Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #107: Tenhle způsob léta...

Šejkr #107: Tenhle způsob léta...

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 16.06.2023

Tento způsob léta... První den plážového festivalu Beaches Brew byl zrušený kvůli dešti. O den později si o tom povídáme s jeho dramaturgem Bobem van Heurem, který tvrdí, že nás něco podobného „bude v dalších letech čekat pravidelně“, že „globální klimatické změny v dohledném horizontu instituci letních festivalů přepíšou“. Máme se o oblíbené atrakce a letní zážitkovky obávat? To asi není třeba, jen je neberme jako samozřejmost.


O festivalu Beaches Brew si přečtete jinde, bylo to vskutku báječné a osvěžující, podobně jako dva dny předtím v Boloni, která mě nadchla. Síť kouzelných podloubí, skrze kterou člověk za prudkého deště projde suchou nohou téměř z jednoho konce centra na druhý (vyzkoušeno na vlastní kůži), všudypřítomné trhy, via Mascarella, kde vedle sebe koexistují punkové bary, zábavný record store, který otvírá v sedm večer, a podnik nabízející famózní naturální vína za podobné ceny jako v kterémkoli jiném místním bistru a tak dále. Tady jsem rozhodně nebyl naposledy, říkám si ve vlaku cestou k moři, kde pak de facto dva a půl dne pršelo.


Nemám ambice řešit klimatické změny a enviromentální krizi, nemám k tomu ani data ani znalosti. Ale varovat by nás to mělo, nejde o ojedinělé případy, ale o trend. Počasím cloumaly nedávné edice Primavera Sound v Madridu a v Portu i některé letošní festivaly ve Spojených státech, a to jsme ještě pořád na prahu sezóny. Čím větší akce, tím větší problémy. Když jsem stál na balkoně hotelu v Marině di Ravenna a sledoval proudy vody, které se valí z nebe zrovna ve chvíli, kdy měl v místním přístavu začínat program složený z lokálních jmen, tak to byl asi trochu jiný druh zážitku, než když o dva dny později musely desítky tisíc fanoušků v Madridu oželet koncert Blur. Jenže i v tomhle směru jde o naše vlastní, individuální rozhodnutí, kouzlo menších akcí tady i jinde akcentuji už dlouho, nechuť jezdit na obří festivaly se prohlubuje každým rokem. Letošní výměna milované Barcelony za (trochu) deštivé a polo opuštěné italské přímořské letovisko mi sedla náramně. Nebo je možnost zůstat taky doma, pochopitelně, jak zpívá Jack Ladder: „When you dance at home, you’re not alone...“


Svět se mění, prudce a rychle, sledujeme to na každém kroku. Nenapadlo by mě, že někdy budu s chutí číst komentáře Martina Fendrycha, který pro nás coby mladé pankáče na začátku devadesátých let znamenal synonymum establishmentu, zla. V nedávném komentáři píše například toto: „Vědomí, že jsme chybovali, je zároveň první krok k dobré změně. Jistě máme na to žít jinak, vymanit se ze ‚spotřebáku‘, uvědomit si znovu cenu svobody, nenechat se zmítat bitkami větších a menších populistů toužících po moci.“ Změnám bychom se neměli bránit, ani se jim bezhlavě poddávat, měli bychom si je uvědomovat. Na tohle jsem nepřišel na pláži v Ravenně, tohle se snažím praktikovat už dávno. Ne vždycky viditelně, ne vždycky s úspěchem. Ale tenhle způsob léta by mohl být snesitelný.

Dneska v osm večer na Radiu 1, spolu s DJ Gäpem, Jackem Ladderem, Acid Coco, Nadine Khouri, Mont Tong nebo Tamara. Walls Come Tumbling Down.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Jack Ladder – Home Alone
Izzaldin – 8 Bit Love feat. Evaanz
DJ Gäp – Temporada de Sex feat. Chico Sonido & Linapary
Acid Coco – Seguimos Sonriendo
L'Rain – New Year's UnResolution
Balimaya Project – For Aziz
Mong Tong – Tropic Sub
Shoko Igarashi – Fake Jazz
Cyril Cyril & Meridian Brothers – Diablos De Chuao
Baxter Dury – Crowded Rooms
Model/Actriz – Crossing Guard
Gaika – Lady feat. bbymutha
Nadine Khouri – Song of a Caged Bird (Barry Adamson Remix)
Malcolm Jiyane Tree-O – We're Not Buying It
Lorelle meets the Obsolete – Invinsible
Bambii – Wicked Gyal feat. Lady Lykez
Mckinley Dixon – Run, Run, Run
Thank – Torture Cube
Les Mamans du Congo & Rrobin – Mpemba
African Head Charge – Passing Clouds
Ana Frango Elétrico – Saudade
The Circling Sun – Silver
Pan Afrikan Peoples Arkestra – Nation Rising
Chuck Strangers – Suydam St.
Chuck Strangers – July 28th feat. Obii Say
Sparklehorse – Evening Star Supercharger
Tamara – HC
Dudu Tassa & Jonny Greenwood – Ya 'Anid Ya Yaba feat. Lynn A.
The Style Council – Walls Come Tumbling Down
Lankum – On a Monday Morning

foto © Francesca Sara Cauli

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr 113: „Ani jeden den bez čárky.“

Michal Pařízek 08.09.2023

Ne snad že bychom museli nutně každý den něco udělat, ale zároveň… proč si pak ten den pamatovat? Co kdybychom to zkusili jinak – ani jeden den bez vzpomínky!

Šejkr #112: Zase nejlepší

Michal Pařízek 25.08.2023

Jasné, tohle je emo edice. Kromě pozitivních reakcí snad všech, se kterými jsem včera mluvil, stačilo jen postávat opodál a vstřebávat atmosféru.

Šejkr #110: Ta slza je pravá

Michal Pařízek 28.07.2023

Začátkem devadesátých let se řešilo v showbizu hodně věcí, jedním z těch nejzásadnějších témat bylo, zda slza, stékající po tváři irské zpěvačky Sinead O’Conner...

Pohoda 2023: To nejlepší

redakce 10.07.2023

Nádhera na letišti aneb to nejlepší z letošního ročníku festivalu Pohoda podle redakce, kolegů a dalších přátel.

Šejkr #108: Ještě pár dní...

Michal Pařízek 30.06.2023

Prázdniny. To pro mě věky neplatí, přesto tenhle den vnímám jako jakýsi milník. Startovní čáru. Portál, za kterým je všechno na chvíli jinak.

Tallinn Music Week 2023: To Nejlepší

redakce 16.05.2023

Nabízíme tradiční výběr toho nejlepšího od zástupců Full Moonu a dalších kolegů i kamarádů, probírala se Eurovize i gotici a tančilo se dokonce i v bačkorách.

Donaufestival 2023: To nejlepší

redakce 09.05.2023

Máme za sebou dva povedené víkendy v rakouském městečku Kremže a jako vždy bylo z čeho vybírat. Prosíme si!

A ten beat smrdí jak punk (O Fvck_Kvltovi)

Zdenko Fajčák 01.05.2023

Punk na Slovensku bol v posledných rokoch bez iskry ako vypraný zapaľovač, vyprázdnené retro v štýle Ein Punkes Buntes.

Sharpe 2023 – to nejlepší

redakce 24.04.2023

Popáté a zase jinak. A zase nejlepší.

Ment 2023 – to nejlepší

redakce 03.04.2023

Podrobný report čekejte později, zatím prozkoumejte vrcholy zástupců početných výprav z Česka i Slovenska a dalších obvyklých podezřelých.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace