Články / Recenze

Science fiction pro náročnější (Příběhy vašeho života Teda Chianga)

Science fiction pro náročnější (Příběhy vašeho života Teda Chianga)

3DDI3 | Články / Recenze | 28.12.2021

Americký spisovatel Ted Chiang (*1967) se narodil v Port Jefferson ve státě New York. Oba jeho rodiče pocházejí z Číny, odkud emigrovali na Tchaj-wan a posléze do USA. Chiang vystudoval počítačovou vědu na Brownově univerzitě, dohromady nenapsal ani dvacet povídek, přesto patří mezi nejoceňovanější spisovatele současné sci-fi. Vydavatelství Host jeho tvorbu rozdělilo do dvou knih; Výdech (recenzi najdete v magazínu Full Moon #127) a Příběhy vašeho života.

Horníci snažící se prokopat z Babylonské věže nebeskou klenbu. Mozek, probuzený z vegetativního stavu a nabuzený drogami, toužící po zvýšení intelektu. Vyvrácení paradigmatu, že 1 + 1 = 2. Vytváření slovníku mezi lidmi a mimozemskými návštěvníky a další intelektuální cvičení z pera mistra žánru science fiction Teda Chianga nabízí sbírka Příběhy vašeho života.

Titulní povídka, která byla předlohou snímku Denise Villeneuva (Blade Runner 2049, Duna) z roku 2016 nazvaného Příchozí a nominovaného na Oscara, si uzurpuje největší pozornost. Předkládá příběh o snaze lidstva dorozumět se s mimozemskou civilizací, která nás nechce zničit, ale přiletěla nám otevřít oči. Každá z Chiangových povídek narušuje status quo, dostává člověka/lidstvo z komfortní zóny a nutí ho změnit se. Změně ovšem brání ti, kteří těží ze současného stavu, a napomáhají jí zase ti, kteří mohou těžit z toho budoucího. Případně protagonisté tápou v temnotách za světlem poznání.

Je osvěžující nahlížet filozofické problémy jinou než západní optikou, Chiang, i když Američan, se dívá na témata netradičně, „východně“ a jde více do hloubky. Postřehy z běžného života ukotvují jeho příběhy v realitě, ať jsou sebefantastičtější, a propracovanost alternativních fyzikálních vlastností ukazuje na jeho hlubokou znalost dané problematiky.

Ted Chiang dosud nikdy nenapsal román a zatím ani nevypadá, že by se o to pokoušel. I přes vzrůstající slávu nadále zůstává tajnůstkářským programátorem z městečka nedaleko Seattlu, precizně konstruujícím filozofickou science fiction nejtěžšího kalibru. Toliko potřebnou potravu pro fajnšmekry, ne pro masy.

Info

Ted Chiang - Příběhy vašeho života (Host, 2021)
web nakladatele

foto © Alan Berner

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Stát se člověkem (Muž, který spadl na Zemi)

Jiří V. Matýsek 23.07.2022

Knihu zpopularizoval film s Davidem Bowiem v hlavní roli natolik, až se jeho ikonická tvář dostala i na titul českého vydání. Těžko říct, jestli důvodně.

K.Flay rozjíždí divoký rock 'n' roll

Jiří Procházka 29.06.2022

Obecně jde spíše o mladistvou hudbu, která vlévá do žil trochu toho puberťáckýho vzdoru a mírného optimismu. Guilty pleasure do dnešní zjitřené doby.

„Love. Nick“ (This Much I Know to Be True)

Jiří Přivřel 19.06.2022

Jiný Nick Cave. Ale přeci nechceme, aby pořád trpěl...

Čekání na lepší časy (Balthazar)

Maria Pyatkina 15.06.2022

Z archivu magazínu Full Moon odemykáme recenzi posledního alba belgické skupiny Balthazar u příležitosti jejího vystoupení na pražském festivalu Metronome.

Terapie národů podle Jareda Diamonda

prof. Neutrino 11.06.2022

Po vydání mnoha provokativních bestsellerů jako Třetí Šimpanz nebo Svět, který skončil včera si ve své poslední knize vytknul za cíl srovnat nesrovnatelné. Vytvořil odvážnou tezi...

Pestrá paleta Alt-J

Veronika Jastrzembská 07.06.2022

Na nové desce The Dream navazují rozmanitostí a rozervaností napříč hudebními žánry, ovšem v jemnější a přístupnější formě.

Tolstoys sa obracia k potrebe nehy a rovnosti

Paulína Janičíková 21.05.2022

Naplnenie, ktoré prichádza po uvedomení si vlastnej osobnostnej esencie, je stelesnené v záverečnej skladbe a sprievodnom klipe Gentle...

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace