Zprávy / Offtopic-Novinky

S láskou budete nedotknutelní: Samba míří do kin

S láskou budete nedotknutelní: Samba míří do kin

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 29.03.2015

Režisérská dvojice Olivier Nakache a Eric Toledano proslavená především komedií Nedotknutelní znovu přichází do českých kin s neméně kvalitním filmem Samba. Oba snímky kromě vymezování se vůči sociálním stereotypům propojuje i hlavní představitel, herec Omar Sy.

Duo Nakache a Toledano pokračuje v přetáčení sociálních klišé naruby, když v jejich nejnovějším snímku Samba (Omar Sy), ilegální imigrant, pomáhá sociální pracovnici Alice (Charlotte Gainsbourg) překonat nelehké životní období. Film do českých kin uvádí Asociace českých filmových klubů (AČFK) distribuční premiérou 9. dubna ve 20:00 hodin v kině Aero.

Samba se do Francie přistěhoval před deseti lety ze Senegalu. Pracuje načerno v různých zaměstnáních a doufá, že brzy dostane povolení k trvalému pobytu. Jeho neradostná rutina se změní, když potká Alice – manažerku, která trpí syndromem vyhoření a dobrovolnickou prací se snaží dát svůj život zpátky dohromady. Brzy mezi nimi vznikne křehké pouto, ale jejich vztah se nesetkává s pochopením okolí. Ačkoli by dějová linka filmu napovídala, že půjde o pochmurné sociální drama, autoři své vyprávění často koření humorem a ironií. Problémy hlavního hrdiny Samby nijak nezlehčují, ale úspěšně se vyhýbají obvyklým žánrovým klišé.


"Postava Samby si počíná úplně jako herec. Vrství na sebe lži, které ho mají ochránit. Ale bohužel nejde o frašku, ani o komediální výstup – pro něj je to realita," popisuje Toledano a Nakache dodává: "Jsem rád, že jsme ve filmu mohli zachytit jevy, kterým francouzská kinematografie obvykle nevěnuje moc pozornost, protože pro ni nejsou atraktivní. Pracovníci, kteří čekají od pěti ráno na mistra, který si na ten den najme jen pár z nich. Muži, co pracují celé dny na stavbách. Lidé, kteří jsou zašiti hluboko v kuchyních a připravují všechna ta báječná jídla hotelovým hostům. Pro nás jsou často neviditelní."

K jisté neviditelnosti a střídmosti jsou ilegální imigranti naváděni ve filmu zaměstnanci neziskovky. Ti imigrantům radí, jak se nedostat do potíží, splynout s davem, neupozorňovat na sebe a nikomu nevěřit. Samba se tak na rady strýce také na chvíli zbaví všech věcí, které k němu přitahují nežádoucí pozornost – prstenu, barevných, výrazných triček… Oblečený v plášti, tmavých kalhotách a s aktovkou v ruce se ale paradoxně cítí více obnažený a zranitelný. Svou sílu a pomyslnou nedotknutelnost nakonec opět najde a čerpá z lásky k Alice.

"Fenomenální francouzský, evropský i světový úspěch filmu Nedotknutelní postavil režisérské duo Nakache & Toledano paradoxně do poměrně složité pozice. Jednou možností bylo natočit něco ve stylu "Nedotknutelní 2", možností druhou pak byl autorský posun vybraným směrem. Jsem rád, že se tvůrci rozhodli pro druhou variantu a natočili film, který je režijně, scénáristicky i herecky stejně precizní jako Nedotknutelní, ale žánrově se přitom posunul od komedie k dramatu. Zatímco Nedotknutelní byli komedií s určitými prvky (sociálního) dramatu, Samba je (sociálním a milostným) dramatem s prvky komedie. Imigrace a diaspora jsou pro Francii a celou Evropu stále zásadními tématy a Samba na tato témata reaguje s pronikavým pohledem a bystrým humorem. Nakache s Toledanem naplno dospěli a pro AČFK je ctí, že může být při tom," shrnuje kvality snímku Jan Jílek, hlavní dramaturg AČFK.

Info

Samba (premiéra filmu)
9. 4. 2015 20:00
Kino Aero, Praha

www.facebook.com/filmovekluby
www.acfk.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kolumbus jindy a dnes, monografie GMU

redakce 27.05.2023

Kolektivní monografie mapující reflexi legendární postavy Kryštofa Kolumba v kontextu českého umění a kultury.

Světlý speciál Insania Pale Ale

redakce 07.12.2022

Brněnští Insania nadělují s pivovorem Duck&Dog.

První kniha o českém rapu

redakce 25.09.2022

V knize českej rap se ponoříte do světa českého rapu od jeho začátků přes první boomy až po mainstreamovou současnost.

Vychází Lymfom City – ponuře úsměvný černobílý sitkomiks

redakce 02.05.2021

Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!

Slovensko sa zapojilo do prípravy Nového európskeho Bauhausu

redakce 18.04.2021

Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je spájať udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít a investície tak, aby pomohla naplniť zámery Európskej zelenej dohody.

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace