Články / Rozhovory

Sam Lee: Moje stýskání není nikdy příliš dlouhé

Sam Lee: Moje stýskání není nikdy příliš dlouhé

Adéla Polka | Články / Rozhovory | 10.10.2022

Britský hudebník Sam Lee zpracovává staré příběhy a pověsti, o kterých se domnívá, že by neměly zůstat zapomenuté. Naopak na ně pohlíží jako na významné dědictví, které je možné modifikovat a posílat dál. Svými aranžemi propůjčuje těmto částečně zapomenutým příběhům novou vizáž, interpretuje je a ohýbá. V minulosti podnikal rozsáhlé výpravy do divočiny a je to jeden z důvodů, proč hraje příroda v jeho hudbě tak významnou roli. Před rokem vydal knihu o zpěvu slavíka, a že se s ním dá zpívat duet, dokázal na nahrávce Singing With Nightingales (2020). Do osobitého folku Sama Leeho je pak možné se zaposlouchat na deskách Ground of Its Own (2012), za kterou obdržel nominaci na Mercury Prize, nebo The Fade in Time (2015) a Old Wow (2020). Tu poslední mu produkoval Bernard Butler ze Suede, který s ním vystoupí i v Praze, 11. října v Kasárnách Karlín v rámci Earth Music Concerts.

Tvá tvorba velmi často odkazuje na staré příběhy, legendy... Odkud čerpáš?

Většinou ze starých poutnických a cikánských zpěvníků a písní, které po staletí udržovaly při životě staré balady a pověsti.

Máš oblíbenou staroanglickou legendu? O čem je?

Nejzajímavější mi připadá příběh o tom, jak se stali cikáni kočovníky a neustále se stěhovali. Jmenuje se Cikánské proroctví o hřebech a odkazuje na dobu, kdy měl být Ježíš oběšen. Cikáni měli tehdy za úkol ukovat hřeby, a když byl Ježíš ukřižován, byli prokleti a vyhnáni z Izraele, aby navždy putovali a nikdy se nemohli usadit. Nejspíš to není pravda, protože před 2000 lety žili ještě daleko v Indii...

Proč je dobré uchovávat tak starou kulturu? Co by mohla předat dnešní generaci?

Je důležité ji uchovávat, abychom věděli, kam směřujeme. Musíme přijmout a ctít moudrost předchozích generací a poučit se z chyb a omylů, které lze v minulosti najít.

Co nového přinášíš starým věcem ty?

Dávám jim příležitost získat novou identitu a nový život.

Jako běžný uživatel angličtiny až tak dobře nepoznám, jestli zachováváš archaizující výrazy a vazby. Jak se stavíš v případě starých songů k jazyku?

Všechny mé písně jsou zpívané současnou angličtinou. Archaizmy nepoužívám.

Píšeš i vlastní originální příběhy?

Samozřejmě, hodně mých písniček obsahuje současné myšlenky a moje vlastní zkušenosti, nejsou to jen historické příběhy.


Jak si vybíráš hudební kolegy a s kým hraješ v současnosti?

Hraji s klavíristou Jamesem Keayem, Misha Mullov-Abbado hraje na baskytaru, Josh Green na bicí a Bernard Butler na kytaru. Tihle lidi jsou mi nesmírně blízcí a sdílíme mimořádnou tvůrčí vlnu. Zároveň se navzájem velmi podporujeme.

Co tě vedlo k tomu zazpívat si s živým slavíkem?

Slavík je úžasný muzikant! To, co prozrazuje, že je slavík tak mistrovský hudebník, je jeho dekorace ticha, protože ticho je ohromně důležitou součástí hudby. A nejlepší umělci jsou ti, kteří s ním umí pracovat. Slavíci improvizují, zároveň používají i leitmotivy.

V minulosti jsi podnikal odvážné výpravy do divočiny. Byl jsi někdy v divoké přírodě v České republice? Ano. Zrovna před pár týdny jsem tábořil v lesích u Náměště nad Oslavou, nedaleko místa, kde se konají Folkové prázdniny. Cestoval jsem z Rumunska do Polska a spal v dubovém lese. Minulý týden jsem se taky procházel ve vašich bukových lesích.

