Články / Reporty

S příchutí železa (Einstürzende Neubaten)

S příchutí železa (Einstürzende Neubaten)

Jiří V. Matýsek | Články / Reporty | 01.06.2022

Dva roky trvalo, než Einstürzende Neubaten odehráli očekávaný koncert k novému albu Alles In Allem. Z Roku krysy, který tehdejší turné pojmenoval, se stal Rok tygra, který stojí v titulu tour teď. Nová deska už je v rychlé době zase starší a všichni za sebou máme zkušenosti formující život, v poslední době hlavně takové, o kterých jsme ani netušili, že se nám přihodí. A pak jsou tu jistoty jako Einstürzende Neubaten, kteří drží kontinuitu od minulého k současnému a budoucímu. Alespoň tedy v „únikovém“ hudebním světě, když už je kolem všechno jinak.

Jeviště jako železářství, to už je v případě téhle kapely trademark. Futuristické kovové nástroje, ošoupaný barel, kusy plechu, kanystry, soustavy trubek i nákupní košík. Pro Einstürzende Neubaten to není samoúčelná atrakce, ale nosný prvek, tady se jde na samou dřeň industriálu. Nicméně doby, kdy tahle šestice drtila představy o tom, co ještě je hudba, a používali (z)ničené reálné objekty (ocelové traverzy, beton, nářadí...) jako nástroje, aby tak zhmotnili dobově příznačnou destrukci, už je dávno pryč.

Současná podoba sextetu v čele s démonickým kazatelem Blixou Bargeldem je už podstatně klidnější a – v rámci svého univerza – se jakžtakž drží běžné písňové formy. Řád udává basa Alexandra Hackeho, která tmelí a propojuje baterii prapodivných nástrojů a zdrojů zvuku, kořením, či snad mávnutím štětcem s barvou na jinak kovovou šeď, jsou pak kytara a klávesy. Neubaten zůstali ten večer v jedenadvacátém století, nejstarším albem, z něhož se hrálo, bylo Silence Is Sexy z roku 2000. Titulní píseň nezazněla, výrazné skladby jako Redukt či „povinný hit“ Sabrina, při němž se stage s velkou bílou plochou za zády muzikantů zahalila do rudé barvy v duchu textu písně, ano. Jednolité barevné nasvícení, tu rudá, jindy žlutá, modrá nebo stíny vrhané na plátno byly jediným scénografickým prvkem. Jiné efekty by jen odváděly pozornost, a Einstürzende Neubaten vyžadují maximální soustředění.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Setlist se opíral o stále aktuální nahrávku Alles In Allem, která, mimo albové pořadí, zazněla celá. A naživo se rozhodně osvědčila. Téměř šamanistická Ten Grand Goldie, úvodní Wedding, Alles In Allem, Seven Screws – nové skladby hladce vklouzly do setlistu a potvrdily, že Neubaten jsou stále aktuální. Šestice distingovaných pánů, většina z nich v oblecích, jen N.U. Unruh, schovaný po většinu koncertu za rouškou, jen v košili a kloboučku, předvedla soustředěný, a zároveň srdečný výkon, po zásluze odměněný mocným aplausem.

Kdysi divoké monstrum ze šroťáku stárne a proměňuje se. Už nemá potřebu ve vypjatě punkovém duchu destruovat, z ničitelů se stali architekti.

Info

Einstürzende Neubaten (de)
31. 5. 2022 Forum Karlín, Praha

foto © Romana Kovácsová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Order of Sonic Chaos: projektivní hra ve sklepě

Minka Dočkalová 26.06.2022

Když vstupujete do sklepní části Husy na provázku, kde se nachází scéna brněnského performativního pole Terén, můžete si být jisti, že vždy budete svědky něčeho...

Slunovrat po dvaatřiceti letech s Crime & the City Solution

Václav Adam 24.06.2022

Současná inkarnace Crime & The City Solution sice neoplývá tak zvučnými jmény, jako když jednu dobu téměř stínovali sestavu The Bad Seeds, ale úterní koncert byl velmi přesvědčivý.

Hvězdy, rituály a splněná přání aneb Respect Festival 2022

Akana 23.06.2022

Letos už se ale fantazie týmu kolem Borka Holečka mohla opět rozletět všemi směry. Díky tomu si návštěvníci mohli vychutnat tradiční geograficky i žánrově pestrý hudební mix.

Mesiášský komplex, nuda k uzoufání i Prince-zna (Tempelholf Sounds 2022)

Vojta Chmelík 22.06.2022

Po první díle přinášíme pokračování reportáže z berlínského festivalu Tempelhof Sounds. Muse, The Strokes, Anna Calvi a mnozí další. Včetně spálené kůže.

Právě teď žiju dobrý život: Dům kultury a naděje v HaDivadle

Minka Dočkalová 21.06.2022

Zkuste si vybavit jediný okamžik svého života. Vzpomeňte si a znovu prožijte pocit, kdy jste si v duchu řekli: ano, teď žiju opravdu dobrý život...

Přivykání na tmu i asociační hra (Trojvernisáž v Galerii TIC)

Minka Dočkalová 16.06.2022

V Galerii mladých ožívá snově surrealistické mojo, o patro výše implicitně stalkerský polodokumentární film a vedle, v Galerii u Dobrého pastýře je možné zažít dotyk postapokalyptického světa.

Rozinkové bombardéry, pražská šunka a bílé i černé kněžky (Tempelhof Sounds 2022)

Vojta Chmelík 14.06.2022

Když byl loni ohlášen nový festival s headlinery Muse a The Strokes na letišti Tempelhof, poskočil jsem radostí. A rovnou schytal od okolí pár jízlivých narážek.

Pěsti vzduchem (Dälek)

Lukáš Grygar 09.06.2022

Chvěje se sál, drnčí jeho železný interiér, mám cukání spustit něco jako pogo, ale dopadlo by to těmi pěstmi.

Woodkidovy podivuhodné příběhy

Veronika Mrázková 08.06.2022

Když pak nastoupil Woodkid s osmičkou hudebníků a přerušil několikaminutovou zvukovou ouverturu v záři tepajících červených bodovek, stačilo pár tónů hitovky Iron a bylo uvařeno.

Blues bez šťávy (Eric Clapton)

Jiří V. Matýsek 08.06.2022

Co ale zmůže skvělý setlist, když veškeré emoce končí na kraji pódia? Eric Clapton jako pára nad hrncem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace