Články / Seriály

Šejkr #102: Kdo je kdo

Šejkr #102: Kdo je kdo

Michal Pařízek | Články / Seriály | 07.04.2023

Dneska pozor. Nemá se prát prádlo, nemá se příliš pracovat s hlínou a s jídlem prý taky opatrně. Bože můj, chtělo by se říct, kdyby to nebyl… protimluv. Kdo si tohle vymyslel, že ano. Možná budu u nás v paneláku sledovat, komu se hýbou futra od puštěné pračky. Jednou je potřeba zjistit, kdo je kdo.


Na Mentu bylo zase nejlíp, ostatně program festivalu se přepsal i do dnešního playlistu. To, že jde o jednu z mých oblíbených akcí, netřeba opakovat, jezdím tam od roku 2017, pokaždé je to jiné, pokaždé skvělé. Jen mi to letos přišlo takové rychlejší, shodujeme se s dalšími návštěvníky. Zejména když si po festivalu píšeme, co všechno jsme propásli. Lublaň stíhám až v sobotu, oblíbená procházka podél řeky proběhne, stejně jako kontrola draků, kteří město stráží. Už teď se těšíme na příště, notujeme si s Cesarem ze sevillského festivalu Monkey Week, se kterým trávím podstatnou část sobotního večera. Pobaví historkou z letošního Eurosonicu, kde se nejmenovaná členka španělské výpravy nechala na debatě o aktuální domácí scéně slyšet, že mladá generace „nerozumí hudbě“, protože poslouchá rap a hudbu, ve které je využíván autotune. Nerozumí hudbě, nejlepší. Cos jí na to řekl, ptám se, přičemž tuším, že na podobné rozumy se nedá odpovědět. Nedalo.


U poslední rakije se s Cesarem na terase baru Jalla Jalla bavíme tím, že se pokoušíme sundat si festivalové pásky, o které nás poprosila mladá dvojice. My prý už určitě nepůjdeme na techno do K4 a oni že by rádi. Operace trvá asi čtyřicet minut, ale nakonec se to podaří. Snad si to užili. Bavíme se o všem možném, ukazuji mu na telefonu obálku nového Full Moonu. Denise samozřejmě nemá šanci znát, ale cover ho zaujme. Nejen jeho, někteří členové početné slovenské delegace z toho byli celkem v šoku. Proč zrovna on, ptali se. Odpovídal jsem, ať si počkají na album, které vyjde poslední festivalový den. Cigán je bezpochyby jednou z událostí roku, první ohlasy to potvrzují a nás může těšit, že odezva na nové číslo je podobně intenzivní. Každý může být součástí crew, říkají trnavští „stokári“. Podepisujeme.


Dubnový Full Moon je venku sotva pár hodin, my samozřejmě už dávno děláme na dalších číslech. Kvlt Moon rezonuje, věřím, že je výjimečný tak nějak obecně, navíc lícuje s mimořádným albem. Podařilo se nám poměrně detailně zmapovat určitý fenomén, i když ne bez chyb, do tisku se omylem dostala neautorizovaná verze rozhovoru s Dušanem Vlkem, za což se velmi omlouváme. Sakra.

„Je to strašne velká haluz, to takto vidiet,“ píše v jedné z mnoha zpráv dojatý Denis, zasloužíte si to, odpovídám. Kvlt Moon pořád hoří a ještě nějakou dobu bude. Možná kvůli takovým věcem tohle děláme. Odezva je jedna věc, intenzita prožitku další. Přijdou jiná vydání, jiná témata, jiné haluze. Některé zůstanou napořád. Ještěže nemusíme pracovat s hlínou.

Vybrat dnešní playlist pro Radio 1 byl celkem problém, buřím pořád dokola Amálku a Denise. Ale nakonec se to povedlo, jako vždy. Muselo. V osm večer spolu s Big Freedia, Ida the Young, RVG, Katarinou Gryvul nebo Moveknowledgement. Velký pátek.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto © William Eggleston

Tracklist:
Ida the Young – Mr. Pie
RVG – Squid
Heartworms – 24 Hours
Amelie Siba – Paralysed
Big Freedia – Central City Freestyle
Fvck_Kvlt – Úsmev č. 6
Yoni Mayraz – The Master Wore a White Robe
Samuele Strufaldi – Cammino senza sapere dove
Crimi – A Sira
Joe Armon-Jones & Maxwell Owin – Archetype (feat. O the ghost)
Moveknowledgement – Strange Days
Lakiko – Nije buducnost za svakoga
Lightning Dust – Run
London Brew – Mor Ning Prayers
Mourning [A] BLKstar – Catch 22
Sarathy Korwar – Songs Or People
B. Cool-Aid – ChalkRoundIt (Talk Abt It) feat. Ladybug Mecca
TEKE::TEKE – Gotoku Lemon
Georgia Anne Muldrow – Nuke's Blues feat. Josef Leimberg
Ist Ist – Emily
Fæ Bestia – Kitty Kat
Sleaford Mods – Apart from You
Snapped Ankles – People Planet
Marta & Tricky – Czarno Czarny
Ajukaja Mart Avi – Happy End
Faizel Mostrixx – Loosely feat. Morena Leraba
Katarina Gryvul – Ocean
Adja – SambaFassa
Fvck_Kvlt – Miera
Mark de Clive-Lowe & Shigeto & Melanie Charles – Love Is Everywhere

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Lukáš Dřevjaný (oxoo)

redakce 21.09.2023

Druhý večer Lunchmeat Festivalu uvede světovou premiéru projektu s názvem DOOM'D, který vytvořil pražský techno badatel Trauma společně s vizuálním umělcem oxoo.

Pořadatelská: Tomáš Jirsa (LITR)

redakce 20.09.2023

Rozhovor s členem kolektivu Hlubina, který druhým rokem připravuje hudební a zvukový program LITRu. A má spoustu tipů.

Tak daleko, tak blízko: Vojtěch Radakulan

redakce 19.09.2023

Vojtěch Radakulan je umělec pohybující se v oblastech volného umění, architektury a interaktivní počítačové grafiky. Conference on nothing in arts and science už za pár dní.

Kam na rajz se Zdenkou Bodor

redakce 12.09.2023

Rovněž působí jako ředitelka festivalu Music is..., což je akce, kvůli které jsme ji oslovili, aby nám o ní řekla pár slov. Nezůstalo jen u toho.

Tak daleko, tak blízko: Koruth

redakce 11.09.2023

Koruth je hudební pseudonym, pod kterým vytváří intuitivní ambientní improvizace se zacyklenými samply a rozostřeným hlasem. Co vidí za oknem?

Tak daleko, tak blízko: Simon Goff

redakce 06.09.2023

Simon Goff se dlouhá léta věnoval sound engineeringu a spolupracoval s hudebníky, jako jsou Jóhann Jóhannsson nebo Hildur Gudnadottir. A zahraje na festivalu Cool v plotě.

Vstupní prohlídka: Eniesa

redakce 04.09.2023

"Nedávno som ale stretla hokejistu Zdena Cháru, ktorý sa stravou zaoberá ako športovec jednoznačne viac a presvedčil ma, že ryby ma ukľudnia," říká Eniesa.

Pořadatelská: Ivo Voříšek (Cool v plotě)

redakce 01.09.2023

Festival Cool v plotě ukazuje krásu a sílu tvůrčího individua a soběstačnost jedince. Na co nám ukáže šéf celé akce?

Moody Moon Noize vol.4: To nejlepší

redakce 28.08.2023

Festival Moody Moon Noize je akce, kterou vnímáte všemi smysly. Akce, která je velmi citlivá k místům, s perfektní dramaturgií na neobvyklých lokacích, říkáme jedním hlasem.

Vstupní prohlídka: Mr. Pink and The Bad Thoughts

redakce 21.08.2023

Noříme se do temných vln syntezátorového country plných srdceryvných textů a dělá nám to dobře. A říkáme si, jak asi Mr. Pink and the Bad Thoughts vidí současný svět?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace