Články / Seriály

Šejkr #101: Čerti, kam se podíváš

Šejkr #101: Čerti, kam se podíváš

Michal Pařízek | Články / Seriály | 24.03.2023

„Rozeběhla se fáma. Běžela a svlékala se přitom. Pomaličku se z ní stávala nestyda. Zpočátku dobře oblečená, dobře upravená, vyznamenaná, drzá fáma nakonec lítala s holým zadkem.“ Román Davida Diopa V noci je každá krev černá mi ležel na stole několik měsíců, nato, abych měl za to, že jsem po něm v těchhle dnech sáhl náhodou, už jsem moc… zkušený.


„… vím a pochopil jsem, neměl jsem.“ O důležitosti prvních vět textu nemá smysl se přít, známe to všichni. Úvodní slova jsou zásadní. Nořím se po hlavě do Diopova rytmizovaného vyprávění a vyloženě si libuji v cyklech jazyka, myšlenek i symbolů. Ubíhá to rychle, aniž by šel smysl mimoděk. V noci je každá krev černá je jednou z knih, které když dočtete, otočíte na první stranu a rovnou začínáte znovu – možná proto, abyste se ujistili, že se vám to nezdálo. Působí jako skvělý track, který pouštíte tzv. na repeat. Protože se ho nemůžete nabažit. A znovu. A ještě jednou. Román mi navíc naprosto přesně zapadl do aktuálních dní, oznamovat dva festivaly v několika málo dnech a dodělávat k tomu jedno z nejnabitějších čísel za poslední dobu si můžeme vymyslet jen ve Full Moonu. Jenže ukrást si chvilky na takové čtení je skoro povinnost.


Trnavská mizéria, pohádka v Leidenu i Alexino zaklínání. Výživný březen. Na show Siksa myslím od návratu z Holandska a ještě dlouho budu. Nekompromisní, hraniční, a přesto jaksi šibalsky přítulné. Řinčivé negativum obrácené v plusovou katarzi. Dochází mi, že v dnešním playlistu se kromě Siksa sešla pozoruhodná řádka podobně vyhraněných osobností či písní, jako bych najednou podvědomě vyhledával. Jako bych je vyhledával celý život. „Vůbec poprvé to pro mě nebyla jenom zábava. Vyděsilo mě to. Už tam slyším jen to, co jsem mohl udělat lépe,“ píše mi kamarád, který dodělal desku, jaká tady dlouho nebyla. (Uslyšíte příští pátek.) Podobné pocity s větší či menší pravidelností sdílím léta, jediné štěstí je, že lunární cyklus nedovoluje se v ničem dlouho nimrat. Stejnak je ale těch čertů kolem nás víc než dost. Jsou všude, kam se podíváš. Otázka je, zda je to špatně.


„Čert je síce negatívny symbol, ale ja ho vnímam rebelsky, zžitého s prírodou a na okraji spoločnosti. Mám pocit, že práve takto negatívne vnímané bytosti sú vo svojom vnútri dobré, no sú traumatizované spoločnosťou pre svoju inakosť. A často vidia oveľa skôr, že masová spoločnosť robí niečo zlé. To je taký môj naratív,“ říká ve výživném rozhovoru na serveru 34.sk výtvarník, filmař a DJ Adrián Kriška. Asi nemusíme rovnou po trnavsku „robiť zle“, aby se stalo něco dobrého, ale jisté hranice a zásady potřebujeme. A určitě se to nemusí všem líbit, ostatně by ani nemělo. Podobných čertů bude příští číslo plné, hlavní téma je zakleto v dnešním playlistu. Jakže to říkal hrdina Diopova románu? „Jazyk je výkřik zaklíněný v hrdle.“

Dneska večer na Radiu 1 čertovské tanečky spolu se Siksa, Baxterem Durym, Ivy Z, Isolde Lasoen, Davem Okumou nebo Chè Noir. Best Kind Of Lost.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Pö – The Harvest
Chè Noir & Big Ghost Ltd – Resilient
Baxter Dury – Aylesbury Boy
Fvck_Kvlt – Skurvensko II.
Siksa – Tańce / Dances
Dave Okumu – Black Firework feat. The 7 Generations, Wesley Joseph, ESKA & Kwabs
Alex Figueira – La culebra
Kassa Overall – Ready to Ball
Lonnie Holley – If We Get Lost They Will Find Us
B. Cool-Aid – soundgood feat. Liv.e, Jimetta Rose & V.C.R
InzangoMa – NgoMa
Mina Okabe – Talk to Me
Whyohwhy – River Styx
Hanakiv – Goodbye
Yungmorpheus – Where It Goes feat. Jimetta Rose
Chè Noir & Big Ghost Ltd – Bad Apples feat. Ransom & 38 Spesh
Qwalia – Sound & Reason
Marijus Aleksa – As They Are
Ivy Z – Song about Leaving
Ajukaja & Mart Avi – Scorpio
Duval Timothy – Kam feat. Mansa Maca, KBangs & Sammy Søsa
Bauhaus – Bela Lugosi’s Dead
Joshua Idehen – Best Kind of Lost
Amelie Siba – Happiest Memory
Caixa Cubo – Dreams
London Brew – Raven Flies Low
Isolde Lasoen – Batterie

foto © Cinque Mubarak

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #106: „i'm helpless before the fire…“

Michal Pařízek 02.06.2023

„Existuje něco jako ‚kvalitní hudba‘? Pokud ano, jak je možné ji poznat?“ Tyto a podobně zvídavé otázky padaly při úterní debatě se studenty na pražském gymnáziu Na Zatlance.

Pořadatelská: Adam Martiška (Habrovka)

redakce 29.05.2023

Festival Habrovka svou atmosférou navozuje pocit velkého pikniku a je určen pro malé i velké diváky. Pár otázek, pár odpovědí. A pár kroků ke svatému Františkovi.

Douška vydavatelská: Daniel Kozlík (Analog Freaks)

redakce 26.05.2023

Co vydalo a co chystá slovenské hardcore-punkové vydavatelství Analog Freaks?

Pořadatelská: Broněk Slezák (MišMaš párty)

redakce 24.05.2023

Těšíme se na 28. ročník MišMaš párty, ke které v redakci chováme velké sympatie, a povídáme si o ní s jedním z organizátorů.

Vstupní prohlídka: I Love You Honey Bunny

redakce 22.05.2023

I Love You Honey Bunny se vrátili z evropského turné s novou deskou. Ještě je můžete zastihnout v Praze, Brně i jinde.

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce 21.05.2023

Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.

Šejkr #105: Joyride

Michal Pařízek 19.05.2023

„Počkej, moje DJka Karin je Češka, musím vás hned seznámit.“ S Richardem Fosterem si povídáme v tallinnském klubu Uus Laine, kolem nás prochází rapper Bemz...

Pořadatelská: Barbora Šubrtová (#5PROSTOR)

redakce 17.05.2023

Dnes ji můžete snadno vystopovat za programem holešovického Výstaviště, a to nejen za akcí #5PROSTOR, která je zrovna na svém začátku.

Pořadatelská: Tengri (Martin Průša)

redakce 08.05.2023

Pražskou skupinu Tengri můžete znát z koncertních pódií, ale projevují se i mimo ně, tedy pořadatelsky, jakkoliv se sami za promotéry nepovažují.

Šejkr #104: Kouzla paradoxů

Michal Pařízek 05.05.2023

Řeč dojde i na Marka Stewarta, smutná novinka o jeho odchodu vylezla ven zrovna během bratislavské akce. Vzpomenu si na desku Citizen Zombie, říkám to Bobovi a společně se tomu…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace