Články / Offtopic / / Komix

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 19.11.2020

„Punisher. Válečný deník den 12 987. Pořád ve starém domě. Teď spím v obýváku. Ložnice příliš voní po Marii. Už tam nepůjdu. Nemůžu si pomoct, připadá mi, že...“ Frank Castle se vrací zpět na místo, kde pokud spí, má noční můry. Tam, kde slyší smích svých mrtvých dětí a vzdechy své zavražděné manželky. Domů.

Série Punisher MAX ukázala hlavního hrdinu v realističtějším světle, než bývá v komiksech vydavatelství Marvel zvykem. Ostatně téma k tomu přímo vybízelo: veterán z Vietnamu Frank Castle přišel při přestřelce mafie o rodinu a od té doby zabíjí škodnou, aby dal životu smysl. Scenárista Jason Aaron si vzal za úkol ukončit sérii Punisher MAX se vší parádou. Castle přišel o zázemí a v jeho znovuobjevené duši zeje po konfrontaci se sociopatickým protivníkem Bullseyem díra. Má ovšem cíl. Má jeden nevyřízený účet. Wilsona Fiska alias Kingpina, který se stal šéfem newyorského podsvětí. Přes třicet let zabíjení toho nejhoršího svinstva a nedokáže si poradit s jednou bečkou sádla?

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu, kdy se hlavní hrdina příprava na poslední souboj. Castle odhaluje maso a ukazuje kost. Po útěku z vězení, beze skrýší a beze zbraní žije na ulici, sbírá noviny na podpal, aby se zahřál. Má nedostatek munice a ty, které potrestá, vybírá pečlivěji, nebo na ně neplýtvá kulkou. Kingpin možná vyhrál, ale nedokáže vyjít z domu, a i když nabral čerstvou posilu v podobě (velmi těsné) tělesné stráže Elektry Natchiosové, necítí se v bezpečí. Je to právě Kingpinova příběhová linka, která překvapuje nejvíce. Punisherův charakter stroje na zabíjení je daný, zatímco Fisk je přes všechno to násilí a brutalitu nečekaně zranitelný a často i zmatený v protichůdných pocitech strachu a berserkerovského, nenávistného šílenství.

Kresba Stevea Dillona není nijak nápaditá, čtenáři ji už dobře znají z Ennisova Kazatele, Constantina nebo koneckonců Punisherovy slavné série Vítej zpátky, Franku. Přesto se tentokrát odlišuje. Kromě toho, že je krvavější a nekompromisnější, sálá z ní žár staré školy. Je nostalgickou připomínkou věcí minulých. Obálky Davea Johnsona naopak nápady hýří a evokují poslední velkou tučnou zabíjačku.

Jason Aaron v závěru nabízí rozuzlení hodné legendy Punishera. Akce je jako vždy brutální, ale mnohem silnější jsou klíčové střípky ze života, které v závěru vidíme. První pusa, první zabití. Momenty, které ho formovaly. Silný závěr s nečekaně optimistickým koncem.

Info

Jason Aaron, Steve Dillon - Punisher: Bez domova (BB/art, 2020)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Béowulf - severská legenda profiltrovaná do komiksu

Martin Šinkovský 31.10.2020

Disponují jednoduchými příběhy a často akcentují základní emoce, které současný člověk v superrychlé době vnímá tak nějak automaticky, a není proto důvod se nad nimi pozastavovat.

Krvavé finále Jodorowského temné fantasy (Královská krev 2)

Martin Šinkovský 24.10.2020

Ohňostroj krve, vášní, zrady, intrik a pomsty odpálil slavný chilsko-francouzský scenárista Alejandro Jodorowsky společně s čínským výtvarníkem Dongzim Liuem.

Ouvertura bez oratoria (Thor: Válka říší se blíží)

3DDI3 20.10.2020

Thor. V germánské a severské mytologii bůh hromu, deště, nebe a plodnosti země, strážce a vykonavatel spravedlnosti, ochránce kovářů, mořeplavců, rybářů a rolníků.

Není Jodorowsky jako Alejandro (Metabaron)

3DDI3 10.10.2020

I když zatím poslední přírůstek do takzvaného Jodowerza nenese plnou péči svého tvůrce, je třeba podotknout, že Frissen je velice schopným následovníkem.

Úsměv (Harleen)

3DDI3 08.09.2020

Šejić si přímo libuje v sexuálním pnutí, významech snů a ženských pochybnostech.

Smrt a muzika (Fatale: Modlitba za déšť)

3DDI3 29.08.2020

Z lesa se vypotácí nahá kráska celá od krve. Krachující frontman grungeové kapely, který s uloupeným balíkem peněz ujíždí z banky, udělá chybu a zastaví, chce jí pomoci.

Smrťák smrťoucí (Zelená krev 2)

3DDI3 23.08.2020

Sedm samurajů a Sedm statečných jsou příkladem, že to funguje ve filmu, Zelená krev ukazuje, že to jde i v komiksu… Pardon mangám.

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.