Stýská se ti po toulkách přírodou?

Pořád, ale naštěstí mám tolik času, že moje stýskání není nikdy příliš dlouhé.

Žiješ v Londýně, je to tak? Která část města je ta nejzajímavější?

Hampstead Heath je pro mě nejkrásnější částí Londýna, a zároveň klidným útočištěm.

Lze ve tvé hudbě najít ekologická témata? Jak důležité je pro tebe spojení hudby a přírody?

Téměř všechny mé písně mají ve svém jádru ekologické téma. Toto spojení je totiž nejdůležitější, o kterém mohu zpívat, a tématem, které mě nejvíce inspiruje.

Info

Sam Lee
web

Earth Music Concerts: Sam Lee (uk)
11.10. 2022 Kasárna Karlín, Praha
fb událost

foto © Andre Pattenden

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Michal Kudělka (Panenské plameny): „Hrdina“ musí vypadat jako Ladislav Klíma

Shaqualyck 07.11.2022

Sedmá Piper Night proběhla tradičně v prostorách Katolického domu minulý pátek a odehrála se na ní mimo jiné premiérová projekce nového klipu Panenských plamenů.

Justin Sullivan (New Model Army): Vyhlížíme to, co je před námi

Michal Pařízek 19.10.2022

Justin Sullivan během koronavirové pauzy nahrál vlastní album Surrounded, teprve druhé mimo domovskou formaci, s níž ovšem vystoupí za týden v Lucerna Music Baru. Rozhovor.

Jana Burkiewiczová: Co všem těm divokým tvorům necháváme?

Maria Pyatkina 07.10.2022

Lákáme na říjnové číslo Full Moonu věnované tanci rozhovorem s choreografkou Janou Burkiewiczovou o představení Ostrov!, které můžete vidět 11. a 12. října v La Fabrice.

Nilüfer Yanya: Člověk se musí cítit zdravěji, aby byl kreativní

Michaela Šedinová 05.10.2022

Britská písničkářka s irsko-barbadosko-tureckými kořeny letos vydala svou druhou nahrávku Painless. A představí ji v Praze. Rozhovor.

Vojtěch Tkáč (Pulz): Chci prostě dělat koncerty, na které bych sám šel

Jarmo Diehl 24.09.2022

Pokud máte rádi žižkovský klub Palác Akropolis, nemohli jste minout novou koncertní sérii Pulz, jíž je Vojtěch Tkáč dramaturgem. Rozhovor.

Anna Mašátová (Music Navigator): Další vzdělávání je nezbytné

Michal Pařízek 14.09.2022

Skutečně potřebuje svět další showcase? V čem bude MuNa jinou akcí? Zkusme důvody k založení MuNa konkretizovat.

Marián Tesák (Flaam festival): Tento rok je line-up bez akéhokoľvek kompromisu

Michal Pařízek 09.08.2022

Letos se v Nitře představí například Sega Bodega nebo HMLTD, ale také mexická producentka LDY OSC nebo Hyphen Dash, ukrajinská odpověď na slovutné Badbadnotgood.

Andrej Awo Štepita (Tanečno): Obdivujem aktivitu každého v umeleckej sfére

Maria Pyatkina 08.08.2022

Jaké to je organizovat multižánrovou taneční akci ve vzdáleném slovenském městě? A na co se můžeme těšit příští týden v Námestovu? Vypráví organizátor Tanečna Andrej Awo Štepita.

Stone Smoker: Lepší holá louka, než se podřizovat

Anna Baštýřová 06.08.2022

Barvičky, třpytky, tanec, psychedelické projekce i hudba. To je festival Stone Smoker. Rozhovor s pořadateli.

Keoni: Přimět lidi přemýšlet

Kristýna Šaarová 27.07.2022

Keoni hledá inspiraci v sexu, Bohu, vesmíru a spojení s vyšší podstatou bytí. Texty jdou ruku v ruce se směsí hudebních stylů, které se v každém tracku slévají v jednolitý…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace