Zprávy / Festivalové

Scandi, přehlídka severských filmů

Scandi, přehlídka severských filmů

redakce | Zprávy / Festivalové | 09.01.2022

Druhá polovina ledna bude patřit severským krajinám a jejich nezaměnitelné kinematografii. Od 19. do 25. ledna 2022 bude po celé České republice probíhat osmý ročník přehlídky současného severského filmu Scandi. Diváci se můžou těšit na bohatý filmový program naplněný festivalovými předpremiérami, žánrovými tituly, ale i na legendární švédské němé filmy.

Zahajovacím filmem přehlídky bude historické drama Margrete – Královna severu s fenomenální Trine Dyrholm v roli královny Dánska, Švédska a Norska ve 14. století. Jde o úchvatnou nevyřešenou záhadu severských dějin o jedné z nejmocnějších žen v evropských dějinách. Režisérka Charlotte Sieling má za sebou dlouhou kariéru známé dánské režisérky televizních sérií jako Vláda, Vražda, Most a americký seriál Ve jménu vlasti. Zaručeným diváckým hitem se určitě stane komedie Thomase Daneskova Divoch, který se svým snímkem dotýká otázky, zda skuteční muži již vyhynuli. Příběh o přežití, krize středního věku, mužnosti, egu a přátelství. V nabídce se objeví i film Utéct, čerstvý vítěz nejlepšího evropského dokumentu a animovaného filmu na EFA, nominovaný na evropskou cenu publika Lux Audience Award a v neposlední řadě i v shortlistu na nominace na Oscary jako nejlepší dokument i nejlepší mezinárodní film. Amin Nawabi, uznávaný šestatřicetiletý akademik, zápasí s bolestným tajemstvím, které skrývá už 20 let. O svůj příběh se podělí s režisérem Jonasem Poherem Rasmussenem, blízkým přítelem a spolužákem ze střední školy. Poprvé vypráví prostřednictvím animace příběh mimořádné cesty dětského uprchlíka z Afghánistánu.

Další severskou dramedií v nabídce bude norský snímek Ninjababy. Ta vypráví příběh mladé Rakel, která má dost jiných plánů, jen ne stát se matkou. Film humorně i trpce zároveň otevírá téma nechtěného těhotenství v generaci mileniálů. Snímek natočila Yngvild Sve Flikke podle slavného komiksu pro dospělé. Diváci určitě ocení i skutečný příběh malířky Tove Jansson v romantickém dramatu Tove, jež zrežírovala Zaida Bergroth (Mariin ráj, Dobrý syn). Tove Jansson je autorkou pohádkového světa Mumínků, které milují děti i dospělí po celém světě. Program Scandi 2022 nabídne i další biografický film Nejkrásnější chlapec na světě. Ten zachycuje dětství a bouřlivé roky Björna Andrésena poté, co se ze dne na den proslavil účinkováním v legendárním Viscontiho filmu Smrt v Benátkách jako zosobnění chlapecké krásy. O temné stránce slávy a nelehkých rocích života dětské hvězdy vypráví samotný představitel této nezapomenutelné postavy z románu Thomase Manna. Jízdou na horské dráze na život a na smrt světem moderního fotbalového průmyslu bude film podle skutečné události Tygři. Ten zachycuje šestnáctiletého Martina, jednoho z největších fotbalových talentů Švédska v prestižním italském klubu. Režisér a scenárista Ronnie Sandahl už v minulosti skóroval ve sportovní dramatizaci jako scenárista filmu Borg/McEnroe.

Lahůdkou v programu Scandi 2022 bude komediální horor Projekt Z aneb jak se točí zombie film. Název sice hovoří za vše, ale ne vše je tak jasné, jak se zdá. Skupina studentů natáčí zombie film v uzavřeném motelu v norských horách. Jejich fikce se záhy mění na reality, když neznámý tvor začne terorizovat filmový plac. Snímek Ocelové dámy je road-movie, ve které věk už není ani číslo. Bláznivá jízda začíná, když se tři starší sestry vydávají na sebepoznávací výlet poté, co pětasedmdesátiletá Inkeri omylem zabije svého muže pánví. Kdo by nepoznal Vzpomínky na Afriku? Jak však vznikl román, podle kterého byl tento film natočený? Biografický snímek Dohoda diváky zavede k autorce Karen Blixen. Ta má 63 let, je na vrcholu slávy a je další v pořadí, aby získala Nobelovu cenu za literaturu. Posledním premiérovým snímkem je pak Hranice odvahy distribuční společnosti AČFK. Snímek nás vezme do 40. let 20. století do doby 2. světové války. Sleduje příběh sourozenců, které musí uniknout z rodného Norska, aby zachránili dvě židovské děti skrývající se u nich doma. Film bude mít předpremiéru již 18. ledna v kině Edison Filmhub, poté bude součástí programu Scandi.

Info

Scandi
19.–25. 1. 2022
web festivalu

foto © se svolením Scandi

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hutné hudby na festivalu Alternativa

redakce 04.07.2022

Jména současné alternativní scény, experimentální hudba východní Evropy, folk i čtyři unikátní projekty.

Colour Meeting: Londýnský jazz, řecká psychedelie, česko-slovenská alternativa i divadlo

redakce 03.07.2022

Hudba z nejrůznějších koutů světa, akrobaté, divadlo pro malé i velké, dílny i nepřenositelná atmosféra festivalového areálu mezi středověkými hradbami a rybníkem.

Šestadvacátá Ji.hlava zve na nového Švankmajera

redakce 03.07.2022

Letošní ji.hlavský vizuál od Juraje Horvátha zachycuje radost z objevování a tvořivého přístupu ke světu.

Festival Film a architektura. Pojedenácté

redakce 30.06.2022

Festival se letos rozšiřuje o nové promítací prostory a navyšuje počet projekcí. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci a další speciální doprovodný program.

Student Fest se zajímavým lajnapem

redakce 28.06.2022

Letos festival přinese, díky spolupráci s kolektivem glitter.hit, i zahraniční jména - italsko-australského producenta t0niho a polskou hyperpopovou dvojici mylittlethumbie & ksiaze700.

Central European Jazz Showcase představuje

redakce 27.06.2022

Cílem showcase je podpořit export jazzových kapel, aby se častěji objevovaly na programech klubů a festivalů v zahraničí.

OFF Festival začne speciálními warm-upy

redakce 25.06.2022

Katovický OFF Festival přichází se zajímavou novinkou, letošní ročník začne o den dříve, a to speciálními warm-upy na speciálních místech.

Světové premiéry na NODO už od soboty

redakce 24.06.2022

Trojhalí Karolina se promění v jeden vyzvánějící zvon – hudební svátek, který je možné zakusit asi jen jednou za život.

Na festivale Flaam Sega Bodega, Sykur i HMLTD

redakce 23.06.2022

Pre Flaam je typickým dôraz na vizuálnu stránku festivalového zážitku – od komunikácie až po podobu samotného areálu.

Dobršská brána upoutá zvukem trubky

redakce 23.06.2022

Letní festival se zaměřuje vždy na konkrétní nástroj. V loňském roce to byly bicí, v letošním, šestém ročníku upoutá především zvukem trubky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace