Články / Reporty

S příchutí železa (Einstürzende Neubaten)

S příchutí železa (Einstürzende Neubaten)

Jiří V. Matýsek | Články / Reporty | 01.06.2022

Dva roky trvalo, než Einstürzende Neubaten odehráli očekávaný koncert k novému albu Alles In Allem. Z Roku krysy, který tehdejší turné pojmenoval, se stal Rok tygra, který stojí v titulu tour teď. Nová deska už je v rychlé době zase starší a všichni za sebou máme zkušenosti formující život, v poslední době hlavně takové, o kterých jsme ani netušili, že se nám přihodí. A pak jsou tu jistoty jako Einstürzende Neubaten, kteří drží kontinuitu od minulého k současnému a budoucímu. Alespoň tedy v „únikovém“ hudebním světě, když už je kolem všechno jinak.

Jeviště jako železářství, to už je v případě téhle kapely trademark. Futuristické kovové nástroje, ošoupaný barel, kusy plechu, kanystry, soustavy trubek i nákupní košík. Pro Einstürzende Neubaten to není samoúčelná atrakce, ale nosný prvek, tady se jde na samou dřeň industriálu. Nicméně doby, kdy tahle šestice drtila představy o tom, co ještě je hudba, a používali (z)ničené reálné objekty (ocelové traverzy, beton, nářadí...) jako nástroje, aby tak zhmotnili dobově příznačnou destrukci, už je dávno pryč.

Současná podoba sextetu v čele s démonickým kazatelem Blixou Bargeldem je už podstatně klidnější a – v rámci svého univerza – se jakžtakž drží běžné písňové formy. Řád udává basa Alexandra Hackeho, která tmelí a propojuje baterii prapodivných nástrojů a zdrojů zvuku, kořením, či snad mávnutím štětcem s barvou na jinak kovovou šeď, jsou pak kytara a klávesy. Neubaten zůstali ten večer v jedenadvacátém století, nejstarším albem, z něhož se hrálo, bylo Silence Is Sexy z roku 2000. Titulní píseň nezazněla, výrazné skladby jako Redukt či „povinný hit“ Sabrina, při němž se stage s velkou bílou plochou za zády muzikantů zahalila do rudé barvy v duchu textu písně, ano. Jednolité barevné nasvícení, tu rudá, jindy žlutá, modrá nebo stíny vrhané na plátno byly jediným scénografickým prvkem. Jiné efekty by jen odváděly pozornost, a Einstürzende Neubaten vyžadují maximální soustředění.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Setlist se opíral o stále aktuální nahrávku Alles In Allem, která, mimo albové pořadí, zazněla celá. A naživo se rozhodně osvědčila. Téměř šamanistická Ten Grand Goldie, úvodní Wedding, Alles In Allem, Seven Screws – nové skladby hladce vklouzly do setlistu a potvrdily, že Neubaten jsou stále aktuální. Šestice distingovaných pánů, většina z nich v oblecích, jen N.U. Unruh, schovaný po většinu koncertu za rouškou, jen v košili a kloboučku, předvedla soustředěný, a zároveň srdečný výkon, po zásluze odměněný mocným aplausem.

Kdysi divoké monstrum ze šroťáku stárne a proměňuje se. Už nemá potřebu ve vypjatě punkovém duchu destruovat, z ničitelů se stali architekti.

Info

Einstürzende Neubaten (de)
31. 5. 2022 Forum Karlín, Praha

foto © Romana Kovácsová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pot, smrad a Nové Dillí (Bloodywood)

Václav Valtr 16.03.2023

Rychle rostoucí legenda indických folk-metalistů Bloodywood je evidentně silným lákadlem, jenže když se pražské Rock Café vyprodá, nejde o nejpřívětivější místo.

Takhle nás nevítají ani matky (Warhaus)

Maria Pyatkina 15.03.2023

Sehraná parta etablovaných belgických muzikantů svému vystoupení možná nevědomky nadělila jakýsi rodinný rozměr. Warhaus uhranuli vyprodanou Lucernu.

Žádná planeta B (King Gizzard & The Lizard Wizard)

Tomáš Hambálek 15.03.2023

Vyprodaný a vydýchaný Velký sál Lucerny zažil dvě kapely v excelentní formě, byl to jeden ze vzácných večerů, kde nehraje prvně team z planety B a později Ačko.

Pohádky na Rýně (Peel Slowly and See 2023)

Michal Pařízek 13.03.2023

Po večeři se vydáváme do zmíněného klubu Resistor, kde se odehrává otevírací večer festivalu, po cestě Richard Foster udílí přednášku, co všechno musíme v Leidenu vidět, kam všude je třeba…

Slovo tíseň (Preoccupations)

David Stoklas 12.03.2023

Když se to ale potkalo, bylo to intenzivní. Skladby plné deziluze, rezignace a úzkosti.

Memento mori (Murcof + Sergi Palau)

prof. Neutrino 12.03.2023

Vskutku spektakulární audiovizuální show předvedla dvojice umělců, mexický skladatel Fernando Corona aka Murcof a španělský vizuální umělec Sergi Palau.

Pivo, pot a cizí krev na triku (Dune Rats)

Tomáš Hambálek 07.03.2023

Bubeník BC Michaels dosurfoval na rukou až na bar pro několik lahvových plzní, zatímco kapela hrála dál s holkou z publika...

Něco mimořádného (Kayo Dot)

Václav Valtr 05.03.2023

Od samotného začátku se publikum naladilo na stejnou vlnu a rozpálenou atmosféru z Voluptas bez mrknutí oka přetavili v soustředění nepříliš často viděné.

Lucerní snění (Algiers)

Lukáš Grygar 26.02.2023

Vím, vím. Pokaždé, když si někdo stěžuje na lucerní zvuk, bůh zabije zvukaře, ale když si v relativně krotkém intru Death March musíte kytary jenom domýšlet...

No garden for your kids to play (The Black Angels)

David Stoklas 10.02.2023

Struny se těžce chvěly, byl jich plný sál...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace