Články / Seriály

Šejkr #111: Prší?

Šejkr #111: Prší?

Michal Pařízek | Články / Seriály | 11.08.2023

Prší. Utíkal bych, kdybych měl sílu, ale není kde brát. Proč tady musíš být vždycky do rána, říkám si už poněkolikáté za těch osm let, co na Besedu jezdím. Nebo pokaždé? Mizím, až když areál začíná v neděli ráno zase ožívat, hlavou mi běží, co všechno se za ty dva dny, které uběhly jako sotva pár hodin, stalo. A je toho dost. Jako pokaždé.


„Letos extrémně intenzivní, což neznamená, že nejlepší,“ píše mi Pavel U. pár dní po Besedě, když už tu spoušť konečně uklidili. Rozumím velmi, aniž bych kdy dělal festival na zelené louce, v těchhle případech se vlastně vždycky jenom vezu. Stačí mi naše menší akce pod střechou, úplně. Přesto si troufám říct, že rozumím, složitost pořádání festivalů v současnosti potvrdí snad každý pořadatel, nezáleží na místě ani na velikosti akce. V případě nás s Pavlem se nabízí i skutečnost, že multitasking už nefunguje tak jako dřív. V Tasově si po letech chvíli povídáme s Mišem Kaščákem, ten to potvrzuje. Stejnak ale domlouváme nějaké věci na příště, co taky jiného.


Small talk s Mišem je vlastně pro všechny „moje“ Besedy signifikantní. Sice každý rok počítám ztráty – kolik jsem toho neviděl, kolik lidí jsem nepotkal, kolik času jsem jen prozevlil –, ale nakonec se stejně stane něco, proč si ten který ročník pamatuju. Se šéfem Pohody se potkáváme na x akcích za rok, ale promluvit jsme si stihli po hodně dlouhé době až tady. Vzpomínat budu i na další věci – milé sdílení stánku s lidmi z Kabu (omlouvám se Jirzovi i celému štatlu, ale vaše zkrácení fakt používat nebudu), klábosení s Berlin Manson, kteří u našeho stánku v podstatě odehráli další koncert, trilion zastavení a (po)povídání, pár statementů, které člověk slyšet nemusel. Taky na kávu a dortíky od Tunsgramu, za všechny koncerty masakrující Special Interest, kteří byli přesně tak přísní, jak jsem čekal, na debatu s Verunkou o posledním koncertu Nod Nod právě tady, ve velmi důležitém čase i roce. Kdyby byla Beseda poslední akcí roku, tak by se nikdo z nás asi nezlobil. Ale není, naštěstí. I díky tomu poznáme, jak je výjimečná.


Ztrát bylo samozřejmě dost, top 5 tradičně lepím z několika málo koncertů. Zase jsem si pořádně neužil Václavovy světlomety, podobně jako na Colours už bylo těch myšlenek ve vzduchu příliš a osobní forma taky nic moc, na Orient jsem se nedostal vůbec, podobně jako na x dalších, jsem rád alespoň za kousky Mat213 a Wodehn. Nejvíc času paradoxně trávím na The Murder Capital, asi i proto, že se jejich koncert posunul. V případě Besedy ale nejde o statistiky, povinnosti nebo plány, zásadní je být tady. Pravidelná dávka batiky, říkám s láskou každý rok. Přesně tak to je. Rozplývající se okraje někdy nevadí. Co někdy, vlastně nikdy: právě do těch fluidních mezer se vejdeme nakonec všichni. Od letoška mám jeden přívlastek navíc – jediný festival, kde si nechám nalakovat nehty. Terminus rulez. Prší? Aspoň že tak. Na viděnou v Chomutově.

Dneska v osm na Radiu 1 spolu s Carlosem Trulym, přijde taky Ida the Young, Spellling, Emil Amos, Bolka nebo Sneaky Jesus. Cerca de mi.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto © Radek | FB Besedy

tracklist:
Carlos Truly – Much 2 Much
Elephantine – Trembler
Christian Scott aTunde Adjuah – Bark Out Thunder Roar Out Lightning (Duo)
Emil Amos – Zone Black
Spellling – Hard to Please (Reprise)
Chika – Prodigy
Mong Tong 夢東 – Fire Wind Wheel
Melonyx – Melanin Queens
John Coltrane – Africa (live)
Pedro Ricardo & Damián Botigué – Cerca de mi
Irreversible Entanglements – Free Love
Kamaal Williams – PKKNO
Daniel Villarreal – Summer Cliffs
Ida the Young – Mr. Pie
Lizzy Mercier Descloux – Hard-Boiled Babe
Meztico – Goldmine (feat. N. Hardem & Shantéh)
Sneaky Jesus – Krztusiec
Galaxie 500 – Strange
Alabaster dePlume – Did You Know (feat. Momoko Gill)
Bolka – xixi krv
Doja Cat – Paint The Town Red
Lol Tolhurst & Budgie & Jacknife Lee feat. James Murphy – Los Angeles (with James Murphy)
Gallon Drunk – Series of Dreams

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Alhambra Monkey Week 2023

Michal Pařízek 20.11.2023

Z bohatého programu vybíráme desítku jmen, stejnou měrou jako na hudbu se ale těšíme na rušné ulice andaluského města, tapas i pomerančovníky, které tam najdete skoro všude.

Kam na rajz s Ondrou Kubíčkem (NOC6)

redakce 19.11.2023

Jedním z hlavních organizátorů je Ondřej Kubíček, který má v dejvické Klubovně na starost booking, produkci i dramaturgii a který nás pozve i na další bohulibé akce nejrůznějšího charakteru.

Le Guess Who? 2023: To nejlepší

redakce 14.11.2023

Pravidelná dávka nejlepších kapel i koncertů na světě nezklamala ani tentokrát.

Pořadatelská: Tomáš Slunský (Ostrava Kamera Oko)

redakce 13.11.2023

"Pokud máte čas, určitě přijďte, ta akce si na pět dní zaslouží celé vaše srdce."

Pořadatelská: Mikuláš Hamerla

redakce 07.11.2023

Co vyznává Mikuláš Hamerla nejen v souvislosti s koncertováním dalších umělců v rámci série Softspot?

Tak daleko, tak blízko: Benedicte Maurseth

redakce 31.10.2023

Krátký rozhovor nasáklý atmosférou severských hor. Fjordy, spisovná norština a zase fjordy. A koncert v Divadle X10.

Kam na rajz s týmem Kina Brasil

redakce 25.10.2023

Událost, která kromě filmů přináší i prolínání milovníků brazilské kultury s diváky vyhledávajícími méně obvyklé a dostupné filmy.

Vstupní prohlídka: daniel b

redakce 24.10.2023

Slibný písničkář vydal před pár dny druhý singl a my už vyhlížíme debutové album, které by mělo vyjít na podzim.

Kam na rajz s Honzou Gregarem

redakce 22.10.2023

V industriálním areálu Holešovické tržnice se můžete mimo jiné těšit na unikátní scénografii a světelný design, neotřelá mezinárodní hudební jména jako Alfa Mist a další.

Vstupní prohlídka: The Valentines

redakce 15.10.2023

Indiepopová formace The Valentines vyráží na turné se slovenskou kapelou Papyllon. Jak se díváte na lavičky před pódiem?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace