Články / Offtopic / / Komix

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 19.11.2020

„Punisher. Válečný deník den 12 987. Pořád ve starém domě. Teď spím v obýváku. Ložnice příliš voní po Marii. Už tam nepůjdu. Nemůžu si pomoct, připadá mi, že...“ Frank Castle se vrací zpět na místo, kde pokud spí, má noční můry. Tam, kde slyší smích svých mrtvých dětí a vzdechy své zavražděné manželky. Domů.

Série Punisher MAX ukázala hlavního hrdinu v realističtějším světle, než bývá v komiksech vydavatelství Marvel zvykem. Ostatně téma k tomu přímo vybízelo: veterán z Vietnamu Frank Castle přišel při přestřelce mafie o rodinu a od té doby zabíjí škodnou, aby dal životu smysl. Scenárista Jason Aaron si vzal za úkol ukončit sérii Punisher MAX se vší parádou. Castle přišel o zázemí a v jeho znovuobjevené duši zeje po konfrontaci se sociopatickým protivníkem Bullseyem díra. Má ovšem cíl. Má jeden nevyřízený účet. Wilsona Fiska alias Kingpina, který se stal šéfem newyorského podsvětí. Přes třicet let zabíjení toho nejhoršího svinstva a nedokáže si poradit s jednou bečkou sádla?

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu, kdy se hlavní hrdina příprava na poslední souboj. Castle odhaluje maso a ukazuje kost. Po útěku z vězení, beze skrýší a beze zbraní žije na ulici, sbírá noviny na podpal, aby se zahřál. Má nedostatek munice a ty, které potrestá, vybírá pečlivěji, nebo na ně neplýtvá kulkou. Kingpin možná vyhrál, ale nedokáže vyjít z domu, a i když nabral čerstvou posilu v podobě (velmi těsné) tělesné stráže Elektry Natchiosové, necítí se v bezpečí. Je to právě Kingpinova příběhová linka, která překvapuje nejvíce. Punisherův charakter stroje na zabíjení je daný, zatímco Fisk je přes všechno to násilí a brutalitu nečekaně zranitelný a často i zmatený v protichůdných pocitech strachu a berserkerovského, nenávistného šílenství.

Kresba Stevea Dillona není nijak nápaditá, čtenáři ji už dobře znají z Ennisova Kazatele, Constantina nebo koneckonců Punisherovy slavné série Vítej zpátky, Franku. Přesto se tentokrát odlišuje. Kromě toho, že je krvavější a nekompromisnější, sálá z ní žár staré školy. Je nostalgickou připomínkou věcí minulých. Obálky Davea Johnsona naopak nápady hýří a evokují poslední velkou tučnou zabíjačku.

Jason Aaron v závěru nabízí rozuzlení hodné legendy Punishera. Akce je jako vždy brutální, ale mnohem silnější jsou klíčové střípky ze života, které v závěru vidíme. První pusa, první zabití. Momenty, které ho formovaly. Silný závěr s nečekaně optimistickým koncem.

Info

Jason Aaron, Steve Dillon - Punisher: Bez domova (BB/art, 2020)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace