Články / Sloupky/Blogy

Šejkr 113: „Ani jeden den bez čárky.“

Šejkr 113: „Ani jeden den bez čárky.“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 08.09.2023

Babí léto vládne. Vždycky jsem měl tohle období rád, je dráždivé a pokoušivé, přelom se blíží a pracovat se nechce, zvlášť při pohledu z okna. Jenže musí, zejména když máme na říjnové číslo nějak nesmyslně o týden méně. Výroční, jasně. Jak jsem to zatraceně s tím harmonogramem před rokem myslel? Co už, jedeme dál. „Dej mi beat, dám ti song,“ říká Pavla ve Stopách a má (zase) pravdu.


Výstava Raši Todosijeviće v Domě U Kamenného zvonu je fascinující. Málokdy se vidí tak zvučná kombinace neodbytného tvůrčího puzení, kontinuálního zpochybňování a radikality. „Ani jeden den bez čárky,“ říká Todosijević názvem jednoho ze svých děl a myslí to kriticky, ve smyslu zbytné nadprodukce (produktu i ducha) a poklesu aury ve prospěch neustále vyžadované tvorby. Jenže zároveň o tom sám pochybuje, jako by ta zmiňovaná čárka pro něj znamenala určitou kotvu v realitě. Ne snad že bychom museli nutně každý den něco udělat, ale zároveň… proč si pak ten den pamatovat? Co kdybychom to zkusili jinak – ani jeden den bez vzpomínky!


Uplynulé dva týdny byly plné vzpomínání na poslední srpnový víkend v Chomutově. Možná jsme to i přeháněli. Jenže co taky jiného s tak opojnou euforií? Každý si chtěl přisadit, každý chtěl na veřejné fórum přinést vlastní obraz několika desítek společně prožitých hodin. „Sledoval jsem to na Instagramu a bylo to skoro, jak bych tam byl s vámi,“ psal mi hned v neděli kamarád s tím, že příště si to ujít nenechá. Hned několik dalších se v podobném duchu vyjádřilo v dalších dnech, tak jsem na vás všechny příště zvědavý. Věřím, že ostatní z týmu to měli podobně, Tomáš z Dokruhu vytáhl na Facebooku úplný doják předevčírem a rovnou slíbil, že už s tím končí. Já taky, ostatně je třeba se dívat dopředu a věnovat se i tomu, aby to příští rok bylo podobně povedené. Jakže to bylo s tou čárkou?


Možná právě tohle kolektorství je jakousi nevypsanou sociální sítí, která nás drží nad vodou. Ať už sbíráme čárky, vzpomínky nebo prostě chvilky pro sebe. Samozřejmě, že se často stane, že člověk pro „samá světla nevidí noc“ a pamatuje si často jen nepodstatné věci, ale… kdo tohle vlastně rozsoudí. „What’s the word I don’t care who’s up next, I feel like the first,“ říká Luci v novém singlu Martyr a já už asi podesáté opakuju: TOHLE JMÉNO SI PAMATUJTE. Nevím, co to je umění, a možná to neví ani Dragoljub Raša Todosijević, přesto (nebo právě proto) že si tuhle otázku pokládá už od poloviny sedmdesátých let. Ale vím, co si z dneška budu pamatovat. Jeho poťouchlé pomeranče. Zajděte si na ně.

Dneska v osm na Radiu 1 spolu s Luci, Tokyo Drift, Spellling, Sanam, Tomáš Palucha nebo The Dramatics. The Devil Is Dope.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Ana Frango Elétrico – Electric Fish
Lalalar – Avucunu Yalıyor
Khalab – Tunnel of Jealousy
Lash & Grey – Come And Get It
Kabeaushé – These Dishes ain‘T Gonna Do Themselves
Raw Poetic & Damu The Fudgemunk – Ease Side
Kofi Flexxx – Increase Awareness
Emil Amos – Realistic
Spellling – Haunted Water
MDMX & Tokyo Drift – Stopy
Kate NV – confessions at the dinner table
WaqWaq Kingdom – Buri Buri (feat. Catu Diosis)
Čavalenky – Andelé a démoni (prod. DJ Hallabeat)
Black Pumas – More than a Love Song
Sonic Youth – Eric's Trip (Live in Brooklyn, Ny)
ØXN – Love Henry
Sanam – Bell بل
Tomáš Palucha – Wilde Jagd
Bixiga 70 – Malungu, feat Simone Sou
Titanic – Hotel Elizabeth
Lewsberg – An Ear To The Chest
Marina Herlop – La Alhambra
Joseph Shabason – Jamie Thomas
Martyna Basta – Fragile
QOW – Kol Maghanni ft. Mariana Jouzova
Luci – Martyr
Jlin – Paradigm
The Birthday Party – Big-Jesus-Trash-Can
The Dramatics – The Devil Is Dope
Suicide – Dream Baby Dream (Long Version)

foto © Dragoljub Raša Todosijević, Was Ist Kunst, Marinela Koženj, 197

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #112: Zase nejlepší

Michal Pařízek 25.08.2023

Jasné, tohle je emo edice. Kromě pozitivních reakcí snad všech, se kterými jsem včera mluvil, stačilo jen postávat opodál a vstřebávat atmosféru.

Šejkr #110: Ta slza je pravá

Michal Pařízek 28.07.2023

Začátkem devadesátých let se řešilo v showbizu hodně věcí, jedním z těch nejzásadnějších témat bylo, zda slza, stékající po tváři irské zpěvačky Sinead O’Conner...

Pohoda 2023: To nejlepší

redakce 10.07.2023

Nádhera na letišti aneb to nejlepší z letošního ročníku festivalu Pohoda podle redakce, kolegů a dalších přátel.

Šejkr #108: Ještě pár dní...

Michal Pařízek 30.06.2023

Prázdniny. To pro mě věky neplatí, přesto tenhle den vnímám jako jakýsi milník. Startovní čáru. Portál, za kterým je všechno na chvíli jinak.

Šejkr #107: Tenhle způsob léta...

Michal Pařízek 16.06.2023

Nenapadlo by mě, že někdy budu s chutí číst komentáře Martina Fendrycha, který pro nás coby mladé pankáče na začátku devadesátých let znamenal synonymum establishmentu, zla.

Tallinn Music Week 2023: To Nejlepší

redakce 16.05.2023

Nabízíme tradiční výběr toho nejlepšího od zástupců Full Moonu a dalších kolegů i kamarádů, probírala se Eurovize i gotici a tančilo se dokonce i v bačkorách.

Donaufestival 2023: To nejlepší

redakce 09.05.2023

Máme za sebou dva povedené víkendy v rakouském městečku Kremže a jako vždy bylo z čeho vybírat. Prosíme si!

A ten beat smrdí jak punk (O Fvck_Kvltovi)

Zdenko Fajčák 01.05.2023

Punk na Slovensku bol v posledných rokoch bez iskry ako vypraný zapaľovač, vyprázdnené retro v štýle Ein Punkes Buntes.

Sharpe 2023 – to nejlepší

redakce 24.04.2023

Popáté a zase jinak. A zase nejlepší.

Ment 2023 – to nejlepší

redakce 03.04.2023

Podrobný report čekejte později, zatím prozkoumejte vrcholy zástupců početných výprav z Česka i Slovenska a dalších obvyklých podezřelých.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace