerge FM je vlastně takové empatizující účtování s časovostí a problematickou situací světa. Vyznívá lehce a pohodlně a hned si získává moje sympatie. Vokál je dobře slyšet. Jemnou ambienci doplňuje jednoduchý, ale výrazný beat, předznamenávající tanečnější pokračování setu. Na projekci se objevuje emotikon „:3“ (tzv. cat face, asociující roztomilost), doplněný soustředěně staženým obočím, který je tváří kladiva na coveru.

Mezi skladbami Yaeji krátce vysvětluje koncept alba. Zjednodušeně řečeno jde o transformaci vzteku a úzkostí. Kladivo je spíše symbol moci než nástroj destrukce. Před akcí jsem se dočetl, že „příběhově“ má původ v komiksu, vytvořeném Yaeji a umělcem jménem Seong Ryul. V něm její avatar poptává v krámku jistého čaroděje-psa předmět s mocí spoutat hněv. Kladiva byly fyzicky vytvořeny dvě. Dvojnásobná šance, že zde bude alespoň jedno, nebo to takhle nefunguje?

Z With a Hammer je set poskládán z poloviny a nezdá se mi, že by měl nějaké slabší místo. Nejsilnějším je asi starší Raingurl, což odpovídá statistikám na internetu. House, techno, hip hop, ambient, vlivy různé, ale celek kompaktní způsobem, který by někdo mohl přirovnat třeba ke Grimes. Velký podíl na energičnosti koncertu má jeho pohybová část, nápaditá, hravá, vtipná. Například když na začátku tracku 29 přiveze doprovodná tanečnice Madison Wada na stage Yaeji na kolečkové židli. Synchronizovaný i improvizovanější tanec má ale i své dramatičtější momenty (In the Mirror).

A pak se na scéně objevuje kladivo. S topůrkem barvy magenta, jiným, než dvě výše zmiňovaná. Jsou tedy tři? Jedno se transformovalo? Kladivo se tváří svým zvláštním výrazem. Yaeji se kladivem ohání „jinak“, tančí s ním. Máchnutím „rozbíjí“ projekci na střepy, ale je to „empowered“ gesto. Ve skladbě Happy přikládá mikrofon ke tváři kladiva a to „zpívá“: „You fall in love … I, I, I, I.“ Ke konci taneční energie graduje. Připojuje se i George Riley, která vystupovala jako support se svým lehce alternativním R&B setem – byl mile bezprostřední, místy zajímavě zasněný, ale zvukově trochu utopený. Dovedu si představit zřetelnější vyznění.

Vzhledem k tomu, jak Yaeji kombinuje korejštinu s angličtinou, mě zajímalo, jestli dorazí fanoušci k-popu. Nějaké identifikuji, přesněji ale těžko říct. Co ovšem poznat jde, jsou pozitivní účinky na okolí. Jedna „z těch událostí“ předávání autentického apelu prospívajícího empatii, nakolik je to možné.

Info

Yaeji (us) + George Riley (uk)
15. 11. 2023 Roxy, Praha

foto © Filip Kůstka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Monkey Week 2023: Jako doma

Michal Pařízek 29.11.2023

Vizuální charakteristika jubilejního patnáctého ročníku byla ve znamení jakéhosi obřího flipperu, což se záhy ukázalo jako nadmíru příhodné.

Down in the past (Mando Diao)

Eva Karpilovská 28.11.2023

V půlce koncertu skupina opustila podium, aby se vrátila k upravenému, akustickému setupu, kterým se opravdu přenesli do dob před rock’n’rollem. Long Before the Rock’n’roll.

Nepřestávám vrhat stín (WWW Neurobeat)

Tomáš Jančík 26.11.2023

Absolutní zapálení a smysl pro detail je vidět i ve chvíli, kdy raperovi na moment vypadne text – žádná nejistota, ve vteřině nastupuje freestyle.

Tired of life, start over (Blank Banshee)

Dominik Polívka 26.11.2023

Holubice, Macintosh a řecké sloupy. Procházím estetiku videí kanadského producenta Patrika Driscolla. Vše v dřevní kvalitě 3D modelů z počátku milénia.

Tanec v krajině snů (Jaga Jazzist)

Kryštof Kočtář 24.11.2023

Laťku norští hudebníci nasadili dost vysoko hned ze startu, avšak euforická cesta do cíle se nesla v jejím neustálém navyšování a překračování.

Chvála ozubeným kolesům i vesmírným potulkám (Laibach)

Michal Smrčina 23.11.2023

Kdo by se nebál do Divadla Hybernie? Toto místo si příliš nespojuji s kapelami typu Laibach...

Nebuďme zdvořilí (Laurie Anderson with Sexmob)

Lukáš Grygar 22.11.2023

Když došlo na O Superman, nebudu lhát, že mě nedojala – slyšet naživo basový nájezd doprovázející „so hold me, mom“ je samozřejmě chvilka do památníčku.

Stále silnější deprese (Blues Alive)

Jiří V. Matýsek 21.11.2023

Post-festivalová deprese bude po letošním Blues Alive tak nějak silnější. Všechno si prostě sedlo.

Všichni jsme tu kámoši (Shame)

Filip Peloušek 15.11.2023

Když se o pár měsíců později blížím šlehaný štiplavým podzimním větrem přes Hlávkův most k Fuchsu, mám tušení, že tentokrát dostanu trochu jiný druh zážitku.

Beat základní jednotkou interakce (Alternativa Festival)

Michaela Šedinová 14.11.2023

Děje se toho hrozně moc, a tak se držím bodu, který mi utkvěl hned na začátku: „Beat is the elementary particle of interaction.“

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace