Články / Offtopic / / Komix

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 19.11.2020

„Punisher. Válečný deník den 12 987. Pořád ve starém domě. Teď spím v obýváku. Ložnice příliš voní po Marii. Už tam nepůjdu. Nemůžu si pomoct, připadá mi, že...“ Frank Castle se vrací zpět na místo, kde pokud spí, má noční můry. Tam, kde slyší smích svých mrtvých dětí a vzdechy své zavražděné manželky. Domů.

Série Punisher MAX ukázala hlavního hrdinu v realističtějším světle, než bývá v komiksech vydavatelství Marvel zvykem. Ostatně téma k tomu přímo vybízelo: veterán z Vietnamu Frank Castle přišel při přestřelce mafie o rodinu a od té doby zabíjí škodnou, aby dal životu smysl. Scenárista Jason Aaron si vzal za úkol ukončit sérii Punisher MAX se vší parádou. Castle přišel o zázemí a v jeho znovuobjevené duši zeje po konfrontaci se sociopatickým protivníkem Bullseyem díra. Má ovšem cíl. Má jeden nevyřízený účet. Wilsona Fiska alias Kingpina, který se stal šéfem newyorského podsvětí. Přes třicet let zabíjení toho nejhoršího svinstva a nedokáže si poradit s jednou bečkou sádla?

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu, kdy se hlavní hrdina příprava na poslední souboj. Castle odhaluje maso a ukazuje kost. Po útěku z vězení, beze skrýší a beze zbraní žije na ulici, sbírá noviny na podpal, aby se zahřál. Má nedostatek munice a ty, které potrestá, vybírá pečlivěji, nebo na ně neplýtvá kulkou. Kingpin možná vyhrál, ale nedokáže vyjít z domu, a i když nabral čerstvou posilu v podobě (velmi těsné) tělesné stráže Elektry Natchiosové, necítí se v bezpečí. Je to právě Kingpinova příběhová linka, která překvapuje nejvíce. Punisherův charakter stroje na zabíjení je daný, zatímco Fisk je přes všechno to násilí a brutalitu nečekaně zranitelný a často i zmatený v protichůdných pocitech strachu a berserkerovského, nenávistného šílenství.

Kresba Stevea Dillona není nijak nápaditá, čtenáři ji už dobře znají z Ennisova Kazatele, Constantina nebo koneckonců Punisherovy slavné série Vítej zpátky, Franku. Přesto se tentokrát odlišuje. Kromě toho, že je krvavější a nekompromisnější, sálá z ní žár staré školy. Je nostalgickou připomínkou věcí minulých. Obálky Davea Johnsona naopak nápady hýří a evokují poslední velkou tučnou zabíjačku.

Jason Aaron v závěru nabízí rozuzlení hodné legendy Punishera. Akce je jako vždy brutální, ale mnohem silnější jsou klíčové střípky ze života, které v závěru vidíme. První pusa, první zabití. Momenty, které ho formovaly. Silný závěr s nečekaně optimistickým koncem.

Info

Jason Aaron, Steve Dillon - Punisher: Bez domova (BB/art, 2020)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Béowulf - severská legenda profiltrovaná do komiksu

Martin Šinkovský 31.10.2020

Disponují jednoduchými příběhy a často akcentují základní emoce, které současný člověk v superrychlé době vnímá tak nějak automaticky, a není proto důvod se nad nimi pozastavovat.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace