Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #112: Zase nejlepší

Šejkr #112: Zase nejlepší

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 25.08.2023

První den je za námi. Jaké to bylo? Zase nejlepší. Těžko říct něco jiného, ostatně se to opakuje každý rok. Vždycky jsem se nad podobnými hodnoceními pořadatelů spíš po(u)smíval, ale... Když na něčem pracujete tak dlouhou dobu, jinak to nejde. Takže ano, první den čtvrtého Moody Moon Noize a zase nejlepší. Což pochopitelně neznamená, že by ty předchozí byly špatné.


Mám jednu ošklivou vlastnost. Myslím si, že mám dobrý orientační smysl. Rámcově to může být pravda, ale rozhodně to neplatí vždycky. To by se mi tak často nemohlo stávat, že když jdu po paměti, špatně odbočím a najednou se ocitnu úplně jinde, než bych měl být. Za den a půl, co jsem v Chomutově, se mi to stalo pětkrát. Začalo to tím, že jsem zapomněl vystoupit na správné zastávce vlaku, pokračovalo dvěma špatnými rozhodnutími při běhání a končilo (prozatím) dvakrát stejnou zbytečnou oklikou při procházce z centra nočními Sady Čs. Armády k ubikaci. Včera i dnes jsem byl přesvědčen, že jdu dobře, a pokaždé uhnul na pěšinu, která vedla úplně jinam, než měla. Ano, pokaždé na stejnou. A při obou příležitostech jsem si vzpomněl na větu, kterou dávala Máša na sociální sítě s mapou festivalu pár dní před akcí. „V Chomutově se neztratíte.“ Vím, že jsem tu správně.


Dělat putovní festival je zábava. Svého druhu. Spousta novinek, seznamování, překvapení. Výzev. Na milované Ferdinandce to bylo báječné, loni v Prachaticích taky, apel jménem Chomutov přišel na poslední chvíli, o to větší povzbuzení to bylo. Vůbec se lidem z místního spolku Kuprospěchu nedivím, že si to celé pár dní rozmýšleli, parametry akcí podobného druhu jsou komplikované a debaty nad nimi ještě víc. A dovedu si představit, že během roku, co jsme se nad Moody Moon Noize potkávali, toho mnohokrát litovali. Ale včera jistě ne, přeplněný dvorek Café Rouge potvrdil, že to stálo za to. Nepochybuji, že to potvrdí i ti, kdo s námi už několik ročníků tohoto bláznivého nápadu absolvovali.


Jasné, tohle je emo edice. Kromě pozitivních reakcí snad všech, se kterými jsem včera mluvil, stačilo postávat opodál a vstřebávat atmosféru. Určitě by se nám dalo leccos vytknout a taky to nebylo bez potíží a některé možná ještě přijdou, ale to k tomu patří. Podobně jako dojmy, se kterými se těžko usíná, podobně jako emotivní vyjádření kamaráda, který mi loni psal něco ve smyslu sakra proč Chomutov a včera se ptal, proč to tady nebylo vždycky, podobně jako skutečnost, že tenhle sloupek měl být vlastně úplně o něčem jiném. A byl by, kdyby ho někdo stihl napsat dřív než po prvním dnu. Furious season. (A pozor, stále to stíháte. Máme před sebou ještě další dva.)

Dneska večer to na Radiu 1 o Chomutově nebude, i proto, že díky festivalu byl Šejkr nahrávaný dříve než jindy. Přijdou Sven Wunder, Noname, DJ Gäp, Jazzbois nebo Genesis Owuse. Stay Blessed.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Sven Wunder – Take a Break
Public Image Ltd. – Pretty Awful
The Budos Band – Crescent Blade
Toyota Vangelis – Furious Season feat. Tokyo Drift
Noname – hold me down feat. Jimetta Rose & Voices of Creation
Noname – namesake
Alabaster dePlume – Naked Like Water feat. Donna Thompson
Jaimie Branch – burning grey
Genesis Owusu – Stay Blessed
Sinego, Angélica Garcia – El Ritmo (La Noche)
Asynchrone – Plastic Bamboo
The Seshen – Hold Me
Pedro Ricardo – Déhéba
Irreversible Entanglements – Our Land Back
Kofi Flexxx, Anthony Joseph – By Now (Accused of Magic)
Yussef Dayes – Marching Band feat. Masego
Jazzbois – Gomba Slap
DJ Gäp – Wash Over Me feat. TTristana
Gift Horse – Big Salt
Holy Tongue – Threshing Floor
Vanishing Twin – Marbles
Gaye Su Akyol – Böyle Olur Mu
CZN – Compliance Crew
The Vacant Lots – Amnesia
Fred Again.. – Adore U feat. Obongjayar
Noname – balloons feat. Jay Electronica & Eryn Allen Kane
Body of Pain – Slaves
WaqWaq Kingdom – Hakke Yoi
The Underground Youth – Omsk Lullaby
Salif Keita – Yamore feat. Cesaria Evora

foto: Alexander Tinei

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr 113: „Ani jeden den bez čárky.“

Michal Pařízek 08.09.2023

Ne snad že bychom museli nutně každý den něco udělat, ale zároveň… proč si pak ten den pamatovat? Co kdybychom to zkusili jinak – ani jeden den bez vzpomínky!

Šejkr #110: Ta slza je pravá

Michal Pařízek 28.07.2023

Začátkem devadesátých let se řešilo v showbizu hodně věcí, jedním z těch nejzásadnějších témat bylo, zda slza, stékající po tváři irské zpěvačky Sinead O’Conner...

Pohoda 2023: To nejlepší

redakce 10.07.2023

Nádhera na letišti aneb to nejlepší z letošního ročníku festivalu Pohoda podle redakce, kolegů a dalších přátel.

Šejkr #108: Ještě pár dní...

Michal Pařízek 30.06.2023

Prázdniny. To pro mě věky neplatí, přesto tenhle den vnímám jako jakýsi milník. Startovní čáru. Portál, za kterým je všechno na chvíli jinak.

Šejkr #107: Tenhle způsob léta...

Michal Pařízek 16.06.2023

Nenapadlo by mě, že někdy budu s chutí číst komentáře Martina Fendrycha, který pro nás coby mladé pankáče na začátku devadesátých let znamenal synonymum establishmentu, zla.

Tallinn Music Week 2023: To Nejlepší

redakce 16.05.2023

Nabízíme tradiční výběr toho nejlepšího od zástupců Full Moonu a dalších kolegů i kamarádů, probírala se Eurovize i gotici a tančilo se dokonce i v bačkorách.

Donaufestival 2023: To nejlepší

redakce 09.05.2023

Máme za sebou dva povedené víkendy v rakouském městečku Kremže a jako vždy bylo z čeho vybírat. Prosíme si!

A ten beat smrdí jak punk (O Fvck_Kvltovi)

Zdenko Fajčák 01.05.2023

Punk na Slovensku bol v posledných rokoch bez iskry ako vypraný zapaľovač, vyprázdnené retro v štýle Ein Punkes Buntes.

Sharpe 2023 – to nejlepší

redakce 24.04.2023

Popáté a zase jinak. A zase nejlepší.

Ment 2023 – to nejlepší

redakce 03.04.2023

Podrobný report čekejte později, zatím prozkoumejte vrcholy zástupců početných výprav z Česka i Slovenska a dalších obvyklých podezřelých.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace