Články / Recenze

Science fiction pro náročnější (Příběhy vašeho života Teda Chianga)

Science fiction pro náročnější (Příběhy vašeho života Teda Chianga)

3DDI3 | Články / Recenze | 28.12.2021

Americký spisovatel Ted Chiang (*1967) se narodil v Port Jefferson ve státě New York. Oba jeho rodiče pocházejí z Číny, odkud emigrovali na Tchaj-wan a posléze do USA. Chiang vystudoval počítačovou vědu na Brownově univerzitě, dohromady nenapsal ani dvacet povídek, přesto patří mezi nejoceňovanější spisovatele současné sci-fi. Vydavatelství Host jeho tvorbu rozdělilo do dvou knih; Výdech (recenzi najdete v magazínu Full Moon #127) a Příběhy vašeho života.

Horníci snažící se prokopat z Babylonské věže nebeskou klenbu. Mozek, probuzený z vegetativního stavu a nabuzený drogami, toužící po zvýšení intelektu. Vyvrácení paradigmatu, že 1 + 1 = 2. Vytváření slovníku mezi lidmi a mimozemskými návštěvníky a další intelektuální cvičení z pera mistra žánru science fiction Teda Chianga nabízí sbírka Příběhy vašeho života.

Titulní povídka, která byla předlohou snímku Denise Villeneuva (Blade Runner 2049, Duna) z roku 2016 nazvaného Příchozí a nominovaného na Oscara, si uzurpuje největší pozornost. Předkládá příběh o snaze lidstva dorozumět se s mimozemskou civilizací, která nás nechce zničit, ale přiletěla nám otevřít oči. Každá z Chiangových povídek narušuje status quo, dostává člověka/lidstvo z komfortní zóny a nutí ho změnit se. Změně ovšem brání ti, kteří těží ze současného stavu, a napomáhají jí zase ti, kteří mohou těžit z toho budoucího. Případně protagonisté tápou v temnotách za světlem poznání.

Je osvěžující nahlížet filozofické problémy jinou než západní optikou, Chiang, i když Američan, se dívá na témata netradičně, „východně“ a jde více do hloubky. Postřehy z běžného života ukotvují jeho příběhy v realitě, ať jsou sebefantastičtější, a propracovanost alternativních fyzikálních vlastností ukazuje na jeho hlubokou znalost dané problematiky.

Ted Chiang dosud nikdy nenapsal román a zatím ani nevypadá, že by se o to pokoušel. I přes vzrůstající slávu nadále zůstává tajnůstkářským programátorem z městečka nedaleko Seattlu, precizně konstruujícím filozofickou science fiction nejtěžšího kalibru. Toliko potřebnou potravu pro fajnšmekry, ne pro masy.

Info

Ted Chiang - Příběhy vašeho života (Host, 2021)
web nakladatele

foto © Alan Berner

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co (ne)stačí na dobrý román aneb Muž bez jazyka

Valentýna Žišková 08.01.2022

Herec a spisovatel Matěj Dadák se po svém knižním debutu Horowitz, nominovaném na Magnesii literu, vrátil po jedenácti letech s románem Muž bez jazyka.

Dveře k sobě samému (The Red Pears)

Veronika Tichá 07.01.2022

Začínali na střední v malých klubech a na podomácku pořádaných akcích, loni už hráli po USA se známými indie kapelami jako Wild Nothing a Beach Fossils.

Staré balady, nové fantazie (Duo Ruut)

Adéla Polka 27.12.2021

Dvojhlasy, které se místy dál dělí na další a další hlasy, připomínají tajuplné ozvěny z neobjevených severských lesů.

Dvě mysli spojené v jednu (Bratři)

Tomáš Hladký 25.12.2021

Oproti předešlé tvorbě, která byla orientována popověji, je deska Two Minds temnější.

Co se ti v noci zdálo? (Mess Esque)

Jiří Přivřel 24.12.2021

Mick Turner z Dirty Three nezahálí a se zpěvačkou Helen Franzmannovou letos vydal dvě desky. Zasněte se!

Michael Mayo kreslí zvukové obrazy

Karolina Veselá 19.12.2021

Zlomovým bodem se pro něj stalo přestěhování se do New Yorku, spřátelení se s lidmi z LGBTQ+ komunity a potřeba tvořit autenticky.

Zima, jaro, prvoroj (Franzie)

David Stoklas 16.12.2021

Superego Kid už není, je tu Franzie. Žánrové klubíčko z několika druhů vláken, co snoubí dohromady prvky postrocku, ambientu a math rocku.

Třetí rozměr aneb Štěstí jistě přijde

Valentýna Žišková 11.12.2021

Šťastná hledá zdroj své tvorby v těch nejběžnějších situacích, ve kterých se snaží objevovat na první pohled skryté napětí – například v rozhovoru dcery a matky.

Ventolin dospívá, ale pořád si hraje

Tomáš Hladký 10.12.2021

Tvůrce lehce bizarních, ale populárních hitů jako Disco Science nebo Sovy se ve své tvorbě nenápadně posunul.

Jiskra nostalgie (Crywank)

Veronika Tichá 23.11.2021

Crywank mohou působit písničkářsky nebo folkově, sami se ale tomuto označení vždycky bránili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace